Norbert BandurskiNorbert Bandurski
RedakcjaNorbert Bandurski
Norbert Bandurski

Pochodzi z Otwocka, studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W mediach pracuje od 2014 roku, najpierw w „Przeglądzie Sportowym”, następnie w tygodniku „Piłka Nożna”, a później w „Przeglądzie Sportowym Onet”. Współautor książki „Amp futbol. Jedną nogą w finale”. Od 2023 roku zajmuje się przygotowywaniem tekstów i stron meczowych w Bibliotece.

Lista artykułów
Ernest PohlErnest Pohl

Ernest pije, ale Ernest gro. Najlepszy w dziejach

Był najlepszym piłkarzem w Polsce w latach 60. dwudziestego wieku, 13 kolejnych sezonów kończył jako medalista mistrzostw Polski (w tym dziesięciokrotnie jako mistrz), do dziś jest najlepszym strzelcem w historii ekstraklasy. W reprezentacji Polski zachwycał i błyszczał choćby w igrzyskach olimpijskich, ale na mistrzostwach świata czy Europy nigdy nie wystąpił. Choć poza boiskiem daleko mu było do ideału, to trudno nie nazwać go legendą Górnika Zabrze i całej polskiej ligi. 3 listopada 1932 roku urodził się Ernest Pohl.

Zobacz więcej
Jonathan NsangouJonathan Nsangou

„Polska mnie adoptowała”. Kolejny z rodzeństwa Nsangou w reprezentacji

Junior Nsangou przed rokiem wystąpił w mistrzostwach Europy U19, Aisha Nsangou przygotowuje się do mistrzostw świata U17, a w Siedlcach w ich ślady ruszył Jonathan Nsangou. Choć do gry dla ich kadry namawiali go Anglicy, to postanowił reprezentować biało-czerwonych.

Zobacz więcej
Edward Madejski w trakcie meczu Polska - Szwajcaria 3:3 (13.03.1938)Edward Madejski w trakcie meczu Polska - Szwajcaria 3:3 (13.03.1938)

Nie zginał karku

Edward Madejski zagrał w reprezentacji Polski w jej pierwszym meczu mistrzostw świata, choć nie miał wówczas klubu. Ta dość niecodzienna sytuacja wynikała z jego niezłomnego charakteru, który z jednej strony pozwolił mu wymknąć się śmierci, ale z drugiej przysporzył mu wielu przeciwników i kłopotów. 11 sierpnia przypada 110. rocznica urodzin bramkarza reprezentacji Polski i Wisły Kraków, który przed nikim nie zginał karku.

Zobacz więcej
Sebastian MilaSebastian Mila

Złota drużyna, nie zbiór jednostek

23 lata temu męska reprezentacja Polski w dowolnej kategorii wiekowej zdobyła ostatni złoty medal wielkiej imprezy. Kadra prowadzona przez Michała Globisza zwyciężyła w mistrzostwach Europy do lat 18. O tym, jak znakomita to była drużyna, paradoksalnie świadczy fakt, że… żaden z zawodników nie zrobił tak wielkiej kariery, jak mu wróżono.

Zobacz więcej
Radosław Murawski (Piast Gliwice) i Sebastian Ziajka (Termalica Bruk-Bet Nieciecza)Radosław Murawski (Piast Gliwice) i Sebastian Ziajka (Termalica Bruk-Bet Nieciecza)

Ekstraklasa trafiła na wieś

20 lipca 2015 roku to ważna data w historii polskiej ligowej piłki. Tego dnia w PKO Ekstraklasie zadebiutowała pierwsza drużyna ze wsi. Termalica Bruk-Bet Nieciecza (aktualnie Bruk-Bet Termalica Nieciecza) przegrała wówczas 0:1 z Piastem Gliwice, ale rozpoczęła pisanie pięknego rozdziału w długiej historii klubu.

