M. Radović zdobywa bramkę, ale sędzia jej nie uznaje
1:0 Główka Severino, piłka w bramce Legii
Severino o włos od gola, I. Astiz ratuje Legię!
Groźny strzał B. Božinovskiego, świetnie J. Mucha!
2:0 D. Milošeski trafia z bliska, asysta M. Panki

Vėtra Wilno - Legia Warszawa 3:0 wo, 08.07.2007

Są takie mecze, po których ze wstydu lepiej zapaść się pod ziemię. Jednym z nich było spotkanie Legii Warszawa z nieistniejącą już Vėtrą Wilno w 2. rundzie Pucharu Intertoto. Do stolicy Litwy zjechały tłumy kibiców Wojskowych, którzy szczelnie wypełnili jedną z trybun wzdłuż boiska. Według doniesień medialnych z 2007 roku, było ich około 2500. Niestety, wśród nich znalazła się spora grupa stadionowych bandytów, która postanowiła zepsuć piłkarskie święto. Czy wpływ na to, co zdarzyło się w przerwie meczu mógł mieć wynik spotkania po 1. połowie? Można tylko domniemywać, ale na pewno nic nie tłumaczy takiego zachowania. Odmłodzona drużyna Legii, z nowym trenerem Janem Urbanem na ławce i mająca za sobą udane letnie sparingi, sprawiła spory zawód. Przegrywała 0:2 po golach Severino i Dejana Milošeskiego. Jednak nie dane jej było odrobić strat w 2. odsłonie, bowiem… w ogóle do niej nie doszło. Z uwagi na zadymę, starcia z policją i dokonane zniszczenia delegat UEFA wraz z sędzią głównym podjęli decyzję o przedwczesnym zakończeniu meczu. Legię czekały surowe kary. Klub z Warszawy został wykluczony z europejskich pucharów. Wynik spotkania w Wilnie zweryfikowano na walkower 3:0 dla Vėtry, podobnie jak niedoszłego rewanżu przy Łazienkowskiej.

Sędzia rozpoczyna drugą połowę.
Sędzia kończy mecz. Spotkanie zakończyło się wynikiem 3:0.
Wybierz drużynę:
3
0
Herb Legia Warszawa (2007-2010).
Sędzia: Mário Vlk
Koszulka Vėtra Wilno (2007)Koszulka Vėtra Wilno (2007)
Sędzia:Mário Vlk

► UWAGA! Mecz przerwany po pierwszej połowie przy wyniku 2:0 dla Vėtry Wilno. Rezultat zweryfikowano później na walkower 3:0 dla drużyny litewskiej. Nie doszło również do rewanżu w Warszawie, za który także przyznano Litwinom walkower. Legia została wykluczona z europejskich pucharów.

Wydarzenia, jakie miały miejsce w niedzielne popołudnie na kameralnym stadionie Vėtry Wilno, zapewne jeszcze długo odbijać się będą czkawką. W meczu II rundy Pucharu Intertoto to nie piłkarze, ale pseudokibice warszawskiej Legii, którzy w liczbie trzech tysięcy wyruszyli na Litwę niczym na wyprawę krzyżową, wystąpili w roli głównej. Niestety, po raz kolejny przynosząc polskiemu piłkarstwu powody do wstydu.

Piotr Wojciechowski
„Piłka Nożna” z 10 lipca 2007 r.
Vėtra Wilno - Legia Warszawa 3:0 (08.07.2007)Vėtra Wilno - Legia Warszawa 3:0 (08.07.2007)

W przerwie meczu w Wilnie doszło do zamieszek, których sprawcami byli kibole Legii. Na boisku sporo grupa pseudokibiców starła się z litewską policją.

To była jedyna szansa, żeby po słabym sezonie zagrać w Pucharze UEFA. Piłkarze Legii Warszawa grali w Wilnie w meczu Pucharu Intertoto z Vėtrą. Niestety chuligani Wojskowych nie pozwolili wyjść piłkarzom na drugą połowę. Wywołali zamieszki i mecz został zakończony przed czasem przez sędziego.

Mateusz Balcerowicz, Łukasz Zaranek
sport.dziennik.pl z 8 lipca 2007 r.

Gdy sytuacja została opanowana, na murawie pojawili się delegaci UEFA w towarzystwie sędziego głównego zawodów, Mário Vlka. Wobec zaistniałej sytuacji i zniszczeń dokonanych przez pseudokibiców uznano, że mecz nie będzie kontynuowany.

