Pierwszą piłkę do Krakowa przywiózł w 1889 roku Henryk Jordan, a trzy lata później Edmund Cenar wracając z Anglii wziął do Lwowa kolejną futbolówkę. Kraków i Lwów uznaje się więc za kolebkę polskiego futbolu i właśnie gra pomiędzy zawodnikami z tych miast jest pierwszym udokumentowanym spotkaniem piłkarskim na ziemiach polskich. 129 lat temu podczas II Zlotu Sokolego rozegrano pierwszy w polskiej historii mecz.
Towarzystwa Gimnastyczne „Sokół” w drugiej połowie XIX wieku były bardzo popularne w większości krajów słowiańskich. Promowały aktywność fizyczną i zdrowy tryb życia. Na ziemiach polskich ruch sokoli najlepiej rozwijał się w Galicji, gdzie austro-węgierski zaborca zostawiał więcej swobody, niż pozostali. W 1892 roku zorganizowano więc I Zlot Sokoli, podczas którego młodzi ludzie z różnych regionów wspólnie uprawiali gimnastykę. Miał się wówczas odbyć również pokazowy mecz piłkarski, ale z nieznanych dziś przyczyn został odwołany.
Podobnie mogło stać się dwa lata później, bo przebieg II Zlotu Sokolego w 1894 roku odbywającego się przy okazji Powszechnej Wystawy Krajowej (która była niezwykle ważnym wydarzeniem dla Polaków oraz w Galicji w ogóle, o czym świadczy choćby obecność cesarza Franciszka Józefa) w sąsiedztwie Parku Stryjskiego we Lwowie mocno utrudniała pogoda. Pierwotnie został bowiem zwołany na 29 czerwca – 1 lipca.