Reprezentacja Polski kobiet nigdy nie zakwalifikowała się do turnieju finałowego mistrzostw świata ani Europy. Nie oznacza to jednak, że kobiecy futbol w Polsce nie ma się czym pochwalić. W 2013 roku kadra do lat 17 sięgnęła po mistrzostwo Europy, zapisując się na kartach historii.
Droga do tego sukcesu rozpoczęła się we wrześniu 2012 roku. W kwalifikacjach zespół prowadzony przez trenera Zbigniewa Witkowskiego mierzył się z Hiszpanią, Słowacją i Wyspami Owczymi. Polki zaczęły rywalizację w pierwszej rundzie kwalifikacji. Ograły w niej Słowację (4:0) oraz Wyspy Owcze (3:0). Porażka z Hiszpanią (0:3) nie odebrała Polkom awansu do kolejnej rundy.
W marcu 2013 roku rozegrana została decydująca faza kwalifikacji. Reprezentacja Polski spisała się w niej wyśmienicie. Zwycięstwa z Irlandią (2:1) oraz Norwegią (3:0), a także remis z Austrią (1:1) dały efekt w postaci pierwszego miejsca w grupie i awansu do turnieju finałowego, w którym udział wzięły cztery najlepsze zespoły Starego Kontynentu.
Mistrzostwa rozgrywane były w czerwcu 2013 roku w Szwajcarii. W półfinale Polki mierzyły się z Belgijkami i po 25 minutach, za sprawą trafienia Katarzyny Konat, objęły prowadzenie. Kilka minut później do wyrównania doprowadziła Tine De Caigny, lecz jeszcze przed przerwą drugiego gola dla biało-czerwonych strzeliła Paulina Dudek. W drugiej części spotkania ostateczny cios zadała Ewa Pajor i Polki zameldowały się w wielkim finale!
28 czerwca 2013 roku w Nyonie naprzeciw biało-czerwonych stanęły faworyzowane Szwedki. Niesione wielkim optymizmem Polki nie zamierzały jednak odpuszczać i już po kwadransie objęły prowadzenie za sprawą Eweliny Kamczyk. Jak się okazało, było to jedyne trafienie w tym spotkaniu. Polki obroniły wypracowaną przewagę i sięgnęły po tytuł mistrzowski, który jest największym sukcesem w historii kobiecego futbolu w Polsce.
Jak potoczyły się losy mistrzyń Europy?
Spośród złotych medalistek mistrzostw Europy zdecydowanie największą karierę zrobiła Ewa Pajor. Zdobywczyni nagrody najlepszej piłkarki mistrzostw Europy U-17 w 2015 roku wyjechała z Medyka Konin do VfL Wolfsburg, w którym występuje do dziś. Ma na koncie kilka mistrzostw Polski i Niemiec, została też królową strzelczyń Bundesligi. Jest niekwestionowanym liderem reprezentacji narodowej i jedną z najlepszych piłkarek świata.
Bardzo dobrze rozwinęła się także kariera Pauliny Dudek. Urodzona w Gorzowie Wielkopolskim obrończyni nieco później niż Pajor, bo w 2018 roku, opuściła Medyk Konin, by związać się umową z wielkim Paris Saint-Germain. Z klubem tym zwyciężała w lidze oraz krajowym pucharze.
Ważną rolę w seniorskiej reprezentacji Polski do dziś odgrywa Ewelina Kamczyk, seryjna królowa strzelczyń ligi polskiej. Sięgnęła po tę nagrodę pięciokrotnie, ma też na koncie sześć mistrzostw i cztery Puchary Polski. Obecnie przywdziewa barwy francuskiego FC Fleury 91. W kadrze narodowej na dłużej zagościły też Gabriela Grzywińska i Dżesika Jaszek.
Reprezentacja Polski kobiet U-17 na mistrzostwach Europy Szwajcaria 2013:
Dominika Dereń (AZS Wrocław), Paulina Dudek (Stilon Gorzów Wielkopolski), Magdalena Gozdecka (AZS UJ Kraków), Katarzyna Gozdek (AZS Wrocław), Gabriela Grzywińska (Unia Racibórz), Dżesika Jaszek (Unia Racibórz), Ewelina Kamczyk (Czarni Sosnowiec/Unia Racibórz), Katarzyna Konat (Medyk Konin), Sylwia Matysik (Medyk Konin), Patrycja Michalczyk (Nysa Kłodzko), Katarzyna Michalska (Olimpia Szczecin), Anna Okulewicz (Olimpia Szczecin), Karolina Ostrowska (AZS Wrocław), Ewa Pajor (Medyk Konin), Anna Rędzia (Sportowa Czwórka Radom), Kinga Szemik (Mitech Żywiec), Urszula Wasil (Widok Lublin), Anna Zapała (AZS UJ Kraków).
Trener: Zbigniew Witkowski. Doktor nauk, wykładowca akademicki. Prowadził kobiece reprezentacje Polski U-15 i U-17, a także Mitech Żywiec, Czarnych Sosnowiec i Rekord Bielsko-Biała.