Zobacz więcej
Igor TyjonIgor Tyjon

Śladami dziadka. Błyskawiczna kariera Igora Tyjona

W lutym strzelił dwa gole dla reprezentacji Anglii U16, ale później zdecydował się grać dla Polski. W debiucie w barwach kadry U16 zdobył dwie bramki przeciwko Duńczykom. – Wyjście na boisko w podstawowym składzie i wysłuchanie hymnu, to zawsze wyjątkowe wydarzenie – przyznaje młody napastnik Blackburn Rovers, Igor Tyjon, kolejny z zawodników, którzy dzięki inicjatywie „Tarczyński Gramy dla Polski” występuje w biało-czerwonych barwach.

Zobacz więcej
Krzysztof Mączyński i Adam NawałkaKrzysztof Mączyński i Adam Nawałka

Żołnierz Adama Nawałki

„Żołnierz Adama Nawałki” – takie określenie przed laty przylgnęło do Krzysztofa Mączyńskiego, który najlepszy czas w karierze miał właśnie wtedy, gdy Nawałka był selekcjonerem reprezentacji Polski, a Mączyński stanowił jej ważną postać.  Popularny „Mąka” jest barwną postacią, choć w jego życiu nie brakowało wzlotów i upadków. Od początku 2023 roku doświadczony zawodnik pozostawał bez klubu, ale dopiero niedawno podjął decyzję o zakończeniu kariery.

Zobacz więcej
Bruno KlimekBruno Klimek

Błyskawiczna nauka Europy. Z Miami do Polski

Urodził się i wychował w Stanach Zjednoczonych, powołać próbowali go Hiszpanie, ale na nadchodzące mistrzostwa Europy U17 pojedzie jako bramkarz reprezentacji Polski. Bruno Klimek udowadnia, że odwaga w życiu popłaca.

Zobacz więcej
Wojciech SzczęsnyWojciech Szczęsny

Ściana pragnień, inspiracja i najsmutniejszy strzał w historii

30 czerwca 2016 roku reprezentacja Polski rozegrała jeden z najważniejszych meczów w swojej historii, mecz, który miał dramatyczny przebieg i jeszcze bardziej dramatyczną końcówkę. Konkurs rzutów karnych z ćwierćfinałowego spotkania Euro 2016 przeciwko Portugalii zostanie zapamiętany już na zawsze. W miniony wtorek zaś seria „jedenastek” wprawiła Polaków w euforię, bo dzięki znakomitej paradzie Wojciecha Szczęsnego i pewnym strzałom pięciu zawodników biało-czerwoni wyeliminowali Walię w barażach o Euro 2024. Z tej okazji przypominamy więc najważniejsze rzuty karne w historii polskiej piłki reprezentacyjnej.

Zobacz więcej
Daniel WojteczkoDaniel Wojteczko

Zdeterminowany, by osiągnąć sukces w PSG

Na początku lutego Oliwia Szperkowska została piątą piłkarką lub piłkarzem z Polski, którzy trafili do seniorskiej drużyny Paris St. Germain. Wcześniej w żeńskim bądź męskim zespole grali Marcin Bułka, Paulina Dudek, Katarzyna Kiedrzynek oraz Grzegorz Krychowiak. W klubie jest jednak jeszcze jeden Polak – Daniel Wojteczko, który występuje w zespole do lat 15 PSG. Choć urodził się we Francji, to nie ma wątpliwości, że chce grać dla biało-czerwonych. Już zresztą ma za sobą udział w zgrupowaniach w Polsce, organizowanych w ramach projektu „Tarczyński Gramy dla Polski”.

Zobacz więcej
Przemysław FrankowskiPrzemysław Frankowski

Od Dziubińskiego do Frankowskiego

Po dwóch miesiącach oczekiwania kibice na całym świecie znów będą mogli emocjonować się meczami Ligi Mistrzów UEFA. Dla polskich kibiców ekscytujące może być obserwowanie starań Roberta Lewandowskiego, który jako trzeci zawodnik w historii (po Cristiano Ronaldo i Lionelu Messim) może osiągnąć granicę 100 bramek zdobytych w Champions League. Kapitanowi reprezentacji Polski brakuje do tego celu ośmiu trafień. Przy okazji powrotu Ligi Mistrzów przypominamy więc wszystkich dwudziestu ośmiu polskich strzelców goli w LM: od Tomasza Dziubińskiego po Przemysława Frankowskiego.

