15
W. Ciołek
Reprezentacja Polski przed meczem ze Związkiem Radzieckim, od lewej: Władysław Żmuda, Józef Młynarczyk, Stefan Majewski, Paweł Janas, Zbigniew Boniek, Janusz Kupcewicz, Waldemar Matysik, Marek Dziuba, Andrzej Buncol, Grzegorz Lato, Włodzimierz Smolarek.
Kevin Costner „tańczył z wilkami”, a Włodzimierz Smolarek z... piłkarzami Związku Radzieckiego. Zamiast sali balowej Polak wybrał narożnik boiska na stadionie Camp Nou. Celem nie był, jak w konkursach tanecznych, zachwyt sędziów i publiczności, ale gra na czas. Remis dawał bowiem drużynie Antoniego Piechniczka awans do półfinału hiszpańskiego mundialu. Ta zabawa Smolarka z piłką i bezradność rywali w koszulkach z napisem CCCP szybko przeszła do legendy. „Widział pan, jak Smolarek oszukał Ruskich?” – to był główny temat pomeczowych rozmów w zmęczonej Polsce stanu wojennego.
Jego twarz mówiła wszystko. Był jednym z niewielu radzieckich piłkarzy, który po końcowym gwizdku sędziego nie ukrywał emocji. Rinat Dasajew był wściekły, że jego drużyna po 0:0 z Polską może już wracać do domu. Sborna przyjechała na hiszpański mundial z wieloma gwiazdami: Olegem Błochinem, Ramazem Szengeliją czy Aleksandrem Cziwadze, ale to Dasajew został uznany za najlepszego radzieckiego piłkarza tego turnieju. Bronił kapitalnie we wszystkich meczach i gdyby nie schyłkowa epoka Leonida Breżniewa, to już po hiszpańskim mundialu trafiłby do wielkiego europejskiego klubu. Stało się inaczej i na Zachód wyjechał dopiero sześć lat później, właściwie już na zakończenie kariery. Trafił do hiszpańskiej Sevilli.
W pierwszej połowie meczu z ZSRR za obiema bramkami można zobaczyć wielkie biało-czerwone flagi z napisem „Solidarność”. Kibice, którzy w 4 lipca 1982 roku oglądali wydarzenie w polskiej telewizji, mieli małe szanse, aby je dostrzec. Władze PRL, spodziewając się politycznych demonstracji, nakazały odtworzenie spotkania z małym poślizgiem – tak, by realizator przy Woronicza, za każdym razem, gdy w kadrze pojawi się jakiś transparent, zdążył wstawić wcześniej przygotowany neutralny obraz z trybun.
Transparent "Solidarności" na Camp Nou, którego nie mogli zobaczyć telewidzowie w Polsce.
Flag było kilka, ale dwie największe wniósł na stadion Pascal Rossi-Grześkowiak, syn Korsykanina i Polki, który współpracował z komitetem Solidarności w Paryżu. Przygotował tę akcję bardzo dokładnie. Płótna o długości piętnastu i wysokości trzech metrów szyto w mieszkaniu jednego z hiszpańskich związkowców. Nocą rozrzucano ulotki informujące o sytuacji politycznej w Polsce. Pascal wybrał się nawet na mecz z Belgią, aby sprawdzić, z jakich miejsc flagi będą dobrze widoczne. Operator zachodnioniemieckiej telewizji podpowiedział mu, że najlepiej rozwinąć je właśnie za bramkami, na tle reklam dwóch znanych firm. Niestety, przedsięwzięcie udało się tylko w połowie – a właściwie w pierwszej połowie. W drugiej części meczu po interwencji radzieckiego ambasadora hiszpańscy policjanci postanowili interweniować. Przy wtórze płynącego z kilkudziesięciu tysięcy gardeł „Polonia Solidaridad!” ściągnięto wszystkie flagi, a Pascala zabrano na posterunek. Stan wojenny w Polsce zniesiono dopiero rok później.
.
.
► Pobity rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów bez porażki (14) w mistrzostwach świata i Europy liczonych łącznie (eliminacje + finały)
► Po raz trzeci wyrównany rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów bez straconej bramki (2) w finałach wielkich imprez (MŚ + IO) liczonych łącznie
► Po raz czwarty mecz reprezentacji Polski rozstrzygał Szkot Robert Valentine
► Trzeci mecz reprezentacji rozegrany 4 lipca i wyrównany bilans (1-1-1, bramki 4-4)
► Zagrało 12 zawodników z 7 klubów (jedyny zagraniczny to KSC Lokeren Grzegorza Laty)
► 10. w historii mecz reprezentacji z ZSRR i pierwszy remis (zwycięski, bo dający awans do półfinału mistrzostw świata)
► 10. mecz reprezentacji bez straconej bramki w finałach mistrzostw świata
► Wyrównany rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów bez porażki (5) w finałach mistrzostw świata
► Grzegorz Lato wyrównał rekord Kazimierza Deyny pod względem liczby występów w reprezentacji (97)
► Pierwszy w historii mecz z ZSRR w finałach mistrzostw świata