14
H. Borg
15
P. Truedsson
Takich obrazków w trakcie meczu ze Szwecją nie brakowało. Gospodarze często gościli pod polską bramką. Ich przewaga nie podlegała dyskusji i nasi piłkarze mogą mówić o szczęściu, że przegrali tylko jednym golem.
Trudno żyć w cieniu brata-bliźniaka. Szczególnie jak długo robili to samo. W tym przypadku zawodowo grali w piłkę. Słynniejszym z tego duetu był Thomas Ravelli. Jeden z najlepszych bramkarzy w historii szwedzkiego futbolu, dla którego idolem był... Jan Tomaszewski. Thomas rozegrał w drużynie narodowej aż 143 mecze, był na dwóch mundialach (1990, 1994), a z tego drugiego przywiózł medal za III miejsce. Z reprezentacją „Trzech Koron” dotarł także do półfinału Euro'92. Andreas trafił na gorszy czas w szwedzkiej piłce. Grał w reprezentacji przez dziesięć lat (1980-89), ale nie wystąpił w żadnym wielkim turnieju, gdyż Szwedów tam po prostu nie było. Może jednak Andreas zyskał uznanie w oczach brata-bliźniaka? W końcu strzelił gola polskiemu bramkarzowi. Wprawdzie nie Tomaszewskiemu, ale innemu mundialowemu medaliście - Józefowi Młynarczykowi.
- Ten Szwed (strzelec gola Andreas Ravelli - przyp. red.) wyskoczył na wysokość u nas niespotykaną. Silny, sprawny fizycznie. A jak chytrze uderzył piłkę głową. Byłem bezradny. Myślę jednak, że dośrodkowania i rykoszetu można było uniknąć. Ale Przybyś nie dał rady Nilssonowi. Tak Józef Młynarczyk, na gorąco, tuż po meczu, opowiadał wysłannikowi tygodnika „Piłka nożna” Jerzemu Lechowskiemu. W tej sytuacji Polak był bezradny, ale w kilku innych pokazał światową klasę. Gdyby nie on, nasza porażka na stadionie w Malmö byłby zdecydowanie bardziej dotkliwa. Wtedy Młynarczyk był jeszcze bramkarzem francuskiej Bastii. Widać jednak było, że kwestią czasu jest jego transfer do klubu ze zdecydowanie „wyższej półki”. I tak się stało. Rok później „Młynarz” został bramkarzem FC Porto.
- Szwedzi to dla nas wyjątkowy niewygodny rywal - tak po latach Antoni Piechniczek (na zdjęciu) skomentował swoje boje ze Skandynawami. Prowadzona przez niego reprezentacja Polski dwukrotnie grała ze Szwecją. W 1985 roku przegrała 0:1, a dwanaście lat później zremisowała 2:2.
► 16. mecz reprezentacji przeciwko Szwecji, bilans: 7-3-6, bramki 31-34
► Andreas Ravelli to 460. piłkarz, który strzelił bramkę reprezentacji Polski
► Zagrało 13 zawodników z 6 klubów (czterech z Górnika Zabrze), w tym jeden zagraniczny (Bastia – Józef Młynarczyk)
► Po raz 5100 polski klub „dał” reprezentanta Polski
► 180. występ w reprezentacji zawodnika o imieniu Włodzimierz (Smolarek)
► Pierwszy w historii reprezentacji mecz rozegrany w Malmö
► Pierwszy w historii reprezentacji mecz rozegrany 21 sierpnia
► Pobity rekord reprezentacji liczby kolejnych, towarzyskich meczów bez zdobytej bramki (3) na wyjeździe
► 25. porażka reprezentacji w historii wynikiem 0:1
► 10. występ Dariusza Wdowczyka w reprezentacji
► 20. występ Marka Ostrowskiego w reprezentacji