Zobacz więcej
Szymon PycekSzymon Pycek

Z Hagi do Polski

Szymon Pycek spędził w Polsce jedynie dwa pierwsze miesiące życia. Mimo tego nie miał wątpliwości, że chce grać dla biało-czerwonych. W Polsce przebywał zaledwie przez dwa pierwsze miesiące po urodzeniu oraz kilka tygodni podczas wakacji w kolejnych latach. Niemal cale życie spędza więc w Holandii. Mimo wszystko, nawet przez moment nie zastanawiał się nad grą dla „Oranje”. – Owszem, tu się wychowałem i tu mieszkam, ale jestem Polakiem. Zawsze wiedziałem, że chcę grać z orzełkiem na piersi – opowiada obrońca młodzieżowego zespołu ADO Den Haag oraz uczestnik projektu „Tarczyński Gramy dla Polski”.

Zobacz więcej
Polska - Szwecja 2:0 (29.03.2022)Polska - Szwecja 2:0 (29.03.2022)

Trzecie baraże Polaków. Poprzednie determinowała geopolityka

Mecze z Estonią i Walią to trzecie i czwarte spotkanie reprezentacji Polski w barażach o awans do wielkiego turnieju. Nasze najświeższe wspomnienia z tego typu rywalizacji są doskonałe, bo właśnie taką ścieżką biało-czerwoni awansowali do mistrzostw świata 2022, podczas których dotarli do 1/8 finału. 67 lat temu szczęścia jednak Polakom zabrakło, bo nie sprzyjała im ani sytuacja polityczna, ani los.

Zobacz więcej
Andrzej FischerAndrzej Fischer

Nogi jak u tancerki, a na szyi mundialowe srebro

Andrzej Fischer nie spełnił wszystkich oczekiwań ekspertów, bo spodziewano się, że może regularnie grać w reprezentacji Polski. Później popadł zaś w zapomnienie. Nic jednak nie odbierze byłemu bramkarzowi Lecha Poznań i Górnika Zabrze trzeciego miejsca w mistrzostwach świata 1974, do których miał być nawet przymierzany w roli podstawowego zawodnika. 15 stycznia Andrzej Fischer skończyłby 72 lata.

Zobacz więcej
Łączy Nas PiłkaŁączy Nas Piłka

10 lektur na okres noworoczny

Koniec grudnia i początek kolejnego miesiąca to dla wielu osób czas, w którym obniżają tempo życia, biorą trochę wolnego i znajdują więcej chwil dla siebie. Okres ten służy więc również czytelnictwu. W końcu mamy przestrzeń, by usiąść na kanapie i wziąć do rąk książkę. Doskonale sprawdza się to również na przykład w pociągu. Przygotowaliśmy więc dla Was listę 10 piłkarskich książek, które warto przeczytać w najbliższym czasie, niezależnie czy pod kocem w domowym zaciszu, czy w podróży, czy w jakichkolwiek innych okolicznościach.

Zobacz więcej
Emmanuel OlisadebeEmmanuel Olisadebe

Tworzył historię. Najważniejsze gole Olisadebe

Emmanuel Olisadebe był wyjątkowy. Proces nadawania mu obywatelstwa przebiegł w trybie nadzwyczajnym, podobny był też status medialny piłkarza. Urodzony w Nigerii napastnik był w Polsce gwiazdą, o której mówiło się nie tylko wśród kibiców. Olisadebe miał ogromny wpływ na to, że w 2000 roku Polonia Warszawa została mistrzem kraju, a następnie poprowadził reprezentację Polski do awansu na mistrzostwa świata w Korei Południowej i Japonii. W eliminacjach zdobył osiem bramek, więcej zaliczyli tylko Andrij Szewczenko i Ebbe Sand. Olisadebe był też pierwszym zawodnikiem od czasów Włodzimierza Smolarka, który strzelił gola dla Polski na mundialu. Oto najważniejsze trafienia w reprezentacyjnej karierze Emmanuela Olisadebe.

Zobacz więcej
ŁKS Łódź (1948)ŁKS Łódź (1948)

„Dobry był z niego herbatnik”

Ponad 100 ról w filmach i serialach, wspaniałe kreacje teatralne oraz… mecze w reprezentacji Polski. 102 lata temu (5 grudnia 1921 roku) urodził się Marian Łącz, znakomity piłkarz i takiż aktor.

