[FORTUNA 1. LIGA] Stal Rzeszów
Autor: Łączy nas piłka
Data dodania: 19.08.2023
Krzysztof Danielewicz Krzysztof Danielewicz

Przedstawiamy sylwetkę zespołu Stali Rzeszów. Materiał został przygotowany na potrzeby programu „Poznaj Polskę na Sportowo”, który jest realizowany przez PZPN na zlecenie Ministra Edukacji i Nauki.

Data założenia: listopad 1944 roku

Historia założenia klubu: Początki Stali Rzeszów sięgają listopada 1944 roku, gdy grupa pracowników Państwowych Zakładów Lotniczych zadecydowała o utworzeniu Koła Sportowego, działającego przy Organizacji Młodzieży Towarzystwa Uniwersytetu Roboczego (OM TUR).

Przydomki: Stalowcy, Żurawie, Duma Rzeszowa

Barwy: biało-niebieskie

Stal Rzeszów Stal Rzeszów

Stadion: obiekt Stali znajduje się przy ulicy Hetmańskiej 69 w Rzeszowie. Stadion otworzono w czerwcu 1955 roku. Od momentu wybudowania stadion przeszedł kilka renowacji. Obiekt dysponuje dwiema trybunami – zachodnią oraz wschodnią. Łączna pojemność to ponad 11 tysięcy kibiców. Od 2006 roku jest własnością miasta i poza Stalą Rzeszów, występuje na nim również Resovia Rzeszów.

Klubowy herb: używany od 2019 roku. Dominują trzy kolory: granatowy, błękitny i biały. Przedstawiony jest na nim żuraw w locie – symbol klubu, obok niego napis ZKS (Zakładowy Klub Sportowy) oraz nazwa klubowa: Stal Rzeszów.

Stal Rzeszów Stal Rzeszów

Największe sukcesy: Stal Rzeszów w swojej historii sięgnęło po jedno trofeum. W sezonie 1974/1975 zwyciężyła w rozgrywkach o Puchar Polski. W spotkaniu finałowym rzeszowianie zmierzyli się z ROW 1964 II Rybnik. Po regulaminowym czasie i dogrywce padł bezbramkowy remis, więc konieczne były do rozegrania rzutu karne. Skuteczniej „jedenastki” wykonywane były przez piłkarzy Stali, którzy wygrali 3:2. Puchar pozwolił Stali Rzeszów wystąpić na arenie międzynarodowej. W Pucharze Zdobywców Pucharów wyeliminowała zespół z Norwegii Skeid Fotball (w dwumeczu 8:1), w kolejnej rundzie musiała uznać wyższość walijskiego Wrexham. Na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce Stal Rzeszów występowała przez jedenaście sezonów. Ostatni raz w piłkarskiej elicie zagrała w sezonie 1975/1976.

Najbardziej znani piłkarze:

Jan Domarski – Jedna z największych klubowych legend Stali Rzeszów, w której występował w latach 1960-1972. Zanotował ponad dwieście spotkań i zdobył pięćdziesiąt pięć trafień. Jan Domarski jest autorem jednego z najważniejszych goli w historii reprezentacji Polski. W 1973 roku w meczu na Wembley zdobył bramkę w meczu z Anglią, która dała biało-czerwonym awans na mistrzostwa świata w RFN. Na mundialu polski zespół wywalczył drugie miejsce.

Tadeusz Złamaniec – wychowanek Stali, w której występował od 1975 roku do 1994 roku. Wciąż związany ze Stalą – pracuje w strukturach rzeszowskiego klubu szkoleniowiec zespołu U-10.

Janusz Krawczyk zasłużony zawodnik Stali Rzeszów, z którą w roku 1975 wywalczył trofeum Pucharu Polski. Krawczyk to wychowanek rzeszowskiego klubu, gdzie przeszedł wszystkie szczeble, aby zadebiutować na seniorskim poziomie w Stali. Zagrał w ponad 300 meczach i zdobył 70 bramek. Piłkarską karierę zakończył w 1983 roku. Zmarł 20 stycznia 2021 roku.

Zygmunt Marciniak – do Rzeszowa trafił w 1962 roku i występował w nim do 1972 roku. Będąc piłkarzem Stali zagrał w ponad 180 meczach i zdobył 27 bramek.

Marian Kozerski – barwy Stali Rzeszów reprezentował w latach 1967 – 1976. Sięgnął po trofeum Pucharu Polski i wystąpił w europejskich pucharach. Zadebiutował także w drużynie narodowej w 1969 roku w meczu eliminacji mistrzostw świata 1970 (Kozerski został powołany przez trenera Koncewicza). W kadrze narodowej wystąpił w ośmiu spotkaniach. Ostatni mecz zagrał w 1971 roku z Albanią.