![Herb Rapid Bukareszt.](https://cdn.laczynaspilka.pl/cms2/prod/sites/default/files/2021-01/FC_Rapid_Bucuresti_logo.svg_.png)
„Po porażce 1:3 na własnym stadionie tylko niepoprawni optymiści wierzyli, że Śląsk będzie w stanie odrobić w rewanżu stratę i awansować do fazy grupowej Ligi Europy. Sensacji w czwartkowy wieczór nie było, ale Śląsk z honorem pożegnał się z europejskimi pucharami” – tak relację z tego meczu rozpoczęła redakcja tygodnika „Piłka Nożna”. Wrocławianie zakończyli swój udział w rozgrywkach remisem, choć niewiele brakowało, by kolejny raz wzięli baty. Nie przegrali dzięki sprytowi Waldemara Soboty, który strzelił wyrównującego gola w doliczonym czasie. Dla zespołu Oresta Lenczyka ekipa z Bukaresztu okazała się za mocna – potem jednak przekonaliśmy się, że nie była taka straszna jak ją malowano. Rapid trafił do grupy C – z PSV Eindhoven, Legią oraz Hapoelem Tel Awiw – i zajął w niej ostatnie miejsce. Warszawiacy pokonali drużynę z Rumunii dwukrotnie: na wyjeździe 1:0, u siebie 3:1. Jak więc widać: dla chcącego nie ma nic trudnego.
► Uwaga: wrocławianie wygrali rywalizację z Lokomotiwem Sofia, pokonując rywali w serii rzutów karnych 4-3.
7
C. Deac
20
Ș. Grigorie
21
S. Sburlea
Sędzia główny Martin Hansson ze Szwecji (w środku), a obok niego kapitanowie obu drużyn Marcos Antônio (po lewej) i Marián Kelemen.
Spotkanie zostanie rozegrane na oddalonym o 500 kilometrów od Bukaresztu stadionie w Timișoarze. Jak wyjaśniał jeden z sympatyków rumuńskiego klubu, Rapid nie zgodził się na podwyższenie czynszu na dzierżawiony od Ministerstwa Transportu i Infrastruktury stadion Giulești. A ze względu na antagonizmy z kibicami Steauy i Dinama, nie mógł grać na innych obiektach w Bukareszcie. Jeśli działacze nie dojdą do porozumienia z urzędnikami, Rapid spotkania w fazie grupowej Ligi Europy będzie rozgrywał w Timișoarze, Konstancy lub Ploeszti.
Początek meczu należał do gospodarzy, którzy już w 5. minucie bliscy byli zdobycia bramki. Po dokładnym rozegraniu akcji w sytuacji sam na sam z bramkarzem znalazł się Daniel Pancu, ale Marián Kelemen zdołał obronić strzał. Chwilę później Słowak instynktownie obronił nogami uderzenie Ovidiu Herei. W 12. minucie wicemistrzowie Polski nie mieli już tyle szczęścia. Romeo Surdu precyzyjnie dośrodkował z prawej strony, a niepilnowany Pancu strzałem głową umieścił piłkę w siatce. Rapid miał jeszcze kilka świetnych okazji do zdobycia gola, ale Kelemen znakomicie spisywał się w bramce Śląska.
Ostatnia chwila radości dla kibiców Śląska w europejskich pucharach w sezonie 2011/2012. Waldemar Sobota właśnie strzela wyrównującego gola w meczu z Rapidem. Obok niego biegnie Sebastian Dudek.
Gratuluję Rapidowi awansu do fazy grupowej. Pierwszy mecz we Wrocławiu ustawił praktycznie całą rywalizację. Nie przystępowaliśmy do tego spotkania jako faworyci, chcieliśmy sprawić niespodziankę i wygrać. Nasi rywale grali dzisiaj swobodniej, było to widać na murawie, i stworzyli sobie wiele groźnych sytuacji. Straciliśmy tylko jednego gola, co jest zasługą głównie naszego bramkarza, który świetnie bronił. Piłkarze grali w tych warunkach na tyle, na ile umieli, i ambicją doprowadzili do remisu. Żegnamy się z pucharami, ale do Wrocławia wracamy z podniesioną głową. Nie ma tragedii.
Urodził się w miejscowości Peć, dziś położonej na terytorium autonomicznej republiki Kosowa. Mógł grać w kadrze Serbii, bo jako dziecko przeprowadził się z rodzicami do Kragujevaca i tam zaczął piłkarską karierę. Ostatecznie jednak, za namową dziadków ze strony ojca, postanowił bronić barw ich ojczyzny, Czarnogóry. I właśnie jako członek tej kadry narodowej przyjechał we wrześniu 2013 roku do Polski, by bić się z biało-czerwonymi na Narodowym o awans na mistrzostwa świata w Brazylii. Božović – tak jak w spotkaniach ze Śląskiem – pełnił w tym starciu rolę lewego obrońcy i choć zobaczył żółtą kartkę, zebrał wysokie noty. Jego zespół wywiózł z Warszawy cenny remis 1:1. W dwumeczu z wrocławianami też się popisał: na Oporowskiej zaliczył asystę przy golu Mihaia Romana.
