Selekcjonerzy reprezentacji Polski
Autor: Łączy nas piłka
Data dodania: 25.03.2023
Nikola Karczewska i Nina PatalonNikola Karczewska i Nina Patalon
FOT. CYFRASPORTFOT. CYFRASPORT

Droga do roli pierwszego selekcjonera kobiecej reprezentacji Polski bywała kręta i wyboista. Czasami trzeba było sobie tę drużynę po prostu wymyślić. I tak zrobili Tadeusz Maślak oraz Roman Bieszke - pierwsi trenerzy drużyny narodowej pań.

Czasem jednak nawet zdobycie czterech mistrzostw Polski nie gwarantowało pracy lekkiej, łatwej i przyjemnej. Albin Wira, legenda Ruchu Chorzów, do historii piłkarstwa kobiecego przeszedł głównie jako ten, który prowadził kadrę w rekordowo wysoko przegranym meczu z Islandią (0:10). Oddajmy jednak panu Albinowi sprawiedliwość. Do tego spotkania szło mu w roli selekcjonera naprawdę nieźle. A jak radzili sobie inni? Poznajcie wszystkich, którzy dostąpili zaszczytu prowadzenia biało-czerwonej drużyny. 

Tadeusz Maślak (1981)

Piłkarz i szkoleniowiec, który z prowadzonej przez siebie drużyny piłkarskiej stworzył zespół... hokejowy, a na dodatek był jego grającym trenerem. W 1968 roku awansował z Zagłębiem Sosnowiec do drugiej ligi hokeja na lodzie. W męskiej piłce trenował m.in. Wartę Zawiercie i rezerwy wspomnianego klubu z Sosnowca. W kobiecej piłce był od 20 września 1974 roku, kiedy to podczas zebrania kandydatek do drużyny piłkarskiej Czarnych Sosnowiec został wybrany na jej trenera. Wraz z Czarnymi zdobywał tytuły mistrzowskie. W 1981 roku razem z Romanem Bieszkem poprowadził reprezentację Polski w jej pierwszym spotkaniu. 

Roman Bieszke (1981)

Równorzędny selekcjoner w premierowym meczu reprezentacji. W 1971 roku założył istniejący do dziś klub kobiecej piłki nożnej – Checz Gdynia. Checz w języku kaszubskim oznacza „dom”. Jako pierwszy prezes klubu w Polsce dysponował własnymi terenami treningowymi, które zresztą wykupił za własne środki. Jeden z najaktywniejszych zwolenników powstania ligi ogólnokrajowej, w 1979 roku doprowadził do pierwszego spotkania z przedstawicielem PZPN w tej sprawie. Zasiadał regularnie w zarządzie komórki kierującej polskim piłkarstwem kobiecym. W roku 1990 był trenerem reprezentacji młodzieżowej. Zmarł w 2021 roku. Do końca swoich dni mieszkał w domu sąsiadującym z boiskiem piłkarskim, na którym rozgrywały swoje mecze piłkarki Checzy. 

Jerzy Pach (1983-1984)

W latach siedemdziesiątych założył kobiecą drużynę Telpodu Kraków. Członek pierwszej, powołanej 5 grudnia 1981 roku, Komisji do spraw Piłki Nożnej Kobiet. W strukturach jej następczyni, Komisji Piłkarstwa Kobiecego, był członkiem sekcji szkolenia. Na przełomie wieków aktywny działacz i trener w Małopolskim Związku Parafialnych Klubów Sportowych. 

