Stadion, na którym trzy lata wcześniej mistrz olimpijski w skoku o tyczce wykonał słynny gest Kozakiewicza, tym razem nie okazał się dla nas szczęśliwy. Biało-czerwoni widzieli, że aby przedłużyć swoje nadzieje na awans do finałów Euro 1984, muszą z Moskwy wywieźć komplet punktów. Nie zdobyli żadnego. „Od dzisiaj reprezentacja i jej trener mają następny arcyważny cel: eliminacje mistrzostw świata 1986 w Meksyku” – skwitowali w redakcyjnym komentarzu dziennikarze „Przeglądu Sportowego”. Ten cel udało się osiągnąć, ale na sukces trzeba było poczekać dwa lata.
15
A. Tarchanow
14
L. Burjak
W 62. minucie gospodarze ustalili wynik spotkania na 2:0. Z dystansu uderzył Oleg Błochin, a Józef Młynarczyk nie zdołał sięgnąć piłki lecącej do siatki.
Dla Józefa Młynarczyka mecz z ZSRR był 22. w reprezentacyjnej karierze. Z piłkarzami Sbornej rywalizował po raz trzeci i dopiero w Moskwie skapitulował po strzale jednego z nich (w zremisowanym 1:1 meczu w Chorzowie pokonał go kolega z drużyny Roman Wójcicki).
Filar defensywy reprezentacji ZSRR i kijowskiego Dynama w latach 80. XX wieku. Świetnie grał obiema nogami, dlatego swobodnie był przestawiany z lewej na prawą stronę obrony. Jak na piłkarza pracującego w destrukcji, imponował skutecznością. W rodzimej lidze zdobył 28 bramek, najczęściej po potężnych strzałach z dystansu. Takim uderzeniem popisał się też w meczu z Polską na Łużnikach, zdobywając już w 10. minucie prowadzenie dla gospodarzy. Z Dynamem zdobył pięć tytułów mistrza ZSRR i cztery razy wznosił krajowy puchar. W 1986 roku sięgnął po Puchar Zdobywców Pucharów. Na początku lat 90. wyjechał za granicę. Jako piłkarz Magdeburga furory jednak nie zrobił (rozegrał tylko trzy mecze), potem bez powodzenia próbował sił w łódzkim Widzewie. Po zakończeniu kariery został trenerem. Prowadził m.in. kijowskie Dynamo i Wołyń Łuck.
Spośród zaledwie trzech strzałów, jakie biało-czerwoni oddali w tym meczu na radziecką bramkę, jeden był jego autorstwa. W 73. minucie próbował zaskoczyć Rinata Dasajewa z rzutu wolnego, ale nieznacznie chybił. W pierwszej połowie popisał się za to wybiciem piłki z pustej bramki po główce Aleksandra Cziwadzego. Buda to jeden z największych talentów polskiej piłki w tamtym czasie. W 1978 roku sięgnął po brązowy medal mistrzostw Europy do lat 18, potem z kadrą U19 zajął czwarte miejsce na mistrzostwach świata. W reprezentacji seniorów zadebiutował, gdy miał niespełna 21 lat – i to od razu jako kapitan drużyny. Tym samym stał się najmłodszym w historii polskiej piłki zawodnikiem, który pełnił tę rolę w kadrze. Mecz z ZSRR w Moskwie był jego przedostatnim w koszulce z orłem na piersi. Wystąpił w sumie w dziesięciu spotkaniach i zdobył dwie bramki.
► Piąty mecz reprezentacji rozegrany na terytorium ZSRR, czwarty w Moskwie i czwarty na Łużnikach – wszystkie pięć to porażki, bramki: 3-18
► Dwunasty mecz przeciwko ZSRR, bilans: 3-2-7, bramki: 9-24
► Drugi w historii mecz reprezentacji rozegrany 9 października i tym razem porażka (9 lat wcześniej wygrana w Poznaniu z Finlandią 3:0 też w eliminacjach mistrzostw Europy)
► Po raz 40. Pogoń Szczecin „dała” reprezentanta Polski (jeden z dwójki Krzysztof Urbanowicz i Adam Kensy – obaj zagrali od początku)
► Po raz 760. Legia Warszawa „dała” reprezentanta Polski (jeden z trójki Stefan Majewski, Andrzej Buncol i Kazimierz Buda – wszyscy trzej zagrali od początku)
► 10. mecz reprezentacji bez zdobytej bramki w eliminacjach mistrzostw Europy
► 30. wyjazdowy mecz reprezentacji ze straconą bramką w mistrzostwach świata i Europy liczonych łącznie (eliminacje + finały)
► 20. porażka reprezentacji w wielkich turniejach (MŚ + ME + IO) liczonych łącznie (eliminacje + finały)
► Drugi gol dla ZSRR był bramką nr 360 straconą przez reprezentację w meczach wyjazdowych
► 20. występ Romana Wójcickiego w reprezentacji
► 40. wyjazdowy mecz reprezentacji w wielkich turniejach (MŚ + ME + IO) liczonych łącznie (eliminacje + finały)
► Po raz 80. zagrał w reprezentacji zawodnik o imieniu Adam (Kensy)
► Po raz 20. zagrał w reprezentacji zawodnik o imieniu Waldemar (Prusik)
► Zagrało 13 zawodników z 5 klubów (pięciu z Widzewa Łódź)
► Wyrównany rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów bez zwycięstwa (4) w eliminacjach mistrzostw Europy
► Pobity rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów ze straconą bramką (6) w eliminacjach mistrzostw Europy
► Wyrównany rekord reprezentacji liczby kolejnych wyjazdowych meczów bez remisu (17)
► Pobity rekord reprezentacji liczby kolejnych wyjazdowych meczów ze straconą bramką (4) w eliminacjach mistrzostw Europy