Grzegorz Rasiak 2005/2018.Grzegorz Rasiak 2005/2018.
KronikiGrzegorz Rasiak
Grzegorz Rasiak
Autor: Adrian Woźniak
Data dodania: 11.01.2023
2005/2018 / FOT. EAST NEWS/PAP2005/2018 / FOT. EAST NEWS/PAP

W Polsce przez wielu wykpiwany, prześmiewczo określany mianem „Drewnialdo”. Złośliwe uwagi Grzegorz Rasiak puszczał mimo uszu, a niedowiarkom odpowiadał w najlepszy możliwy sposób, jak na napastnika przystało – strzelonymi golami. Z powodzeniem radził sobie w Groclinie Dyskobolii Grodzisk Wlkp. – tak w kraju, jak i podczas meczów w europejskich pucharach. Radosnych chwil dostarczył też kibicom reprezentacji Polski. A prześmiewcom zamknął usta udanymi występami w barwach Derby County i Southampton, gdzie zasłużył na inny, dużo przyjemniejszy pseudonim – „Rasialdo”.

 

DEBIUT

Do drużyny narodowej trafił za kadencji Jerzego Engela. Zadebiutował meczem towarzyskim z Wyspami Owczymi (2:1) 10 lutego 2002 roku podczas zgrupowania na Cyprze. Wszedł na boisko po przerwie, ale gola nie strzelił. W zespole, który przygotowywał się do udziału w mistrzostwach świata w Korei Płd. i Japonii, wystąpili wówczas m.in. Maciej Żurawski, Jacek Zieliński czy Mariusz Piekarski.

Rasiak na mundial nie pojechał. Na kolejny występ w biało-czerwonych barwach czekał ponad rok. W meczu z Macedonią (3:0) 14 lutego 2003 roku strzelił pierwszego gola dla reprezentacji.

 

OSTATNI MECZ

W koszulce z orzełkiem na piersi „Rasialdo” uzbierał w sumie 37 występów, w których zdobył 8 bramek. I choć grał w eliminacjach MŚ 2006 i kwalifikacjach do Euro 2008, to pojechał tylko na pierwszą z wymienionych imprez. Na mundialu w Niemczech miał ledwie pięciominutowy epizod – z Kostaryką (2:1).

Ostatnie spotkanie w drużynie narodowej zagrał za kadencji Leo Beenhakkera – przeciwko Serbii (2:2) w Belgradzie w eliminacjach mistrzostw Europy 2008. W kadrze wystąpili wtedy m.in. Łukasz Fabiański, Jacek Bąk czy Mariusz Lewandowski.

 

PO KARIERZE

Najlepsze lata Rasiak spędził w Grodzisku Wielkopolskim, Derby i Southampton. Tam imponował formą strzelecką. Nie poszło mu w Tottenhamie, do którego – jak przyznał po latach w wywiadzie dla portalu sport.pl – wcale nie chciał trafić: „W Derby czułem się jak w domu. Kiedy zgłosił się Tottenham, nie miałem wyjścia. Nie mogłem odrzucić propozycji z Premier League. Derby też naciskało na transfer, bo potrzebowali pieniędzy. Będę jednak szczery, mimo wszystko wolałem zostać w Derby”.

Z Anglii wyjechał w 2010 roku na Cypr. Po nieco ponad 12 miesiącach wrócił do Polski. Reprezentował barwy trzech klubów – Jagiellonii Białystok, Lechii Gdańsk i Warty Poznań, w której zakończył karierę w 2014 roku.

Po zawieszeniu butów na kołku wyjechał do Włoch. Zamieszkał w Genui, gdzie jego syn uczęszczał do szkółki Sampdorii. Od piłki jednak nie odszedł. Zajął się pośrednictwem przy transferach piłkarzy. Oglądał mecze, podróżował po Polsce i za granicę, by obserwować młodych i zdolnych zawodników. Podczas MŚ w 2018 roku sprawdził się z kolei w roli eksperta w Telewizji Polskiej. „Rasialdo” odnalazł się również w biznesie. Zarobione pieniądze zainwestował w tereny w Skórzewie pod Poznaniem, gdzie w kolejnych latach wybudowano Centrum Sportowe, którego jest właścicielem. Coś dla siebie znajdą tam przede wszystkim miłośnicy tenisa. Sam Rasiak w rozmowie z „Faktem” zapowiedział dalszy rozwój inwestycji.

 

SUKCESY

► Uczestnik mistrzostw świata w Niemczech (2006)
► Wicekról strzelców ekstraklasy w Groclinie Dyskobolii Grodzisk Wlkp. (2002)

► ZOBACZ WSZYSTKIE GOLE GRZEGORZA RASIAKA W REPREZENTACJI POLSKI