Józef Kopeć (1986-1989)

Trener trzech dyscyplin: narciarstwa, piłki ręcznej i nożnej. Wieloletni nauczyciel wychowania fizycznego w sosnowieckim Technikum Kolejowym. Trener drużyn młodzieżowych w Zagłębiu Sosnowiec. Od lat sześćdziesiątych pełnił funkcję koordynatora do spraw młodzieży w Śląskim Związku Piłki Nożnej. Członek władz polskiego piłkarstwa kobiecego od 1986 roku. Oprócz trenowania seniorskiej reprezentacji, poprowadził jako pierwszy szkoleniowiec narodową kadrę młodzieżową na premierowym zgrupowaniu w 1986 roku i w debiucie międzypaństwowym przeciwko Bułgarii w 1988 roku. Po rezygnacji z funkcji selekcjonera pierwszej reprezentacji, powrócił do roli trenera kadr młodzieżowych, którą pełnił do 1998 roku. Zmarł w 2020 roku. 

Józef DrabickiJózef Drabicki
Józef Drabicki
FOT. 400MM.PL

Józef Drabicki prowadził reprezentację Polski kobiet w czterech spotkaniach. Połowę z nich biało-czerwone wygrały.

Józef Drabicki (1990)

Piłkarz Resovii Rzeszów. Trener Piastunek Gliwice, które doprowadził do dwukrotnego mistrzostwa Polski. W 1989 roku trenował również reprezentację młodzieżową. W tym samym okresie został członkiem zarządu władz polskiej piłki kobiecej. Wobec odmowy Wojciecha Rudego w sprawie poprowadzenia reprezentacji, już na miejscu zbiórki przed meczami ze Związkiem Radzieckim zadecydowano o jego nominacji na selekcjonera kadry narodowej. Później pełnił funkcje dyrektorskie w Piaście Gliwice, przez dwa lata był nawet jego prezesem. 

Jerzy MiedzińskiJerzy Miedziński
FOT. 400MM.PL

Jerzy Miedziński trenował i pierwszą reprezentację kobiet, i kadry juniorskie.

Jerzy Miedziński (1991)

Wychowanek Zagłębia Sosnowiec. Po nieudanych eliminacjach mistrzostw Europy złożył dymisję, którą przyjęto razem z sugestią kolejnego selekcjonera w osobie Władysława Szyngiery. W 1993 roku dokooptowany do Wydziału Piłkarstwa Kobiecego. W 2004 roku wszedł w skład zespołu do spraw rozwoju piłkarstwa młodzieżowego. Wieloletni trener reprezentacji młodzieżowych. Prowadził również drużynę Czarnych Sosnowiec, z którą w 2002 roku zdobył Puchar Polski. Działacz struktur piłkarskich w Częstochowie, skąd pochodzi. 

Władysław Szyngiera (1992-1998)

Wieloletni nauczyciel akademicki i profesor Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Do piłki kobiecej ściągnięty przez swojego poprzednika, Jerzego Miedzińskiego, przy którym pełnił funkcję asystenta. Rekordzista jeśli chodzi o liczbę meczów w roli selekcjonera reprezentacji kobiecej. Do „jego” reprezentacji należy również rekordowe zwycięstwo nad Izraelem 13:0. Odważnie korzystał z ludzkich zasobów własnej uczelni, jego współpracownikami w kadrze byli m.in. profesor i dziekan Bogdan Bacik czy rektor AWF Katowice – Zbigniew Waśkiewicz. Do roli koordynatorów zaprosił m.in. byłego selekcjonera męskiej kadry Antoniego Piechniczka czy Władysława Żmudę. Zasiadał we władzach piłkarstwa kobiecego, w 2004 roku objął nadzór merytoryczny nad zespołem do spraw rozwoju piłkarstwa młodzieżowego. Trener-wychowawca, autor wielu publikacji poświęconych nauce gry w piłkę nożną, pod jego wpływem szereg piłkarek zdecydowało się na studia wyższe, np. Jolanta Cubała, Agnieszka Drozdowska, Monika Grygorowicz, Klaudia Kowalska czy Agnieszka Pluskota. 