Trzy dni później Komisja Dyscyplinarna UEFA podjęła decyzję o wykluczeniu Legii z europejskich pucharów w sezonie 2007/08. Oznaczało to, że stołeczny klub przegrał obydwa mecze z Vetrą walkowerem. Dodatkowo Legia została wykluczona z jednej edycji rozgrywek pod egidą UEFA w ciągu kolejnych pięciu sezonów. Ponadto, warszawski zespół został zobowiązany do skontaktowania się z przedstawicielami Vėtry Wilno, w celu oszacowania strat, które Legia miała pokryć. (...) Finalna kara okazała się niezbyt dotkliwa: wykluczenie z „trzeciej ligi” w rozgrywkach UEFA i łącznie 36 tysięcy euro kary – wspomniane 15 tys. dla europejskiej federacji, 21 tys. dla Vetry Wilno. Władze Europejskiej Unii Piłkarskiej wyszły z założenia, że należy karać ludzi, nie kluby. Legia oceniła swoje straty na 82 870.00 zł. Jeszcze w lipcu 2007r. wytoczyła pozew przeciwko 21 kibicom, których udało się zidentyfikować na nagraniach z zamieszek.

Przemysław Płatkowski
rfbl.pl z 27 lipca 2021 r.
POSTACIE MECZU
Andrius Skerla (Vėtra Wilno - Legia Warszawa 3:0, 08.07.2007)Andrius Skerla (Vėtra Wilno - Legia Warszawa 3:0, 08.07.2007)
Andrius
Skerla
W Vėtrze Wilno od 2006 roku

Był jednym z tych zawodników Vėtry, którzy znaleźli w niedalekiej przyszłości zatrudnienie w polskich klubach. Litewski obrońca przykuł uwagę przedstawicieli Korony Kielce. Już w sierpniu 2007 roku przeniósł się do zespołu Złocisto-krwistych. Już po rocznym pobycie w Kielcach, zagraniu 22 meczów i zdobyciu 2 bramek, zmienił klub. Nowym miejscem pracy Skerli została Jagiellonia Białystok. W stolicy Podlasia mianowano go drugim kapitanem. W 2010 roku Litwin sięgnął z Jagą po Puchar Polski. Wystąpił w jej barwach w 110 meczach i strzelił 8 goli. Z białostockim klubem rozstał się w styczniu 2012 r. i wrócił do Wilna – do Žalgirisu, z którym następnie wygrywał ligę i krajowy puchar. W tej drużynie zakończył karierę, a potem został asystentem trenera. Oprócz Skerli barwy polskich zespołów reprezentowali jeszcze tacy piłkarze Vėtry jak: Mindaugas Panka, Darvydas Šernas (nie grał z Legią), Dejan Milošeski czy Severino.

Grzegorz Bronowicki (do meczu Vėtra Wilno - Legia Warszawa 3:0, 08.07.2007)Grzegorz Bronowicki (do meczu Vėtra Wilno - Legia Warszawa 3:0, 08.07.2007)
Grzegorz
Bronowicki
W Legii Warszawa od 2006 roku

Dla reprezentacyjnego obrońcy było to pożegnalne spotkanie w Legii. Ale nie tak wyobrażał sobie swój ostatni występ. Nie dość, że formacja defensywna stołecznego klubu nie była monolitem, to w dodatku pseudokibice nie pozwolili legionistom na zmazanie plamy w drugiej połowie i odrobienie dwubramkowej straty. Po porażce z Vėtrą Grzegorz Bronowicki pakował walizki i przenosił się z ligi polskiej do serbskiej, konkretnie do Crvenej Zvezdy Belgrad. W Legii grał przez 1,5 roku. Dołączył do klubu w przerwie zimowej sezonu 2005/2006, w którym Wojskowi sięgnęli po mistrzostwo Polski. W kolejnym zajęli już 3. miejsce i wzięli udział w Pucharze Intertoto. W Legii Bronowicki wystąpił w 37 meczach. W Belgradzie spędził 2 lata, ale dla Crvenej zagrał zaledwie w 13 ligowych spotkaniach. Powodem była poważna kontuzja kolana. W związku z niewypłacaniem przez klub pieniędzy „Brono” zerwał kontrakt i w 2009 r. wrócił do Polski – do Górnika Łęczna.

Jan Urban (trener Legia Warszawa, 2007).

Vėtra zaskoczyła nas w pierwszej połowie, ale została jeszcze druga część meczu do odrobienia strat. Zeszliśmy do szatni i dopiero później się dowiedzieliśmy, że na boisku są jakieś bijatyki i na razie mecz nie będzie kontynuowany. Natomiast wyszliśmy z powrotem dużo później, kiedy wydawało się, że sytuacja była już uspokojona, ale zobaczyliśmy te wszystkie kamienie, pokrzywioną bramkę. Także było widać, że tam działo się po prostu coś strasznego. Wydaje mi się, że to może być już koniec europejskich pucharów, natomiast z drugiej strony mam nadzieję, że to będzie tylko ten i wyłącznie ten rok. Jeśli chodzi o członków drużyny lokalnej i o nas, to akurat nikt nie ucierpiał. Trudno mi powiedzieć, z jakiej strony będą to rozpatrywały władze UEFA. Trzeba jednak powiedzieć, że mecz w ogóle nie powinien się rozpocząć w przypadku, gdy dojście do murawy jest z każdej strony tak łatwe.

