Przedstawiamy sylwetkę zespołu Śląska Wrocław. Poniższe materiały zostały przygotowane na potrzeby programu „Poznaj Polskę na Sportowo”, który jest realizowany przez PZPN na zlecenie Ministra Edukacji i Nauki.
Data założenia: 1947, sekcja piłki nożnej kobiet – 13 maja 2020 r.
Historia założenia klubu: Klub powstał dzięki porozumieniu WKS Śląsk z AZS Wrocław. Śląsk formalnie jest nowym podmiotem, ale przejął licencję od AZS-u i kontynuuje bogate tradycje wrocławskiej piłki. AZS był hegemonem w polskiej piłce na początku XXI wieku. W latach 2001-2008 nie pozwolił zdobyć mistrzostwa Polski nikomu innemu. W kolejnych latach jeszcze czterokrotnie zajął miejsce na podium, ani razu nie spadł z Ekstraligi, a w 2020 roku przekazał licencję Śląskowi.
Przydomki: Trójkolorowe, Wojskowe.
Barwy: zielono-biało-czerwone.
Stadion: Piłkarki Śląska Wrocław rozgrywają domowe mecze na boisku Centrum Piłkarskiego Kłokoczyce w północnej części stolicy Dolnego Śląska. Otwarte zostało w 2020 roku i gości najróżniejsze wydarzenia sportowe w różnych dyscyplinach. Wojskowe występują na boisku ze sztuczną nawierzchnią, a kibice mają do dyspozycji około 300 siedzisk na trybunach. Obok są również dwa mniejsze boiska, a w drugiej części kompleksu we Wrocławiu jest również siedem kolejnych małych boisk pod balonem.
W Centrum Piłkarskim Kłokoczyce piłkarki Śląska rozgrywają tylko mecze Orlen Ekstraligi. Treningi odbywają się zaś na boisku Hotelu GEM. Tam też grają młodzieżowe zespoły Śląska.
Klubowy herb: Herb Śląska Wrocław przeszedł sporo zmian podczas 76-letniej historii klubu. Początkowo mocno różnił się od obecnego również z racji innej nazwy klubu „Pionier”. W latach 60. w herbie pojawił się orzeł, a sam znak wówczas po raz pierwszy wyglądał w sposób bardzo zbliżony do obecnego. Aktualnie na herb składa się tarcza z czarnym dwugłowym orłem - symbol miasta, obecny w herbie Wrocławia - na czerwono-żółtym tle (również wynikającym z barw w herbie miasta). Wokół na zielonym tle (barwy klubu) widoczny jest napis „Śląsk”, a na górze – na biało-czerwonym tle – napis „WKS”. Wokół tarczy przeciągnięty jest złoty laur, symbol zwycięstwa.
Największe sukcesy: Bez wątpienia największym osiągnięciem w historii kobiecej sekcji piłkarskiej Śląska Wrocław jest awans do finału Pucharu Polski w sezonie 2021/2022. W półfinale zawodniczki z Dolnego Śląska niespodziewanie ograły zmierzający po mistrzostwo kraju UKS SMS Łódź. W finale silniejsze okazały się piłkarki Czarnych Sosnowiec.
Trzeba jednak pamiętać, że Śląsk jest kontynuatorem tradycji AZS-u Wrocław. Akademiczki osiem razy zdobyły mistrzostwo Polski (na podium stały łącznie 14 razy) i wystąpiły w siedmiu finałach Pucharu Polski, z których cztery wygrały. Rywalizowały również w Pucharze UEFA (później przekształconym w Ligę Mistrzyń) i dwukrotnie awansowały do drugiej fazy grupowej rozgrywek.
Najbardziej znane piłkarki:
Joanna Wróblewska – do Wrocławia trafiła u schyłku świetności AZS-u. Pochodząca z Ciechanowa pomocniczka zdążyła jeszcze zdobyć brązowy medal mistrzostw Polski 2014. Cztery lata później przeniosła się na dwa sezony do GKS-u Katowice. Po założeniu kobiecej sekcji Śląska powróciła do Wrocławia, obecnie jest jego kapitanką. W zespole WKS zdobyła już 27 goli w oficjalnych meczach i jest najskuteczniejszą zawodniczką w historii klubu. Już jako zawodniczka Śląska grała również w reprezentacji Polski.
Anna Bocian – obecnie najbardziej doświadczona zawodniczka zespołu. We Wrocławiu bramkarka gra od 2007 roku, najpierw w AZS-ie, a po przejęciu drużyny – w Śląsku. Bez niej trudno byłoby wyobrazić sobie sukcesy Wojskowych, a kibice już na zawsze zapamiętają choćby jej fenomenalną postawę w półfinale Pucharu Polski 2021/2022, gdy zatrzymała UKS SMS Łódź. Jest byłą reprezentantką Polski.
Małgorzata Korda – pochodząca z Wiązowa zawodniczka była pierwszą kapitanką Śląska, grała w zespole od początku jego istnienia. W Orlen Ekstralidze debiutowała jeszcze w czasach AZS-u Wrocław. Dla Śląska rozegrała 61 meczów, a latem 2023 przeszła do Pogoni Dekpol Tczew.
Martyna Buś – urodzona we Wrocławiu zawodniczka jest jedną z dziewięciu zawodniczek, które występują w Śląsku od początku jego istnienia do teraz. W meczu towarzyskim z Rolnikiem Biedrzychowice-Głogówek strzeliła pierwszego gola w historii kobiecej sekcji Śląska Wrocław.
Marcelina Buś – siostra bliźniaczka Martyny. Wychowanka AZS-u Wrocław, po wchłonięciu zespołu przez Śląsk została zawodniczką Trójkolorowych i stała się ważną postacią drużyny klubowej oraz kolejnych juniorskich reprezentacji Polski. – Siostry Buś to taki element rozpoznawczy Śląska, szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie bez nich naszej drużyny – mówił Piotr Jagieła, trener drużyny.
Klubowa maskotka: Orzeł Ślązak – postać orła w roli klubowej maskotki wynika z konstrukcji herbu Śląska i miasta Wrocławia. W obydwu sygnaturach orzeł pełni ważną funkcję, a w herbie WKS-u możemy zobaczyć go w samym środku symbolu.
Inne sekcje: piłka nożna mężczyzn, ampfutbol, blind football.
Ciekawostki/cechy charakterystyczne: Śląsk Wrocław to jeden z dwóch klubów w Polsce, który w najwyższych klasach rozgrywkowych ma zarówno drużynę męską, jak i kobiecą. Drugim z takich klubów jest Pogoń Szczecin.