Reprezentacja Polski przed meczem z Republiką Federalną Niemiec. Od lewej: Kazimierz Deyna, Jan Tomaszewski, Jerzy Gorgoń, Władysław Żmuda, Antoni Szymanowski, Henryk Kasperczak, Adam Musiał, Jan Domarski, Grzegorz Lato, Robert Gadocha i Zygmunt Maszczyk.
Wszyscy zastanawiali się, gdzie ten facet ma środek ciężkości? Niski, przysadzisty, wręcz gruby, ale znakomicie trzymający się na nogach. Prawdziwy lis pola karnego. W „szesnastce” nie do zatrzymania. Podobno nie było części ciała, którą nie strzeliłby gola. Jego rekordy nawet po latach wciąż budzą podziw i zdumienie. W reprezentacji strzelił 68 goli w 62 występach, z czego 14 goli wbił w finałach MŚ. W Bundeslidze także nie miał sobie równych: 365 goli w 427 występach. Ten rekord także długo nie zostanie poprawiony. Gdy zaczynał grę w piłkę, trenerzy mówili o nim „mały grubasek Müller”, a kończył z przydomkiem „Der Bomber der Nation”. Czy może być lepsza recenzja tak błyskotliwej kariery?
Każdy bramkarz ma swego prześladowcę. Dla Jana Tomaszewskiego był nim Gerd Müller. Najpierw dwukrotnie pokonał „Tomka” w jego reprezentacyjnym debiucie. 10 października 1971 roku na warszawskim Stadionie Dziesięciolecia drużyna RFN wygrała 3:1, a kilka miesięcy później w imponującym stylu zdobyła mistrzostwo Europy. Jeszcze ważniejszy był gol Müllera w „wodnej bitwie” na Waldstadionie we Frankfurcie nad Menem. Niemcy wyraźnie ustępowali drużynie Kazimierza Górskiego, ale mieli Seppa Maiera i Gerda Müllera. Pierwszy bronił wszystko, co mógł. Drugi strzelił raz, ale celnie. To wystarczyło. W wielkim finale mundialu zagrali gospodarze.
Około 10 minuty po pierwszym gwizdku miało miejsce dość nietypowe w tej fazie meczu wydarzenie. Gdy Uli Hoeneß szykował się do wyrzutu piłki z autu, sędzia przerwał spotkanie i zarządził minutę ciszy dla zmarłego dwa dni wcześniej prezydenta Argentyny Juana Peróna.
Juan Peron (z lewej), prezydent Argentyny w latach 1946-55 i 1973-74.
Kontrowersyjny generał był u władzy dwukrotnie. Najpierw stracił stanowisko w wyniku zamachu stanu i musiał uciec za granicę. Wrócił do kraju, gdy miał 78 lat. Rodacy wierzyli, że zdoła wyprowadzić ojczyznę z głębokiego kryzysu i znów uczynili go prezydentem. Perón zmarł kilka miesięcy po wyborach. Jego pamięć uczczono także podczas innych rozegranych tego dnia meczów: Szwecji z Jugosławią (2:1), Holandii z Brazylią (2:0) i Argentyny z NRD (1:1).
► Pobity rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów bez remisu (7) w finałach mistrzostw świata
► Wyrównany rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów ze straconą bramką (2) w finałach mistrzostw świata
► Pobity rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów bez remisu (9) w finałach wielkich imprez (MŚ + ME + IO)
► Wyrównany rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów bez zwycięstwa (3) w mistrzostwach świata (eliminacje + finały) na wyjeździe
► Pobity rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów ze straconą bramką (13) w mistrzostwach świata (eliminacje + finały) na wyjeździe (wszystkie dotychczasowe mecze)
► Zagrało 13 zawodników z 7 klubów
► Pierwszy wyjazdowy mecz reprezentacji w finałach mistrzostw świata
► Pobity rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów bez zwycięstwa (6) w mistrzostwach świata (eliminacje + finały) na wyjeździe
► Pobity rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów bez zwycięstwa (7) w spotkaniach o punkty (MŚ + ME + IO) liczonych łącznie (eliminacje + finały) na wyjeździe
► 20. mecz Jana Tomaszewskiego w reprezentacji
► 20. mecz Zygmunta Maszczyka w reprezentacji
► Ostatni mecz w reprezentacji Jana Domarskiego
► Pierwszy mecz w historii reprezentacji rozegrany 3 lipca
► Jan Tomaszewski pierwszym bramkarzem w historii finałów mistrzostw świata, który obronił dwa karne podczas jednego turnieju