Zobacz więcej
Andrzej IwanAndrzej Iwan

Wspomnienie tych, którzy odeszli

1 listopada, to czas refleksji i zadumy, a także wspomnienie tych, którzy odeszli. Z tej okazji przypomnijmy znane i mniej znane postaci polskiego i światowego futbolu, które zmarły w minionych 12 miesiącach, włącznie z być może najwybitniejszym piłkarzem w historii.

Zobacz więcej
Deniss Rakels i Piotr ZielińskiDeniss Rakels i Piotr Zieliński

Łotwa, czyli najlepsze za nimi?

Polsko-łotewska rywalizacja na boisku od ponad dwóch dekad kojarzy się z jednym meczem. Zarówno Polakom, jak i Łotyszom. Dla jednych był to moment wielkiej chwały, dla drugich – jeden z boleśniejszych momentów w XXI-wiecznej historii. Łotewski futbol to jednak o wiele więcej, niż Euro 2004 i kwalifikacje do turnieju w Portugalii. 

Zobacz więcej
Tarczyński Gramy dla Polski - Londyn 2023Tarczyński Gramy dla Polski - Londyn 2023

Polskę mają w sercach

W sobotę, 30 września w ambasadzie RP w Londynie zebrało się trzydzieścioro zawodników żyjących na co dzień w Wielkiej Brytanii i Irlandii, którzy chcą grać dla Polski. Wraz z rodzicami spotkali się z konsulem generalnym Mateuszem Stąśkiem, skautami, trenerami oraz przedstawicielami PZPN. Takie spotkania wzmacniają więzi utalentowanych nastolatków z Polską i utwierdzają ich w decyzji o wyborze reprezentacji.

Zobacz więcej
Olaf Kozłowski (Polska U18)Olaf Kozłowski (Polska U18)

Zaryzykował, by móc grać dla Polski

Olaf Kozłowski całe życie spędził w Belgii. Tam się urodził, tam się wychował, tam zaczynał piłkarską karierę. Nigdy nie miał jednak wątpliwości, że chce grać wyłącznie dla Polski. Dla tego marzenia zaryzykował nawet pozycję w klubie.

Zobacz więcej
Polska - Mołdawia (11.09.2012)Polska - Mołdawia (11.09.2012)

Mołdawia na przełamanie

Historia niepodległości Republiki Mołdawii nie jest zbyt długa, więc i bilans meczów pomiędzy reprezentacją tego kraju a polskimi piłkarzami nie może zająć zbyt wiele przestrzeni. Poprzednie mecze z Mołdawią u siebie mogą jednak krzepić polskich fanów, którzy po każdym z nich odczuwali ulgę. Czy podobnie będzie 15 października po rywalizacji w Warszawie?

Zobacz więcej
Albania - Polska 0:1 (12.10.2021)Albania - Polska 0:1 (12.10.2021)

Seria zwycięstw w Albanii

10 września reprezentacja Polski znów zagra w Tiranie z Albanią. Piłkarze trenera Fernando Santosa nie mogą już się potknąć i muszą pokonać trudnego rywala. Trudnego, ale takiego, z którym ostatnio możemy mieć dobre skojarzenia. Trzy ostatnie wyjazdowe mecze Polaków z Albańczykami oznaczały problemy i męczarnie, ale ze szczęśliwymi zakończeniami. Biało-czerwoni wygrywali nawet jeśli ich gwiazda przyjechała na mecz zdruzgotana, w zawodników leciały butelki i telefon oraz kiedy nic wokół kadry się nie układało.

Zobacz więcej
Szymański i ZalewskiSzymański i Zalewski

Zmiana perspektywy na grę dla Polski

Nicola Zalewski, Matty Cash, Maximillian Oyedele, Natalia Padilla-Bidas to kilkoro z setek zawodników uczestniczących w projekcie „Tarczyński Gramy dla Polski”. Jak powstała inicjatywa, która od kilkunastu lat dba o to, by zawodnicy o polskich korzeniach wychowani w innych krajach mieli szansę grać dla biało-czerwonych? Szef projektu, Maciej Chorążyk, opowiada o początkach, sieci skautów, w której znajduje się nawet Anglik, sukcesach i trudnościach oraz m.in. o tym, dlaczego Willi Orban nie zagrał dla Polski, Yarek Gąsiorowski reprezentuję Hiszpanię i jak wielki wpływ na relacje polsko-niemieckie mieli Jakub Błaszczykowski, Robert Lewandowski i Łukasz Piszczek.

