Przedstawiamy sylwetkę zespołu Wisła Puławy. Materiał został przygotowany na potrzeby programu „Poznaj Polskę na Sportowo”, który jest realizowany przez PZPN na zlecenie Ministra Edukacji i Nauki.
Data założenia: 1923
Historia założenia klubu:
W kwietniu 1923 uczniowie Gimnazjum im. Adama Jerzego ks. Czartoryskiego, z Jerzym Gąsiorowskim na czele, założyli klub sportowy „Wisła”, który był drużyną piłki nożnej. Drużyna nie miała własnego boiska ani sprzętu, nie otrzymywała także żadnych dotacji. W 1930 zespół został zarejestrowany w Okręgowym Związku Piłki Nożnej w Lublinie.
Przydomek: „Duma Powiśla”
Barwy: biało-niebieskie
Stadion: Stadion MOSiR, ul. Hauke-Bosaka 1, pojemność 4418 osób. Otwarty w październiku 2011 roku.
Klubowy herb: tarcza, z bardzo charakterystycznym elementem – rycerzem Zawiszą Czarnym trzymającym tarczę z krzyżem litewskim jak w herbie Pogoń. Pogoń jest zapewne nawiązaniem do herbu Czartoryskich, właścicieli tamtejszych ziem w XVIII i XIX wieku.
Największe sukcesy: 1 sezon w I lidze (drugi poziom rozgrywek) – 16. miejsce (2016/17), 30 sezonów na trzecim poziomie rozgrywek.
Wojewódzki Puchar Polski Lubelskiego ZPN – (2008/09)
Najbardziej znani piłkarze:
Jarosław Niezgoda – wychowanek Wisły miał spory udział w jej historycznym awansie na zaplecze Ekstraklasy, ale w I lidze dla macierzystego klubu nie zagrał, bo odszedł do Legii Warszawa. Został z nią trzy razy mistrzem Polski i raz zdobył Puchar Polski. W Ekstraklasie występował też w Ruchu Chorzów (łączny dorobek to 78 meczów i 37 goli). Obecnie gracz Portland Timbers w amerykańskiej MLS.
Łukasz Łakomy – z Wisły odszedł w wieku 13 lat. Trafił do Legii Warszawa, gdzie jednak w pierwszym zespole nie zadebiutował. Wiosną 2021 roku przeniósł się do Zagłębia Lubin, gdzie zagrał 62 mecze i strzelił pięć goli w Ekstraklasie oraz zapracował na transfer do szwajcarskiego BSC Young Boys Berno.
Sylwester Patejuk – zawodnik Wisły w sezonach 2016/17 i 2017/18. Wcześniej dla Podbeskidzia Bielsko-Biała i Śląska Wrocław zagrał 96 razy w Ekstraklasie i strzelił 11 goli. Ze Śląskiem zdobył Superpuchar Polski.
Mirosław Banaszek – 104 mecze i 13 goli dla Radomiaka Radom i Motoru Lublin – to dorobek wychowanka Wisły w Ekstraklasie. Na koniec kariery wrócił do macierzystego klubu.
Toni Kolehmainen – dziesięciokrotny reprezentant Finlandii (i strzelec trzech goli) trafił do Puław w 2017 roku, gdy Wisła grała w I lidze. Szybko jednak zakończył karierę.
Adrian Paluchowski – w barwach Legii Warszawa i Termaliki Bruk-Bet Nieciecza rozegrał 30 meczów i strzelił pięć goli w Ekstraklasie. W Wiśle grał przez trzy sezony – od 2020 do 2023 roku i strzelił dla niej 53 gole.
Klubowe legendy:
Mateusz Pielach – wychowanek Sparty Rejowiec Fabryczny na miano legendy Wisły pracował w latach 2013-21. Grał dla niej w III, II i I lidze, wiele lat pełniąc rolę kapitana i będąc ostoją defensywy.
Adam Kamola – zdaniem kibiców pamiętających go z boiska, jeden z najlepszych piłkarzy w historii Wisły. Wieloletni kapitan, doskonały wykonawca stałych fragmentów gry. Dla „Dumy Powiśla” strzelił 123 gole w III i IV lidze.
Łukasz Giza – bramkostrzelny napastnik kilkakrotnie z Wisły odchodził i kilkakrotnie do niej wracał. Za każdym razem ku wielkiemu zadowoleniu kibiców.
Klubowa maskotka: brak
Inne sekcje + sukcesy: obecnie lekkoatletyka (najbardziej znani wychowankowie: Malwina Kopron, Mateusz Mikos, Ewelina Sętowska-Dryk), podnoszenie ciężarów (Katarzyna Feledyn, Jakub Węgrzyn), pływanie (Anna Uryniuk, Krzysztof Cwalina, Konrad Czerniak). Dawniej także: kolarstwo, Boks, siatkówka, tenis stołowy, koszykówka, żeglarstwo, brydż sportowy, szachy, judo, piłka ręczna i taekwondo.
Klubowy hymn: brak
Bibliografia (polecane książki o klubie):
50 lat ZKS „Wisła” Puławy, Waldemar Ostrowski (1973)
60 lat KS „Wisła” Puławy, Waldemar Ostrowski (1983)
75 lat KS „Wisła” Puławy, Andrzej Burek (1998)
80 lat KS „Wisła” Puławy, Andrzej Burek (2003)