„Śmiało można stwierdzić, że swoją markę zbudował kapitalnymi występami w eliminacjach Ligi Europy. Mowa tu głównie o sezonie 2013/14, jednak premierowego gola w europejskich pucharach Sobota strzelił dwa lata wcześniej. W udanym sezonie 2011/12, gdy Śląsk dotarł do IV rundy eliminacji. Po wyeliminowaniu Dundee United i Lokomotiwu Sofia w pierwszym meczu na swoim terenie przegrał 1:3 z Rapidem Bukareszt. Losy dwumeczu były praktycznie rozstrzygnięte po 12 minutach rewanżu, gdy Rapid strzelił kolejną bramkę. Ostatecznie Śląsk pożegnał się z Europą godnie, remisując 1:1 na trudnym terenie w Timișoarze. W doliczonym czasie przyzwoity wynik wrocławianom uratował właśnie Sobota, który popisał się dobrym uderzeniem z dystansu” – wspominał tamtą akcję portal pilkarskiswiat.com. Ten gol być może dał błyskotliwemu skrzydłowemu przepustkę do reprezentacji Polski. Zadebiutował w niej cztery miesiące później w meczu z Bośnią i Hercegowiną (1:0).
Można oczywiście zastanawiać się, czy gdyby mógł zagrać Mila, Śląsk osiągnąłby znacznie korzystniejszy rezultat w Timișoarze (w tym mieście rozgrywany był mecz rewanżowy). Pomocnik wrocławian tydzień wcześniej zarobił żółtą kartkę, która wykluczyła go z gry w czwartkowej potyczce. Czy jednak na pewno zawodnik byłby w stanie pomóc drużynie? Owszem, w ekstraklasie gra dobrze, jednak we wcześniejszych spotkaniach w europejskich pucharach, z Lokomotiwem Sofia i Dundee United, częściej irytował niż zachwycał. Niewykluczone, że podobnie byłoby także w Timișoarze.
► 830. mecz polskiego klubu w europejskich pucharach
► 48. mecz klubu z Polski w Lidze Europy
► 40. wyjazdowy mecz polskiego klubu w 1/64 finału europejskich pucharów ze straconą bramką
► 20. wyjazdowy mecz polskiego klubu w 1/64 finału europejskich pucharów ze straconą dokładnie 1 bramką
► 11. mecz polskiego klubu w LE ze straconą dokładnie 1 bramką
► 10. mecz Śląska Wrocław w europejskich pucharach ze strzeloną dokładnie 1 bramką
► Trzeci wyjazdowy mecz (na 4 wszystkie) polskiego klubu w 1/64 finału LE ze zdobytą bramką (trzeci kolejny) i trzeci z bramką straconą
► 34. mecz Śląska Wrocław w europejskich pucharach
► 33. mecz polskiego klubu w LE bez porażki
► 22. mecz Śląska Wrocław w europejskich pucharach bez porażki
► 12. wyjazdowy mecz Śląska Wrocław w europejskich pucharach ze zdobytą bramką i 12. z bramką straconą
► 11. remis Śląska Wrocław w europejskich pucharach
► Drugi wyjazdowy mecz Śląska Wrocław w LE ze zdobytą bramką i drugi z bramką straconą
► Szósty mecz Śląska Wrocław w Lidze Europy
► 480. mecz polskiego klubu w europejskich pucharach bez porażki
► 580. mecz polskiego klubu w europejskich pucharach ze zdobytą bramką
► 30. mecz polskiego klubu w 1/64 finału europejskich pucharów ze strzeloną dokładnie 1 bramką
► 20. mecz polskiego klubu w LE ze zdobytą dokładnie 1 bramką
► 10. wyjazdowy mecz polskiego klubu w LE ze strzeloną dokładnie 1 bramką
► 10. wyjazdowy mecz Śląska Wrocław w europejskich pucharach bez porażki
► Piąty kolejny mecz Śląska Wrocław w LE (na 6 wszystkich) bez wygranej; zwycięstwo tylko w pierwszym meczu we Wrocławiu przeciwko Dundee United 1:0 w 1/256 finału tej samej edycji
► Pierwszy wyjazdowy remis polskiego klubu w 1/64 finału LE
► Pierwszy wyjazdowy mecz Śląska Wrocław w 1/64 finału europejskich pucharów
► Drugi mecz Śląska Wrocław w 1/64 finału europejskich pucharów (oba w LE), drugi bez wygranej, w obu każdy z rywali strzelał minimum 1 bramkę
► Trzeci wyjazdowy mecz Śląska Wrocław w LE i trzeci bez wygranej
► 330. wyjazdowy mecz polskiego klubu w europejskich pucharach ze straconą bramką
► 40. mecz polskiego klubu w 1/64 finału europejskich pucharów ze straconą dokładnie 1 bramką
► 22. potyczka polskiego klubu w 1/64 finału europejskich pucharów kończona na wyjeździe
► 20. gol strzelony przez Śląsk Wrocław w wyjazdowych meczach europejskich pucharów
► 10. potyczka (dwumecz) Śląska Wrocław w europejskich pucharach kończona na wyjeździe