Leszek Baczyński (1999)

Sosnowiczanin z krwi i kości, w barwach Zagłębia piłkarz (bez meczu ligowego), trener juniorów, rezerw, asystent szkoleniowców pierwszej drużyny, w końcu trener ekstraklasowego zespołu. Jeden z architektów reaktywacji Zagłębia w 1995 roku, pełniąc w nim na przestrzeni ponad dekady funkcje trenera, dyrektora sportowego i prezesa. Drużynę narodową prowadził w zaledwie sześciu meczach, w których odniósł cztery zwycięstwa, remis i porażkę.

Albin WiraAlbin Wira
FOT. 400MM.PL

Jako piłkarz Ruchu Chorzów Albin Wira zdobył cztery mistrzostwa Polski.

Albin Wira (2000-2003)

Jako piłkarz rozegrał prawie 200 meczów w pierwszej lidze i zdobył cztery tytuły mistrza Polski w barwach chorzowskiego Ruchu. Jako trener - oprócz Niebieskich - prowadził także GKS Tychy, Sokół Tychy, Polonię Bytom czy Podbeskidzie Bielsko-Biała. Może pochwalić się serią siedmiu zwycięstw w eliminacjach mistrzostw świata, ale na jego konto idą też porażki 0:8 ze Szwecją, 0:6 z Rosją i 0:10 z Islandią.  

Od lewej: Jan Stępczak, Andrzej Jackowski, Michał Waraczyński, Krzysztof Niciejewski, Marta Michalak, Anna Gawrońska, Aleksandra SosnowskaOd lewej: Jan Stępczak, Andrzej Jackowski, Michał Waraczyński, Krzysztof Niciejewski, Marta Michalak, Anna Gawrońska, Aleksandra Sosnowska
Jan Stępczak (pierwszy od lewej)
FOT. 400MM.PL

Po zakończeniu pracy z kobiecą reprezentacją Polski, Jan Stępczak trenował męskie drużyny ligowe.

Jan Stępczak (2003-2009)

Ligowy piłkarz w barwach Lecha Poznań. W roli trenera awansował m.in. z Dyskobolią Grodzisk Wielkopolski z ówczesnej trzeciej ligi do pierwszej. W najwyższej klasie rozgrywkowej prowadził również Lecha, także w rewanżowym meczu Pucharu Mistrzów ze Spartakiem Moskwa. Od 2003 roku trener kobiecej drużyny ligowej z Poznania – Ateny. Po wysokiej porażce reprezentacji pod wodzą Albina Wiry z Islandią, przejął obowiązki selekcjonera kobiecej drużyny narodowej.  

Mateusz Smuda i Robert GóralczykMateusz Smuda i Robert Góralczyk
FOT. 400MM.PL

Obecnie Robert Góralczyk jest dyrektorem piłkarskiej sekcji GKS Katowice.

Robert Góralczyk (2009-2010)

Absolwent katowickiej AWF, trener kobiecych kadr młodzieżowych. Autor pierwszego w historii awansu do finałów dużej imprezy z kadrą U-19 do mistrzostw Europy w 2007 roku. W historii reprezentacji kobiecej zapamiętany jako trener, który wynegocjował zasadnicze zmiany w technicznej obsłudze drużyny (w zakresie sprzętu czy logistyki). W piłce męskiej m.in. asystent trenera Michała Probierza w Polonii Bytom, później samodzielny trener tego zespołu. Trenował również Motor Lublin, od 2019 dyrektor sportowy w GKS Katowice. Pełnił również funkcję jednego z asystentów selekcjonera Adama Nawałki przy kadrze seniorów. 

Marcin Woźniak, Marek Lemański, Robert Sękowski, Roman Jaszczak, Tomasz Misiewicz, Mariusz GnoińskiMarcin Woźniak, Marek Lemański, Robert Sękowski, Roman Jaszczak, Tomasz Misiewicz, Mariusz Gnoiński
Roman Jaszczak (trzeci od prawej)
FOT. 400MM.PL

Jako trener i prezes Roman Jaszczak uczynił z Medyka Konin krajową potęgę.

