11
D. Tošić
18
B. Janković
8
D. Lazović
Reprezentacja Polski przed meczem z Serbią. W górnym rzędzie od lewej: Mariusz Lewandowski, Łukasz Fabiański, Jacek Bąk, Jakub Wawrzyniak, Grzegorz Rasiak, Mariusz Jop i Kamil Kosowski. W dolnym rzędzie od lewej: Wojciech Łobodziński, Marcin Wasilewski, Grzegorz Bronowicki i Rafał Murawski.
Dwóch obrońców, ale dwa różne światy i dwie różne kariery. Branislav Ivanović przez lata był uważany za jednego z najlepszych defensorów w Europie. Największe sukcesy odnosił w niebieskiej koszulce Chelsea Londyn. Przez dziewięć lat zdobył mistrzostwo Anglii (2010), wygrał Ligę Mistrzów (2012), a rok później triumfował w Lidze Europy. W tych ostatnich rozgrywkach o finałowym zwycięstwie Chelsea nad Benfiką rozstrzygnął gol Ivanovicia w doliczonym czasie. Grzegorz Bronowicki do wielkiego futbolu trafił z... kopalni węgla kamiennego. Występy w Lewarcie Lubartów łączył z pracą fizyczną w „Bogdance”. W 2006 roku miał reprezentacyjne „wejście smoka”. Wszyscy zachwycali się jego grą w meczu z Portugalią w Chorzowie, gdzie powstrzymał takie gwiazdy, jak Ronaldo, Deco czy Nuno Gomes. Wydawało się, że kadra znalazła obrońcę na lata. Bronowicki przegrał jednak z kontuzjami. Z tego powodu nie pojechał na Euro 2008, a później na dobre wypadł z reprezentacyjnego obiegu. Za to obu zawodników łączy dobra znajomość „Marakany” (taką nieoficjalną nazwę nosi stadion w stolicy Serbii). Ivanović grał na nim wielokrotnie w meczach reprezentacji oraz jako piłkarz OFK Belgrad. Bronowicki przez dwa lata (2007-08) był zawodnikiem Crvenej Zvezdy Belgrad.
Młodszych czytelników z pewnością może dziwić, dlaczego w eliminacjach Euro 2008 Armenia i Azerbejdżan rozegrały o dwa mecze mniej niż pozostałe zespoły. Powód był oczywiście jeden – polityka. Konflikt pomiędzy oboma krajami ciągnie się od wieków. Kością niezgody stał się Górski Karabach, zamieszkały przez chrześcijańską ludność ormiańską, która zmagała się z najazdami ludów muzułmańskich. W Armenii wyznawcy chrześcijańskiego kościoła ormiańskiego stanowią wedle szacunków blisko 84%, islamiści niecałe 2 procent. W Azerbejdżanie dominującą religią jest właśnie islam. Tak więc nie tylko polityka miała i ma wpływ na napięte relacje tych dwóch krajów.
Konflikt zbrojny pomiędzy Armenią i Azerbejdżanem dotyczący Górskiego Karabachu – ormiańskiej enklawy na terenie Azerbejdżanu – nasilił się w czasach upadku ZSRR.
Do pierwszych krwawych starć w Górskim Karabachu doszło w 1905 roku. Konflikt przybierał na sile w kolejnych latach. Na nowo rozgorzał po upadku ZSRR, kiedy oba państwa stały się niepodległe. Gdy w styczniu 2006 roku odbyło się losowanie grup eliminacyjnych Euro 2008, do „polskiej” grupy A trafiły... Armenia i Azerbejdżan. Od momentu ustalenia kalendarza gier obie federacje nie zdołały uzgodnić lokalizacji rozegrania meczów. Miały się one odbyć 8 i 12 września. Ormianie chcieli rozegrać oba... na swoich obiektach. Azerowie z kolei proponowali tereny neutralne. Kompromisu nie udało się osiągnąć. W związku z tym UEFA wydała specjalne oświadczenie, w którym podjęła decyzję o anulowaniu obu spotkań i nieprzyznaniu zespołom punktów. Jak przyznał później ówczesny prezydent UEFA Michel Platini „błędem było umieszczenie Armenii i Azerbejdżanu w jednej grupie eliminacji”.
Pod koniec lat 80. na terenie Górskiego Karabachu zaczęło dochodzić do zamieszek etnicznych. Między grudniem 1987 r. a końcem 1988 r. zginęło 220 osób, a 1154 zostały ranne.
Konflikty pomiędzy państwami stały się przyczynkiem do zmian przy okazji kolejnych losowań. W eliminacjach Euro 2012 UEFA zmieniła zasady. Toczące ze sobą spory kraje, takie jak Armenia i Azerbejdżan, a także Rosja i Gruzja, nie mogły znaleźć się w tych samych grupach. W późniejszych latach taka sytuacja powtarzała się jeszcze kilkakrotnie, a dotyczyła m.in. Ukrainy i Rosji, Serbii i Kosowa czy Serbii i Albanii.
► Pobity rekord reprezentacji liczby kolejnych remisów (4) w meczach wyjazdowych
► Pobity rekord reprezentacji liczby kolejnych remisów (3) w eliminacjach mistrzostw Europy w meczach wyjazdowych
► Pobity rekord reprezentacji liczby kolejnych remisów (3) w meczach mistrzostw świata i Europy liczonych łącznie (eliminacje + finały) na wyjeździe
► Zagrało 14 zawodników z 14 klubów
► 30. mecz reprezentacji zakończony wynikiem 2:2
► 30. mecz reprezentacji ze straconą bramką rozegrany w listopadzie
► 90. mecz reprezentacji w eliminacjach mistrzostw Europy
► 90. mecz wyjazdowy reprezentacji w mistrzostwach świata i Europy liczonych łącznie (eliminacje + finały)
► Drugi gol dla Serbii był bramką nr 100 straconą przez reprezentację w meczach eliminacyjnych mistrzostw Europy
► 20. mecz Leo Beenhakkera w roli selekcjonera reprezentacji
► 50. a zarazem ostatni występ Kamila Kosowskiego w reprezentacji
► 90. mecz Jacka Bąka w reprezentacji
► Pierwszy mecz w historii reprezentacji w Serbii, nowym państwie po rozpadzie Serbii i Czarnogóry
► Pierwszy mecz reprezentacji na stadionie Crvenej Zvezdy Belgrad
► Pierwszy w historii mecz reprezentacji rozegrany 21 listopada
► Pierwszy gol Rafała Murawskiego w piątym występie w reprezentacji