Po losowaniu grup eliminacji mistrzostw świata 1994 nadzieje na przełamanie klątwy Antoniego Piechniczka i Zbigniewa Bońka (rzuconej po odpadnięciu z mundialu w 1986 roku) zdawały się płonne. Biało-czerwoni mieli się zmierzyć z Holendrami, Anglikami (kolejny raz) i solidnymi Norwegami. Stawkę uzupełnili Turcy, z którymi rywalizowaliśmy w kwalifikacjach do Euro 1992, oraz amatorzy z San Marino. Walkę o wyjazd do Stanów Zjednoczonych kadrowicze Andrzeja Strejlaua rozpoczęli od starcia z drużyną znad Bosforu. Polska odniosła skromne jednobramkowe zwycięstwo, a debiutancką bramkę w reprezentacji zdobył Tomasz Wałdoch – srebrny medalista igrzysk olimpijskich w Barcelonie.
13
A. Fedoruk
15
W. Kowalczyk
Reprezentacja Polski przed meczem z Turcją. Stoją od lewej: Robert Warzycha (kapitan), Jarosław Bako, Andrzej Lesiak, Tomasz Wałdoch, Roman Szewczyk, Andrzej Juskowiak, Marek Rzepka, Jarosław Araszkiewicz, Piotr Czachowski, Jerzy Brzęczek, Roman Kosecki.
Wrócił do dorosłej reprezentacji opromieniony srebrnym medalem olimpijskim z Barcelony (miesiąc wcześniej wystąpił w towarzyskiej potyczce z Finlandią). To jego trafienie z 33. minuty przesądziło o wywalczeniu przez biało-czerwonych kompletu punktów w starciu z Turcją. Tomasz Wałdoch popisał się mocnym strzałem pod poprzeczkę, po którym bramkarz rywali Demirbaş Hayrettin nie zdążył nawet zareagować. Chwilę przed tą akcją golkiper gości obronił efektowny strzał nożycami polskiego obrońcy.
Wschodząca gwiazda tureckiej piłki. Napastnik, który w późniejszych latach stał się postacią numer 1 drużyny znad Bosforu. W 1992 roku dopiero wchodził do wielkiej piłki. 21-letni snajper w Poznaniu dał się we znaki polskiej defensywie. W pierwszej połowie jego strzał głową z trudem obronił Jarosław Bako. W drugiej z kolei Polaków uratował słupek i... stojący w bramce Andrzej Lesiak. Hakan Şükür przeszedł do historii jako autor najszybciej strzelonego gola na mundialu. W 2002 roku w meczu o 3. miejsce pokonał bramkarza Korei Południowej już w 11. sekundzie. Jego drużyna sięgnęła wówczas po brązowy medal. Turek zakończył karierę reprezentacyjną w 2007 roku. Wystąpił w 112 meczach, w których strzelił 51 goli.
Selekcjoner Andrzej Strejlau miał o czym myśleć po meczu z Turcją. Jego piłkarze nie grzeszyli skutecznością pod bramką przeciwnika. Udało się wprawdzie wygrać 1:0, ale teraz na Polaków czekali znacznie bardziej wymagający rywale – Holendrzy.
► Szesnasty mecz reprezentacji rozegrany w Poznaniu i piąty na stadionie Lecha
► Szesnasty mecz reprezentacji przeciwko Turcji, bilans: 11-3-2, bramki 38-10
► 40. zwycięstwo reprezentacji w mistrzostwach świata, licząc łącznie eliminacje i finały
► 70. zwycięstwo reprezentacji w wielkich turniejach (MŚ + ME + IO) liczonych łącznie (eliminacje + finały)
► Piąty mecz reprezentacji rozegrany 23 września i piąty bez remisu
► 70. mecz reprezentacji ze zdobytą bramką w eliminacjach mistrzostw świata i Europy liczonych łącznie
► 75. mecz reprezentacji ze zdobytą bramką w eliminacjach wielkich turniejów (MŚ + ME + IO) liczonych łącznie
► 25. mecz reprezentacji w eliminacjach mistrzostw świata na własnym boisku
► 50. mecz reprezentacji w eliminacjach mistrzostw świata i Europy liczonych łącznie na własnym boisku
► 30. występ Jarosława Baki w reprezentacji
► 10. występ Marka Rzepki w reprezentacji
► 10. występ Adama Fedoruka w reprezentacji
► Debiutancki gol Tomasza Wałdocha w piątym występie w reprezentacji
► 180. gol strzelony przez reprezentację w eliminacjach wielkich turniejów (MŚ + ME + IO) liczonych łącznie
► 30. zwycięstwo reprezentacji w eliminacjach wielkich turniejów (MŚ + ME + IO) liczonych łącznie na własnym boisku
► Zagrało 13 zawodników z 11 klubów (trzech z Lecha Poznań)