Roman Jaszczak (2011-2013)

W futbolu kobiecym od 1985 roku. Założyciel i trener jednej z najlepszych kuźni talentów w polskiej piłce kobiecej - Medyka Konin. Na początku lat dziewięćdziesiątych asystent w reprezentacji młodzieżowej, od 1994 samodzielny jej trener. Inicjator regularnych rozgrywek dla dziewcząt do lat 15. Organizator pierwszej imprezy tego typu w styczniu 1993 roku. Zasiadał również we władzach Wydziału Piłki Kobiecej.

Wojciech BasiukWojciech Basiuk
FOT. 400MM.PL

Wojciech Basiuk prowadził reprezentację Polski w 46 meczach. Więcej spotkań w roli selekcjonera ma tylko Władysław Szyngiera.

Wojciech Basiuk (2013-2016)

Piłkarz Ślęzy Wrocław. Kończąc karierę w klubach niemieckich niższych klas rozgrywkowych, jednocześnie robiąc kurs trenerski otrzymał propozycję objęcia w roli szkoleniowca AZS-u Wrocław. Wielokrotny mistrz Polski z wrocławiankami. Przejął później kadrę U-19, by następnie połączyć tę funkcję z posadą selekcjonera pierwszej reprezentacji.   

Miłosz Stępiński (2016-2021)

Przed objęciem reprezentacji kobiet pełnił rozmaite funkcje przy różnych reprezentacjach, m.in prowadził kadrę U-20 mężczyzn. Wcześniej pracował jako asystent trenera, analityk czy szef banku informacji w Pogoni Szczecin, Zagłębiu Lubin, Widzewie Łódź oraz Jagiellonii Białystok. Po raz pierwszy zetknął się z piłką nożną kobiet za namową Wojciecha Basiuka, któremu pomagał rozpracowywać reprezentację Szkocji. Pracownik naukowy Uniwersytetu Szczecińskiego w randze profesora. Po zakończeniu pracy z kobiecą reprezentacją przejął ponownie męską kadrę U-20. 

Nina Patalon, Małgorzata Mesjasz, Paula DudaNina Patalon, Małgorzata Mesjasz, Paula Duda
FOT. 400MM.PL

Nina Patalon stara się przenieść sukcesy w piłce młodzieżowej na wyniki w pracy z seniorską reprezentacją.

Nina Patalon (2021-obecnie)

Jako trenerka przeszła wszystkie szczeble drabinki reprezentacyjnej, od asystentury przy kadrze U-15 poczynając. W związku z tym jedynie kilka starszych kadrowiczek nie znalazło się wcześniej pod jej „lupą”. Autorka trzeciego w historii awansu reprezentacji kobiecej do finału dużej imprezy (w 2018 roku z kadrą U-17 do mistrzostw Europy). Koordynatorka szkolenia piłki nożnej kobiet w Polsce.  

Dorobek selekcjonerów w liczbach 

Lp. 

Nazwisko 

Mecze 

Zwycięstwa 

Remisy 

Porażki 

Gole zdobyte 

Gole stracone 

Tadeusz Maślak  

i Roman Bieszke 

Jerzy Pach 

Józef Kopeć 

14 

Józef Drabicki 

Jerzy Miedziński 

11 

16 

20 

Władysław Szyngiera 

53 

20 

10 

23 

100 

94 

Leszek Baczyński 

16 

Albin Wira 

22 

13 

44 

41 

Jan Stępczak 

44 

11 

26 

63 

109 

10 

Robert Góralczyk 

13 

20 

26 

11 

Roman Jaszczak 

15 

27 

17 

12 

Wojciech Basiuk 

46 

22 

16 

87 

67 

13 

Miłosz Stępiński 

43 

25 

11 

98 

36 

14 

Nina Patalon 

20 

52 

26 

  

RAZEM 

289 

124 

49 

116 

537 

473 

 

Stan na 31/12/2022 

 

Autor: Maciej Witkowski