Przykry koniec pięknej przygody. Polacy po 24 latach wrócili na mistrzostwa świata U17, ale w Indonezji przegrali wszystkie mecze. Po porażkach z Japonią (0:1) oraz Senegalem (1:4) biało-czerwoni wciąż mieli teoretyczne szanse na awans. Selekcjoner Marcin Włodarski zdecydował się więc na bardzo ofensywne zestawienie składu, przesunął Mateusza Skoczylasa do roli wahadłowego. Polacy często ryzykowali, ale nie przyniosło to oczekiwanego efektu. Musieli ograć Argentynę, by mieć nadzieję na promocję. Przegrali jednak wysoko, choć w dwóch pierwszych kwadransach potrafili zdominowali rywali. W drugiej połowie zaś grali efektownie, popisywali się widowiskowymi dryblingami i strzałami przewrotką, ale na nic się to zdało. Na koniec to znów bramkarz Michał Matys był najlepszym spośród Polaków.
5
M. Gurgul
19
I. Brzyski
13
S. Łyczko
Reprezentacja Polski do lat 17 przed meczem z Argentyną. W górnym rzędzie od lewej: Michał Matys, Igor Orlikowski, Jakub Krzyżanowski, Mateusz Skoczylas, Dominik Szala, Daniel Mikołajewski. W dolnym rzędzie od lewej: Maksymilian Sznaucner, Marcel Reguła, Mike Huras, Karol Borys, Krzysztof Kolanko.
Jeżeli ktoś zobaczy suchy wynik, to pomyśli, że to była pełna dominacja Argentyny, a to jest nieprawdopodobne, że my nie zdobyliśmy tutaj bramek. I nie mówię o jednej, a kilku. Nam dzisiaj po prostu zabrakło jakości przed bramką przeciwnika (...). Przez 34 minuty nasza gra wyglądała bardzo dobrze. Mieliśmy sytuacje, powinniśmy je wykorzystać, ale straciliśmy, jak to zwykle u nas bywa, gola po stałym fragmencie gry. A tego, jak zaczęliśmy drugą połowę, nie da się opisać...
Polacy podchodzili do meczu z Argentyną z nadziejami, że jeszcze jest szansa na awans do 1/8 finału mistrzostw świata do lat 17. Początek spotkania wskazywał, że to biało-czerwoni strzelą gola jako pierwsi, ale potem nasza gra kompletnie się posypała. Argentyna punktowała błędy Polaków, a w drugiej połowie zaczęła strzelanie zaledwie 12 sekund po gwizdku.
Ofensywnie usposobiony obrońca, który zazwyczaj gra po lewej stronie w trzyosobowym bloku defensywnym, ale może występować również jako wahadłowy. Tym razem był ustawiony bliżej własnej bramki, ale i tak chętnie włączał się do akcji zaczepnych. Szkoda, że rywale zablokowali jego potężne kopnięcie w 10. minucie, bo piłka wydawała się lecieć do bramki. Krzyżanowski zachwycił również w drugiej połowie, gdy efektowną ruletą obok pola karnego ograł rywala i stworzył sobie pozycję do strzału. Był on jednak niecelny. Za ofensywne wejścia zapłacił utratą energii. Z upływem czasu przestał nadążać za rywalami, szczególnie za Ianem Subiabre. Zmęczonego zawodnika Wisły Kraków zmienił więc Michał Gurgul.
Największa gwiazda reprezentacji Argentyny. Świadczy o tym choćby fakt, że jest kapitanem i gra z numerem 10, który w seniorskiej kadrze kojarzy się z Diego Maradoną lub Lionelem Messim. Przy okazji ma go odczarować, bo spośród Argentyńczyków, którzy w mistrzostwach świata U17 zakładali koszulkę z numerem 10, tylko Exequiel Palacios i Marcelo Gallardo zadebiutowali później w pierwszym zespole. Echeverri miał być kolejnym takim graczem, zwłaszcza że w Indonezji radził sobie znakomicie. Polakom wprawdzie gola nie strzelił, ale miał asystę i pokazał, dlaczego „The Guardian” umieścił go na liście 60 najbardziej utalentowanych piłkarzy na świecie.
► W żadnym z 12 dotychczasowych meczów reprezentacji na MŚ U17 rywalem nie była drużyna z Europy
► 11. mecz reprezentacji na MŚ U17 rozegrany na neutralnym boisku
► 12. mecz reprezentacji w finałach MŚ U17, bilans: 3-4-5, bramki 17-20
► Czwarta kolejna porażka reprezentacji na MŚ U17 (wyśrubowany rekord)
► Czwarty kolejny mecz reprezentacji na MŚ U17 bez remisu (wyśrubowany rekord)
► Siódmy kolejny mecz reprezentacji na MŚ U17 rozegrany na neutralnym boisku bez wygranej (wyśrubowany rekord)
► Siódmy kolejny mecz reprezentacji na MŚ U17 rozegrany na neutralnym boisku ze straconą minimum 1 bramką (wyśrubowany rekord)
► Ósmy kolejny mecz reprezentacji na MŚ U17 bez wygranej (wyśrubowany rekord)
► Wyrównany rekord liczby bramek straconych przez reprezentację w meczu MŚ U17
► Trzecia kolejna porażka reprezentacji na MŚ U17 w meczu rozegranym na neutralnym boisku (wyśrubowany rekord)
► Ósmy kolejny mecz reprezentacji na MŚ U17 ze straconą minimum 1 bramką (wyśrubowany rekord)
► 10. mecz reprezentacji na MŚ U17 ze straconą minimum 1 bramką
► Czwarty gol był bramką nr 20 straconą przez reprezentację w MŚ U17
► Najwyższa porażka reprezentacji na MŚ U17
► Pierwszy mecz reprezentacji na MŚ U17 przeciwko Argentynie
► Czwarty mecz reprezentacji na MŚ U17 przeciwko rywalowi z Ameryki Południowej i pierwsza porażka, poprzednie 3 starcia to remisy
► Po tym starciu bilans bramkowy reprezentacji w MŚ U17 stał się ujemny (17-20)
► Po tym starciu zarówno bilans meczowy jak i bramkowy w meczach MŚ U17 rozegranych na neutralnym gruncie stał się ujemny: 3-4-4, bramki 16-18