Zobacz więcej
Włodzimierz ChomickiWłodzimierz Chomicki

Premiera Chomickiego

To były trudne początki, bo nikt nie znał jeszcze zasad, nie było bramek, a ważniejsze od piłki nożnej było wówczas żonglowanie maczugami i ustawianie ludzkich piramid. W dodatku pogoda storpedowała pierwotne plany, a niewiele brakowało, by również 14 lipca 1894 nie pozwoliła na rozegranie meczu. We Lwowie się to jednak udało i właśnie 130 lat temu Włodzimierz Chomicki strzelił pierwszego udokumentowanego gola na ziemiach polskich.

Zobacz więcej
Andrzej ZamilskiAndrzej Zamilski

9 lipca 1945

Andrzej Zamilski to modelowy przykład specjalisty od piłki młodzieżowej i rozwijania młodych talentów. Choć na szczeblu lokalnym odnosił sukcesy również z seniorskimi zespołami, to w historii polskiego futbolu zapisał się jako szkoleniowiec, który przez dwie dekady pracował z najzdolniejszą młodzieżą w naszym kraju.

Zobacz więcej
Jakub Błaszczykowski i Petru RacuJakub Błaszczykowski i Petru Racu

Osobliwości meczów z Mołdawią

Z czym przeciętnemu kibicowi reprezentacji Polski kojarzą się mecze z Mołdawią? U wielu fanów może nie być absolutnie żadnych konotacji ze spotkaniami przeciwko tej drużynie. Nie ma się czemu dziwić, bo starcia z Mołdawianami przypadały raczej na słabsze momenty w historii biało-czerwonych, a poza tym nie były zbyt ekscytującymi widowiskami. Pod wieloma względami bywały jednak wyjątkowe i nietypowe.

Zobacz więcej
Reprezentacja Polski z dziecięcą eskortąReprezentacja Polski z dziecięcą eskortą

Trudny Dzień Dziecka dla reprezentacji

Do siedmiu razy sztuka. 44 lata minęły od pierwszego meczu reprezentacji Polski rozegranego dokładnie 1 czerwca do premierowego zwycięstwa w święto wszystkich dzieci. Małym (i nie tylko) kibicom prezent sprawiła dopiero kadra prowadzona przez Czesława Michniewicza. Wcześniej biało-czerwoni sześciokrotnie starali się wygrać mecz rozgrywany 1 czerwca. Bez skutku, choć próbowali na stadionach od Moskwy po Buenos Aires.

Zobacz więcej
Euzebiusz SmolarekEuzebiusz Smolarek

Wprowadził Polskę do Euro. Najważniejsze gole Ebiego

Euzebiusz Smolarek miał umiejętność zdobywania bramek w najważniejszych meczach reprezentacji Polski w XXI wieku. Był najlepszym strzelcem drużyny w eliminacjach mistrzostw Europy 2008, które zakończyły się pierwszym w historii awansem Polaków. Dwoma trafieniami z Belgią przypieczętował zresztą udział biało-czerwonych w turnieju. Tyle samo goli strzelił również w pomnikowym już właściwie meczu z Portugalią. Hat-tricka zaliczył w spotkaniu, które jest najwyższym zwycięstwem reprezentacji Polski w historii. Do kadry był powoływany nawet w czasie, gdy nie miał klubu. Choć w przeciwieństwie do ojca nie strzelił gola na żadnym wielkim turnieju, to wkład Włodzimierza Smolarka i Euzebiusza Smolarka w sukcesy polskiej piłki śmiało można porównywać. Z okazji 43. urodzin byłego napastnika m.in. Feyenoordu Rotterdam i Borussii Dortmund przypominamy najważniejsze jego gole w reprezentacji Polski.

Zobacz więcej