Jan Urban, trener Legii Warszawa
legia.net z 8 lipca 2007 r.
Półka z pamiątkami
Program meczowy Vetra Wilno - Legia Warszawa 3:0 wo (08.07.2007)Program meczowy Vetra Wilno - Legia Warszawa 3:0 wo (08.07.2007)Bilet z meczu Vetra Wilno - Legia Warszawa 3:0 wo (08.07.2007)Bilet z meczu Vetra Wilno - Legia Warszawa 3:0 wo (08.07.2007)Odznaka z meczu Vetra Wilno - Legia Warszawa 3:0 wo (08.07.2007)Odznaka z meczu Vetra Wilno - Legia Warszawa 3:0 wo (08.07.2007)
Na starych szpaltach
Piłka Nożna po meczu Vetra Wilno - Legia Warszawa 3:0 wo (08.07.2007)Piłka Nożna po meczu Vetra Wilno - Legia Warszawa 3:0 wo (08.07.2007)

► 30. wyjazdowy mecz polskiego klubu w Pucharze Intertoto UEFA bez remisu
► Szósty mecz polskiego klubu w ½ finału Pucharu Intertoto UEFA (na 7 wszystkich) bez remisu, jedyny remis to 1:1 Polonii w Warszawie z francuskim FC Metz w sezonie 1999/2000
► Siódmy wyjazdowy mecz polskiego klubu w ½ finału europejskich pucharów (na 8 wszystkich) bez wygranej, jedyne zwycięstwo to 3:0 Ruchu Chorzów w Debreczynie nad węgierskim VSC w sezonie 1998/1999
► Czwarty wyjazdowy mecz polskiego klubu w ½ finału Pucharu Intertoto UEFA i czwarty bez remisu
► Piąty mecz Legii w ½ finału europejskich pucharów i piąty bez wygranej
► 470. mecz polskiego klubu w europejskich pucharach bez wygranej
► 290. wyjazdowy mecz polskiego klubu w europejskich pucharach bez remisu
► 50. wyjazdowy mecz Legii w europejskich pucharach bez remisu

JUBILEUSZE I REKORDY

► Trzecia kolejna porażka polskiego klubu w meczu ½ finału Pucharu Intertoto UEFA (wyśrubowany rekord)
► Piąty kolejny mecz polskiego klubu w ½ finału Pucharu Intertoto UEFA bez wygranej (wyśrubowany rekord)
► Piąty kolejny mecz polskiego klubu w ½ finału Pucharu Intertoto UEFA ze straconą minimum 1 bramką (wyśrubowany rekord)
► Trzecia kolejna wyjazdowa porażka polskiego klubu w ½ finału europejskich pucharów (pobity rekord)
► Czwarty kolejny wyjazdowy mecz polskiego klubu w ½ finału europejskich pucharów bez remisu (wyśrubowany rekord)
► Trzecia kolejna wyjazdowa porażka polskiego klubu w ½ finału Pucharu Intertoto UEFA (wyśrubowany rekord)
► Trzeci kolejny wyjazdowy mecz polskiego klubu w ½ finału Pucharu Intertoto UEFA bez wygranej (wyśrubowany rekord)
► Trzeci kolejny wyjazdowy mecz polskiego klubu w ½ finału Pucharu Intertoto UEFA ze straconą minimum 1 bramką (wyśrubowany rekord)
► Czwarty kolejny mecz Legii w ½ finału europejskich pucharów ze straconą minimum 1 bramką (wyśrubowany rekord)

TEN PIERWSZY RAZ…

► Pierwszy w historii europejskich pucharów mecz z udziałem polskiego klubu zakończony walkowerem (oficjalny wynik meczu to 3:0 dla Vėtry)
► Pierwsza porażka polskiego klubu w ½ finału europejskich pucharów w rozmiarze 0:3 a zarazem pierwsza różnicą 3 bramek
► Pierwszy wyjazdowy mecz polskiego klubu w ½ finału europejskich pucharów ze straconymi dokładnie 3 bramkami
► Pierwszy w historii mecz Legii w Pucharze Intertoto UEFA
► Pierwsza porażka Legii w ½ finału europejskich pucharów w rozmiarze 0:3 i pierwsza różnicą 3 bramek

PO OSTATNIM GWIZDKU

► Siódmy wyjazdowy mecz polskiego klubu w ½ finału europejskich pucharów (na 8 wszystkich) ze straconą minimum 1 bramką, jedyny bez straconej to 3:0 Ruchu Chorzów w Debreczynie z węgierskim VSC w sezonie 1998/1999