14
U. Hoeneß
13
H. Köppel
Tym razem polska defensywa spisała się na medal. Supersnajper Gerd Müller nie zdołał strzelić gola, w czym duży udział mieli Jerzy Gorgoń (w środku) i debiutujący w reprezentacji Marian Ostafiński.
Jeden z bohaterów meczu w Hamburgu – Marian Szeja. Bramkarz Zagłębia Wałbrzych popisał się kilkoma znakomitymi interwencjami i w dużej mierze to dzięki niemu tym razem na listę strzelców nie wpisał się ani Gerd Müller, ani Jürgen Grabowski.
„Cysorz to ma klawe życie” – śpiewał przed laty Tadeusz Chyła. Niemiecki cesarz, czyli Kaiser, bo taki przydomek nosił Franz Beckenbauer, też nie mógł narzekać na nudę, bo trafił na czasy, gdy piłkarze stali się bohaterami masowej świadomości. Miał zaledwie 21 lat, gdy ze starszymi kolegami z reprezentacji sięgnął po wicemistrzostwo świata w Anglii. Od tej pory nie było dnia, by w prasie nie pojawiła się wzmianka na jego temat. Interesowano się zarówno jego występami na boisku, jak i życiem prywatnym. Stał się pierwszym piłkarskim celebrytą, którego sława wykraczała daleko poza świat sportu. Nie przeszkodziło mu to jednak w odnoszeniu wielkich sukcesów. Po turnieju w 1966 roku z kolejnych dwóch mundiali wracał z medalem (najpierw za trzecie miejsce, potem za zwycięstwo), świętował też tytuł mistrza (1972) i wicemistrza Europy (1976).
Urodził się w Malborku, ale gdy miał 3 lata jego rodzina przeniosła się do Mielca, gdzie ojciec, z zawodu mechanik samolotowy, znalazł pracę w zakładach PZL. Gry w piłkę uczył się więc w barwach Stali, a w tym czasie klub z małego podkarpackiego miasteczka powoli stawał się słynny na cały kraj. W 1968 i 1969 roku juniorzy z Mielca zdobyli brązowe medale mistrzostw Polski, a w kolejnym sezonie seniorzy wrócili po kilkuletniej przerwie do ekstraklasy. 20-letni wówczas Grzegorz Lato miał w tym swój udział, a gdy po raz pierwszy pokazał się na boiskach I ligi, natychmiast wpadł w oko selekcjonerowi Kazimierzowi Górskiemu. Szybki skrzydłowy dostał szansę gry w reprezentacji już tydzień przed meczem z RFN, gdy biało-czerwoni zmierzyli się z Hiszpanią w eliminacjach olimpijskich, ale było to spotkanie z drużyną amatorską. Oficjalny debiut zaliczył więc dopiero w Hamburgu.
► Drugi mecz reprezentacji rozegrany na terytorium RFN i drugi na Volksparkstadionie w Hamburgu
► Dziesiąty wyjazdowy mecz reprezentacji rozegrany w listopadzie
► Drugi mecz reprezentacji rozegrany 17 listopada i drugi bez wygranej
► Czwarty mecz reprezentacji przeciwko RFN i czwarty bez wygranej
► 60. remis reprezentacji w oficjalnym meczu międzypaństwowym
► Pobity rekord reprezentacji liczby kolejnych wyjazdowych remisów (2) w eliminacjach mistrzostw Europy
► Pobity rekord reprezentacji liczby kolejnych wyjazdowych meczów bez porażki (3) w eliminacjach mistrzostw świata i Europy liczonych łącznie
► 10. występ Joachima Marxa w reprezentacji
► Po raz 80. zagrał w reprezentacji zawodnik o imieniu Antoni (Szymanowski)
► Po raz 140. zagrał w reprezentacji zawodnik o imieniu Jerzy (Gorgoń)
► Pobity rekord reprezentacji liczby kolejnych wyjazdowych meczów bez porażki (4) w eliminacjach mistrzostw Europy
► Historyczna pierwsza żółta kartka pokazana reprezentantowi Polski w oficjalnym meczu międzypaństwowym – obejrzał ją Joachim Marx
► Debiut Grzegorza Laty w reprezentacji
► Debiut Mariana Ostafińskiego w reprezentacji
► Po raz pierwszy w reprezentacji zagrał zawodnik o imieniu Grzegorz (Lato)
► Po raz pierwszy w reprezentacji zagrał zawodnik występujący na co dzień w Stali Mielec (Grzegorz Lato)
► Zagrało 13 zawodników z 7 klubów (czterech z Górnika Zabrze)
► Po tym meczu bilans bramkowy w eliminacjach mistrzostw Europy pozostawał równy: 25-25
► Wyrównany rekord reprezentacji liczby kolejnych wyjazdowych meczów bez porażki (5)