Podczas seniorskiego mundialu 2018 Senegal ograł Polskę, więc tym razem reprezentacja U17 miała okazję wziąć rewanż za tamtą przegraną starszych kolegów. Było to szczególnie istotne wobec porażki z Japonią trzy dni wcześniej, która skomplikowała sytuację biało-czerwonych w tabeli grupy D mistrzostw świata do lat 17, które rozegrano w Indonezji. Polacy byli jednak wyraźnie słabsi od mistrzów Afryki i zdecydowanie im ulegli. Piłkarze trenera Marcina Włodarskiego zachowali wprawdzie szansę na awans do 1/8 finału, zwłaszcza że promocję mogły wywalczyć aż trzy drużyny w grupie, jednak po spotkaniu z Senegalczykami wydawała się ona być jedynie teoretyczną możliwością.
20
C. Niabaly
2
C. Diandy
9
O. Sall
18
M. Sawane
8
S. Faye
Reprezentacja Polski do lat 17 przed meczem z Senegalem. W górnym rzędzie od lewej: Dominik Szala, Michał Matys, Igor Orlikowski, Igor Brzyski, Mateusz Skoczylas, Daniel Mikołajewski. W dolnym rzędzie od lewej: Karol Borys, Maksymilian Sznaucner, Jakub Krzyżanowski, Michał Gurgul, Krzysztof Kolanko.
Po takich błędach, jakie popełniliśmy, nie mamy prawa wygrywać meczów. Drużyna, która dzisiaj zasłużyła na zwycięstwo, wygrała.
Na pewno wyniki, które osiągnęliśmy w tym turnieju, są rozczarowujące. Ale też trzeba pamiętać, że wynik w sporcie młodzieżowym jest sprawą drugorzędną. To wciąż etap nauki, a nie poważny futbol, więc trzeba nieco inaczej na tych chłopaków patrzeć. To nasza narodowa inwestycja (...). Na razie to, co cieszy, to próby gry ofensywnej, wiele świetnych akcji z polotem. Gra odważna, pressingiem, co oczywiście ze względy na klimat i jakość rywali, nie zawsze się udawało.
Najmłodszy w historii reprezentant Senegalu. W seniorskiej kadrze „Lwów Terangi” Diouf zadebiutował mając 15 lat i 94 dni. Podczas mistrzostw świata U17 w Indonezji urodzony 7 czerwca 2008 skrzydłowy był zaś drugim najmłodszym zawodnikiem spośród zgłoszonych do turnieju. Pod tym względem ustępował tylko innemu Senegalczykowi – Omarowi Sallowi. Diouf kilka miesięcy wcześniej poprowadził reprezentację do mistrzostwa Afryki U17, gdy został królem strzelców turnieju. Równie dobrze zaczął indonezyjski mundial, bo w pierwszym spotkaniu strzelił dwa gole Argentyńczykom. Choć interesowały się nim m.in. Real Madryt, FC Barcelona i Arsenal Londyn, to prezes klubu Génération Foot Dakar już wczesną jesienią 2023 poinformował, że Diouf po osiągnięciu pełnoletności zostanie zawodnikiem FC Metz. Tym samym podąży śladem swojego idola – Sadio Mané.
Odkrycie jesieni w polskim zespole. Pochodzący z Targoszyna zawodnik był w szerokim kręgu zainteresowań selekcjonera Marcina Włodarskiego, ale do kadry U17 dostał powołanie dopiero w sierpniu 2023. Zadebiutował podczas turnieju towarzyskiego w Chorwacji. W pierwszym meczu strzelił gola gospodarzom, a następnie dwukrotnie pokonał bramkarza Saudyjczyków. Dobrze spisywał się także w kolejnych sparingach i ostatecznie został powołany do kadry na mundial, choć w seniorskiej piłce rozegrał wcześniej tylko jeden mecz – w drugoligowych rezerwach Zagłębia Lubin. W Indonezji rozegrał 90 minut z Japonią, a następnie drugą połowę z Senegalem. Wniósł dużo ożywienia w szeregi biało-czerwonych, bo nie tylko zdobył bramkę, ale również oddał groźny strzał w 59. minucie, a później świetnie wyłożył piłkę Karolowi Borysowi. Pokazał, że ma zadatki na boiskowego lidera.
► W żadnym z 11 dotychczasowych meczów reprezentacji na MŚ U17 rywalem nie była drużyna z Europy
► W meczach z udziałem reprezentacji Polski na MŚ U17 rozegranych na neutralnym boisku padło dotychczas 30 bramek
► 10. mecz reprezentacji na MŚ U17 rozegrany na neutralnym boisku
► 11. mecz reprezentacji w finałach MŚ U17, bilans: 3-4-4, bramki 17-16
► Trzecia kolejna porażka reprezentacji na MŚ U17 (wyśrubowany rekord)
► Szósty kolejny mecz reprezentacji na MŚ U17 rozegrany na neutralnym boisku bez wygranej (wyśrubowany rekord)
► Szósty kolejny mecz reprezentacji na MŚ U17 rozegrany na neutralnym boisku ze straconą minimum 1 bramką (wyśrubowany rekord)
► Siódmy kolejny mecz reprezentacji na MŚ U17 ze straconą minimum 1 bramką (wyśrubowany rekord)
► Siódmy kolejny mecz reprezentacji na MŚ U17 bez wygranej (wyśrubowany rekord)
► Pierwszy mecz reprezentacji na MŚ U17 przeciwko Senegalowi
► Rekordowo wysoka porażka reprezentacji na MŚ U17
► Rekordowa liczba bramek straconych przez reprezentację w meczu MŚ U17
► Po tym starciu bilans meczowy reprezentacji w MŚ U17 stał się ujemny (3-4-4), a bramkowy pozostał dodatni (17-16)
► Przerwana seria 4 kolejnych meczów reprezentacji Polski na MŚ U17 rozegranych na neutralnym gruncie ze straconą dokładnie 1 bramką
► Drugi mecz reprezentacji na MŚ U17 przeciwko rywalowi z Afryki i druga porażka ze strzeloną dokładnie 1 bramką, poprzednio 1:2 z Nigerią w Hiroszimie w półfinale turnieju w roku 1993
► Dziewiąty mecz reprezentacji na MŚ U17 rozegrany na neutralnym boisku (na 10 wszystkich) ze strzeloną minimum 1 bramką, jedyny bez zdobytej to porażka 0:1 z Japonią 3 dni wcześniej na tym samym turnieju
► 10. mecz reprezentacji na MŚ U17 ze strzeloną minimum 1 bramką, jedyny bez zdobytej to porażka 0:1 z Japonią 3 dni wcześniej na tym samym turnieju
► Drugi gol był bramką nr 30 strzeloną na MŚ U17 w meczach z udziałem reprezentacji Polski