Józef Młynarczyk 1981/2019.Józef Młynarczyk 1981/2019.
KronikiJózef Młynarczyk
Józef Młynarczyk
Autor: Adrian Woźniak
Data dodania: 18.06.2020
FOT. PAP/PZPNFOT. PAP/PZPN

Wielcy aktorzy w uznaniu ich klasy mogą znaleźć się w Alei Gwiazd. Ale dotyczy to nie tylko mistrzów ekranu. Wybitni piłkarze reprezentacji Polski mają swoją alejkę – przy Stadionie Narodowym w Warszawie. Jednym z uhonorowanych tam szczęśliwców jest Józef Młynarczyk – bramkarz jedenastki 100-lecia PZPN. Znakomity golkiper zapisał się złotymi zgłoskami nie tylko występami w kadrze, ale również w ekipie FC Porto. To jeden z czterech Polaków, którzy sięgnęli po najcenniejsze klubowe trofeum w Europie – Puchar Mistrzów.

DEBIUT

W reprezentacji na początku pełnił głównie rolę zmiennika – czy to Zygmunta Kukli, czy Piotra Mowlika. Młynarczyk zadebiutował w kadrze u trenera Ryszarda Kuleszy 18 lutego 1979 roku w Tunisie na Stade Chedli Zouiten. W towarzyskim meczu Polska wygrała z Tunezją (2:0). W zespole narodowym grali w tamtym spotkaniu m.in. Paweł Janas, Roman Ogaza, Zbigniew Boniek i Włodzimierz Mazur.

Na kolejny występ w biało-czerwonych barwach Młynarczyk musiał czekać rok. Potem pojawiał się na boisku coraz częściej. Selekcjonerem, który uczynił go podstawowym bramkarzem kadry narodowej, był Antoni Piechniczek. To właśnie z nim Młynarczyk osiągnął największy sukces w reprezentacyjnej karierze – 3. miejsce na mistrzostwach świata w 1982 roku.

OSTATNI MECZ

Zwieńczeniem jego kariery był mundial w Meksyku (1986). Młynarczyk wystąpił we wszystkich czterech spotkaniach. Tym ostatnim było starcie z Brazylią (0:4) na Estadio Jalisco w Guadalajarze, po którym biało-czerwoni pożegnali się z turniejem, a Młynarczyk z reprezentacją. W drużynie narodowej grali wówczas tacy piłkarze, jak Stefan Majewski, Jan Urban, Dariusz Dziekanowski czy Włodzimierz Smolarek. W koszulce z orzełkiem wystąpił łącznie w 42 meczach, 9-krotnie w roli kapitana.

PO KARIERZE

Sukcesy odnosił nie tylko z reprezentacją, ale także z Widzewem Łódź, z którym sięgał po mistrzostwo Polski. Świetnie radził sobie także w FC Porto, gdzie zdobywał trofea nie tylko w kraju, ale i za granicą. To właśnie w drużynie „Smoków” zakończył karierę, stając się jednocześnie legendą klubu.

Po zawieszeniu butów na kołku pozostał przy futbolu. Zaczął trenować bramkarzy. Pracował m.in. z golkiperami reprezentacji Polski, a także FC Porto, Widzewa Łódź, Lecha Poznań i polskich młodzieżówek. W piłce osiągnął wiele, z czego do dziś jest niezmiernie dumny.

Zdobyłem Puchar Mistrzów, Superpuchar Europy i Puchar Interkontynentalny, ale największą satysfakcję zawsze sprawiała gra z orzełkiem na piersi. Dziś najbardziej dumny jestem nie tylko z jakiegoś pucharu czy medalu, a z tego, że po karierze nadal sobie w życiu świetnie radzę. Jestem spokojny o przyszłość, mam zajęcie, któremu się poświęcam.
Józef Młynarczyk
Wywiad dla portalu Onet.pl z 26 maja 2018 r.
SUKCESY

► 3. miejsce na mistrzostwach świata w Hiszpanii (1982)
► Puchar Mistrzów z FC Porto (1987)
► Superpuchar UEFA (1987)
► Puchar Interkontynentalny (1987)
► Półfinalista Pucharu Europy z Widzewem Łódź (1983)
► Mistrz Polski z Widzewem Łódź (1981, 1982)
► Mistrz Portugalii (1986, 1988)
► Puchar Portugalii (1988)