23
P. Brożek
6
A. Matuszczyk
18
A. Mierzejewski
27
M. Wasilewski
5
D. Dudka
Reprezentacja Polski przed meczem z Włochami. W górnym rzędzie od lewej: Wojciech Szczęsny, Eugen Polanski, Łukasz Piszczek, Jakub Wawrzyniak, Arkadiusz Głowacki, Damien Perquis. W dolnym rzędzie od lewej: Robert Lewandowski, Sławomir Peszko, Jakub Błaszczykowski (kapitan), Ludovic Obraniak, Rafał Murawski.
Nie jesteśmy zadowoleni, że przegraliśmy, to jest oczywiste. Chcieliśmy z trudnym przeciwnikiem przećwiczyć to, nad czym pracujemy od dawna. Do momentu straconej bramki staraliśmy się atakować rywala i nam to wychodziło.
To nie był dzień naszego kapitana. Zresztą, jak i całej drużyny. W końcówce meczu wziął na siebie odpowiedzialność i podszedł do rzutu karnego. Jednak w przeciwieństwie do wrześniowego spotkania z Niemcami (2:2), tym razem zmarnował jedenastkę. Strzelił zbyt lekko i Gianluigi Buffon nie miał problemów ze złapaniem piłki. Słabszy występ Jakuba Błaszczykowskiego i nie wykorzystany karny był kulminacją tego, co działo się w tamtym czasie w kadrze i wokół niej. Zamieszanie z brakiem orzełka na koszulkach mogło odbić się negatywnie na postawie drużyny. Nie wszyscy piłkarze – na czele z kapitanem – zaakceptowali taką decyzję PZPN. Kuba tłumaczył to w następujący sposób: „trzeba robić i mówić co się myśli, również ponosić konsekwencje”.
Kilkakrotnie nękał Wojciecha Szczęsnego, ale tylko raz zdołał pokonać naszego bramkarza. Nie był to może strzał życia w wykonaniu „Super Mario”, ale wyszedł z tego dość efektowny lob. Włoski napastnik miał też udział przy drugim golu dla Squadra Azzurra. To po jego zagraniu w pole karne piłkę czubkiem buta dotknął Simone Pepe, a ta trafiła pod nogi Giampaolo Pazziniego. Dla Mario Balotellego był to świetny okres – chyba najlepszy w karierze. „Balo” błysnął na Euro 2012 – szczególnie w pamiętnym półfinale z Niemcami, w którym strzelił dwa gole i zaprezentował światu imponującą muskulaturę. Potem nie było już tak kolorowo. W kolejnych klubach mieli dość jego wyskoków. Słynna koszulka Włocha z napisem: „Why always me?” (Dlaczego zawsze ja?) świadczyła o tym, że nie widział w swoim zachowaniu nic złego.
Autor: Adrian Woźniak
Z nieobecnością orzełka na koszulkach reprezentacji Polski pod koniec 2011 roku było trochę tak, jak z brakiem opłatka podczas Wigilii Bożego Narodzenia w domu pułkownika SB Zygmunta Molibdena (w tej roli Krzysztof Kowalewski) w filmie „Rozmowy kontrolowane”. Niby najważniejsza była tradycja, o której wspomina inny z biesiadników – generał SB Zenon Zambik (Marian Opania), ale nie należy z niej robić zagadnienia. W przypadku braku polskiego godła na nowych strojach zagadnienia jednak nie dało się nie zrobić. ►ZOBACZ WIĘCEJ
Dariusz Dudka, Jakub Błaszczykowski i Damien Perquis prezentują nowe stroje reprezentacji Polski (2011 rok), które wywołały prawdziwe trzęsienie ziemi w środowisku piłkarskim i kibicowskim.
► 17. niewykorzystany rzut karny dla reprezentacji (Jakub Błaszczykowski)
► 30. mecz reprezentacji na własnym boisku w listopadzie
► Drugi mecz reprezentacji rozegrany w Dniu Niepodległości
► 360. towarzyski mecz reprezentacji ze straconą bramką
► Stracona bramka nr 750 reprezentacji (pierwsza dla Włochów) w meczu towarzyskim
► Debiut Stadionu Miejskiego we Wrocławiu w roli gospodarza meczu reprezentacji Polski; to 46. polski stadion, na którym zagrali w oficjalnym meczu biało-czerwoni (według innych źródeł 49., ale trudno do nowych obiektów zaliczyć zmodernizowane, a nie przebudowane w tym samym miejscu od podstaw, stadiony Wisły Kraków, Lecha Poznań i Legii Warszawa)
► Pierwsza porażka z Włochami w szóstym meczu na własnym boisku
► Zagrało 16 zawodników z 11 klubów (tylko z dwóch krajowych)
► 20. mecz Łukasza Piszczka w reprezentacji
► Po raz drugi mecz reprezentacji sędziował Laurent Duhamel z Francji