Spotkanie w Bratysławie to jedno z tych, o których wszyscy chcielibyśmy zapomnieć. Po efektownym zwycięstwie w Zabrzu 5:0 chyba nikt nie przypuszczał, że w rewanżu dojdzie do takiego blamażu. Słowacy, mimo że nie liczyli się już w walce o awans, mieli z Polakami rachunki do wyrównania. I odpłacili nam pięknym za nadobne. Choć drużyna Henryka Apostela zaczęła od prowadzenia po golu Andrzeja Juskowiaka, to przegrała z kretesem 1:4. Tę konfrontację zapamiętamy jeszcze z niesportowego zachowania dwójki naszych piłkarzy – kapitana Romana Koseckiego i Piotra Świerczewskiego, którzy obejrzeli czerwone kartki i osłabili zespół. Biało-czerwoni w fatalnym stylu rozpoczęli eliminacje Euro 96 i w jeszcze gorszym je zakończyli. Po tym meczu stracili definitywnie szansę wyjazdu na mistrzostwa Europy do Anglii.
13
M. Ujlaky
15
M. Bochnovič
Kapitanowie obu zespołów Ľubomír Moravčík (pierwszy z lewej) i Roman Kosecki oraz trójka sędziowska z Jorge Monteiro Coroado jako głównym.
Roman Kosecki ogląda drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę za zdjęcie koszulki przed opuszczeniem boiska.
Piotr Świerczewski ostentacyjnie kłania się arbitrowi. W ciągu minuty polski pomocnik obejrzał dwie żółte kartki – za dyskusje z sędzią i niesportowe zachowanie.
Chyba nie tak wyobrażał sobie ostatni mecz w reprezentacji Polski. Pomocnik francuskiego FC Nantes został usunięty z boiska za dwie żółte kartki. Pierwszą obejrzał w 45. minucie. Drugą – i zarazem czerwoną – w 63. minucie, gdy... miał już schodzić z boiska. Za linią boczną czekał Sylwester Czereszewski... i musiał jeszcze trochę poczekać. Roman Kosecki bardzo wolno opuszczał boisko, co więcej, zdążył zdjąć koszulkę nim z niego zszedł. To było za wiele dla arbitra. Portugalski sędzia Jorge Monteiro Coroado wyciągnął drugi żółty kartonik, a po chwili czerwony. Zdenerwowany kapitan biało-czerwonych ucałował orzełka na koszulce, po czym położył ją na murawie i zszedł do szatni. Kariera reprezentacyjna Koseckiego zakończyła się na 69 występach.
Drugi z antybohaterów meczu. Choć nic na to nie wskazywało. To po jego podaniu do Andrzeja Juskowiaka w 20. minucie Polska wyszła na prowadzenie. I to tyle można zapisać po stronie plusów. W ostatnim kwadransie drugiej połowy Piotr Świerczewski nie utrzymał nerwów na wodzy. Po jednej z akcji nie spodobała mu się decyzja sędziego. Zawodnik Bastii zbyt długo dyskutował z Portugalczykiem Coroado i... w sześćdziesiąt sekund obejrzał dwie żółte kartki (drugą za ostentacyjne kłanianie się i przyklaskiwanie arbitrowi). Polski pomocnik został wyrzucony z boiska, przez co biało-czerwoni musieli kończyć spotkanie w dziewiątkę. Po zejściu Świerczewskiego nasz zespół stracił jeszcze dwa gole.
Polska ławka rezerwowych. Pierwszy z lewej kierownik reprezentacji Kazimierz Oleszek. W środku (w garniturach) drugi trener Mieczysław Broniszewski i selekcjoner Henryk Apostel.
► Trzeci w historii reprezentacji mecz rozegrany w Bratysławie (poprzednie dwa, gdy miasto to należało do Czechosłowacji), trzeci ze strzeloną dokładnie jedną bramką i trzecia porażka – kolejne coraz wyższe: 1:2, 1:3 i 1:4 – wszystkie w październiku (!)
► Drugi w historii reprezentacji mecz przeciwko Słowacji, w pierwszym wygrana 5:0 w Zabrzu cztery miesiące wcześniej
► 20. porażka reprezentacji w eliminacjach mistrzostw Europy
► 40. mecz reprezentacji ze strzeloną bramką w eliminacjach mistrzostw Europy
► Dziewiąty gol Andrzeja Juskowiaka w 17. występie w reprezentacji (średnia powyżej 0,5 bramki na mecz)
► Czwarty gol dla Słowacji był bramką nr 800 straconą przez reprezentację w całej historii jej występów
► Piąty mecz reprezentacji rozegrany 11 października i piąty bez wygranej: 3 porażki i 2 remisy
► Drugi gol dla Słowacji był bramką nr 200 straconą przez reprezentację w wielkich turniejach (MŚ + ME + IO) liczonych łącznie (eliminacje + finały)
► Trzeci gol dla Słowacji był bramką nr 150 straconą przez reprezentację w eliminacjach wielkich turniejów (MŚ + ME + IO) liczonych łącznie
► Ostatni gol dla Słowacji był bramką nr 90 straconą przez reprezentację w wyjazdowych meczach mistrzostw świata i Europy liczonych łącznie (eliminacje + finały)
► 25. mecz reprezentacji, w którym tracimy dokładnie 4 bramki
► Wyrównany rekord reprezentacji liczby kolejnych wyjazdowych meczów bez zwycięstwa (5) w eliminacjach mistrzostw Europy
► Wyrównany rekord reprezentacji liczby kolejnych wyjazdowych meczów ze straconą bramką (4) w eliminacjach mistrzostw Europy
► Pobity rekord reprezentacji liczby kolejnych wyjazdowych meczów bez zwycięstwa (7) w meczach eliminacji mistrzostw świata i Europy liczonych łącznie
► Pierwszy w historii reprezentacji mecz rozegrany na terenie Słowacji po rozpadzie Czechosłowacji
► Po raz pierwszy w historii dwóch polskich zawodników obejrzało czerwoną kartkę w jednym meczu (Kosecki i Świerczewski); były to czerwone kartki nr 8 i 9 w historii
► 20. wyjazdowy mecz reprezentacji ze straconą bramką w eliminacjach mistrzostw Europy
► 30. wyjazdowa porażka reprezentacji w mistrzostwach świata i Europy liczonych łącznie (eliminacje + finały)
► 60. wyjazdowy mecz reprezentacji w eliminacjach wielkich turniejów (MŚ + ME + IO) liczonych łącznie
► 30. wyjazdowa porażka reprezentacji w eliminacjach wielkich turniejów (MŚ + ME + IO) liczonych łącznie
► Zagrało 13 zawodników z 10 klubów