42 tytuły mistrza Polski – dokładnie tyle łącznie wywalczyły drużyny, których grę w ostatnich dniach, na żywo z trybun mogli obserwować uczestnicy wspólnego projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Polskiego Związku Piłki Nożnej – „Poznaj Polskę na sportowo”. Młodzi piłkarze, którzy pojawili się na meczach Lecha Poznań z Legią Warszawa, Śląska Wrocław z Wartą Poznań i Wisły Kraków z Łódzkim Klubem Sportowym na brak emocji i niezapomnianych wrażeń z całą pewnością nie mogli narzekać.
Zobaczyć z trybun wypełnionego po brzegi stadionu „Derby Polski” to bez wątpienia marzenie niejednego kibica futbolu w Polsce. Tym bardziej, jeśli pochodzi się z tych części kraju, w których tradycyjnie sympatyzuje się z Lechem i Legią. Dlatego do skorzystania z możliwości pojawienia się 1 października na stadionie przy ulicy Bułgarskiej w Poznaniu nikogo specjalnie nie trzeba było przekonywać. Młodzi piłkarze wraz z opiekunami, którzy przyjechali z Ostrzeszowa, Sulechowa i Krosna Odrzańskiego zobaczyli emocjonujące starcie mistrza Polski z aktualnym liderem PKO BP Ekstraklasy. Jeśli z czegokolwiek mogli być nie do końca zadowoleni, to tylko z bezbramkowego remisu.
Bramek nie zabrakło natomiast we Wrocławiu, gdzie Śląsk podejmował poznańską Wartę. Jednak ku niezadowoleniu miejscowej publiczności do siatki tego dnia trafiali tylko goście z Poznania. Taki obrót spraw prawdopodobnie nie zmartwił jednak uczestników programu „Poznaj Polskę na sportowo”, którzy zasiedli na trybunach Tarczyński Areny. Gminną Szkółkę Piłkarską w Sątopach od stolicy Wielkopolski dzieli bowiem niewiele ponad 50 kilometrów. Z kolei zawodnicy Deko Włoszczowa gorąco wspierali obrońcę Zielonych – Konrada Matuszewskiego. Piłkarz ten jest wychowankiem właśnie klubu z województwa świętokrzyskiego.
7 października był ważnym dniem nie tylko dla Radosława Sobolewskiego, który ponownie debiutował w roli pierwszego trenera Wisły Kraków (po tym jak klub spod Wawelu pożegnał się z Jerzym Brzęczkiem). Ta data z pewnością znajdzie się również w pamiętnikach młodych piłkarzy, na co dzień trenujących w podrzeszowskim Klubie Sportowym Sawa Sonina, którzy wspierali Białą Gwiazdę w ligowej potyczce z Łódzkim Klubem Sportowym. I choć te dwa zasłużone dla polskiej piłki kluby obecnie rywalizują zaledwie na zapleczu PKO BP Ekstraklasy, stworzyły widowisko godne ich bogatej historii i potwierdziły wysokie aspiracje.
MEiN oraz PZPN w dalszym ciągu zapraszają kluby sportowe do wzięcia udziału w programie „Poznaj Polskę na sportowo”. W jego ramach można liczyć na bezpłatne bilety na wydarzenia dla grup od 18 do 45 zawodników (+ do trzech opiekunów), a także pokrycie kosztów dojazdu i powrotu ze spotkań. Akcja potrwa do końca rundy jesiennej rozgrywek.
Młodych uczestników programu „Poznaj Polskę na sportowo” nie zabraknie również na ostatnim sprawdzianie biało-czerwonych przed mundialem w Katarze. 16 listopada będą dopingować kadrę Czesława Michniewicza, na PGE Narodowym, w towarzyskim meczu z Chile.