Przywitanie kapitanów. Tak się zdarzyło, że tę rolę w obu zespołach pełnili bramkarze: Ivan Ćurković (z lewej) i Stanisław Burzyński.
13
K. Surlit
14
Z. Rozborski
Jacques Santini był jedną z legend AS Saint-Étienne. Z francuskim klubem zagrał m.in. w finale Pucharu Europy w 1976 roku (przegranym z Bayernem Monachium 0:1). Na zdjęciu w walce o piłkę z Andrzejem Możejką.
Jeden z liderów łódzkiego zespołu na gwiazdę światowego formatu zaczął wyrastać niedługo przed pucharowym starciem z AS Saint-Étienne. To właśnie wtedy jako jedyny reprezentant Polski i jedyny przedstawiciel „bloku wschodniego”, 23-letni zawodnik Widzewa znalazł się w składzie drużyny Reszty Świata, która w Buenos Aires w czerwcu mierzyła się z mistrzem świata Argentyną. Podczas tygodniowego zgrupowania Boniek zaprzyjaźnił się z Michelem Platinim (z którym mieszkał w pokoju). Wówczas pewnie nie przypuszczał, że razem z Francuzem sześć lat później w barwach Juventusu Turyn, sięgnie po Puchar Europy. Po bezpośredniej konfrontacji na murawie stadionie ŁKS-u bardziej zadowolony mógł być Polak, ale na listę strzelców wpisali się obaj.
Utalentowany 24-latek dopiero rozpoczynał swoją przygodę z klubem, do którego przeniósł się z AS Nancy. Już wtedy był etatowym reprezentantem kraju. Miał na koncie 11 bramek dla Trójkolorowych, zaczął też pełnić rolę kapitana drużyny narodowej. Wielka kariera stała przed nim otworem. Do AS Saint-Étienne trafił, by pomóc ekipie znów walczyć o mistrzostwo i puchar Francji, a także nawiązać do nie tak dawnych sukcesów w europejskich pucharach. Po tytuł sięgnął w 1981 roku, ale na wielki triumf na arenie międzynarodowej musiał poczekać do czasów gry w Turynie. W barwach Starej Damy występował przez 5 lat od 1982 roku. Dwa razy wygrał Serie A, wywalczył puchar kraju, Puchar Mistrzów i Puchar Zdobywców Pucharów. Z reprezentacją zdobył mistrzostwo Europy (1984) i zajął trzecie miejsce na mundialu (1986). Trzykrotnie został nagrodzony Złotą Piłką.
Jeszcze przeciwko sobie, już wkrótce w jednej drużynie. Michel Platini (numer 10) i Zbigniew Boniek największe klubowe sukcesy świętowali wspólnie w barwach Juventusu Turyn.
► 235. mecz polskiego klubu w europejskich pucharach
► 88. mecz klubu z Polski w Pucharze UEFA i Pucharze Miast Targowych (EC3) liczonych łącznie
► 20. mecz polskiego klubu w PMT i Pucharze UEFA liczonych łącznie ze strzelonymi dokładnie 2 bramkami
► Pierwszy gol dla Widzewa był bramką nr 80 strzeloną przez polskie kluby w 1/32 finału PMT i Pucharu UEFA liczonych łącznie
► 44. mecz polskiego klubu w PMT i Pucharze UEFA liczonych łącznie na własnym boisku – równo połowa z nich to zwycięstwa
► 20. mecz polskiego klubu w PMT i Pucharze UEFA liczonych łącznie na własnym boisku ze straconą dokładnie 1 bramką
► 10. mecz polskiego klubu w 1/32 finału PMT i Pucharze UEFA liczonych łącznie na własnym boisku ze straconą dokładnie 1 bramką
► Pierwsze w historii zwycięstwo Widzewa w europejskich pucharach
► Piąty mecz Widzewa w europejskich pucharach (tylko Puchar UEFA)
► Trzeci mecz Widzewa w europejskich pucharach na własnym boisku (1 wygrana, 1 remis i 1 porażka)
► Trzeci mecz Widzewa w 1/32 finału europejskich pucharów w trzeci bez przegranej (2 remisy i 1 wygrana)