Kibice reprezentacji Polski do lat 21, którzy wybrali się na mecz w Lublinie, mogli przeżyć déjà vu. Nasi młodzieżowcy postanowili bowiem wziąć przykład ze starszych kolegów i ich występu na mundialu w Rosji. Po przegranej w pierwszym meczu drużyna Marcina Dorny walczyła ze Szwecją o wszystko. Porażka oznaczała koniec marzeń o półfinale. Po drugie, tak jak w starciu ze Słowacją, biało-czerwoni szybko wyszli na prowadzenie. Niestety, znów dali się zaskoczyć przeciwnikom i musieli gonić wynik. Tym razem udało się zdobyć punkt. A to oznaczało, że w ostatnim grupowym starciu – z Anglikami – mogliśmy zagrać nie tylko o honor.
16
K. Piątek
10
P. Lipski
18
J. Niezgoda
Reprezentacja Polski do lat 21 przed meczem ze Szwecją. W górnym rzędzie od lewej: Jarosław Jach, Paweł Dawidowicz, Mariusz Stępiński, Tomasz Kędziora (kapitan), Jakub Wrąbel, Jan Bednarek. W dolnym rzędzie od lewej: Dawid Kownacki, Łukasz Moneta, Paweł Jaroszyński, Karol Linetty, Przemysław Frankowski.
Mecz ze Szwecją udowodnił, jak wielką stratą była absencja Dawida Kownackiego w spotkaniu ze Słowacją (pauzował za kartki). Gdyby nie on, Polska jako pierwsza odpadłaby z Euro 2017. „Kownaś” praktycznie w pojedynkę uratował remis ze Szwecją. Już na początku popisał się fantastyczną akcją, przy której asystował w zdobyciu bramki Łukaszowi Monecie. W doliczonym czasie to on wziął na siebie odpowiedzialność i wykorzystał rzut karny. Kto wie, jak wyglądałaby gra drużyny Marcina Dorny, gdyby partnerem Kownackiego w ataku był... Paweł Cibicki. Szwedzki piłkarz polskiego pochodzenia mógł grać na Euro w biało-czerwonych barwach. Po występach w reprezentacjach Polski do lat 19 i 20 wybrał jednak kadrę naszych rywali. Taka decyzja nie spotkała się z miłym przyjęciem przez kibiców na stadionie w Lublinie. Przy każdym kontakcie z piłką Szwed był wygwizdywany. Nie wpłynęło to jednak na grę zawodnika, który zaprezentował się z dobrej strony. Po spotkaniu ta normalna część kibiców doceniła umiejętności Cibickiego i chętnie robiła sobie z nim zdjęcia.
► 155. mecz reprezentacji w ME U-21 (eliminacje + finały)
► Drugi mecz reprezentacji w ME U-21 (eliminacje + finały) rozegrany w Lublinie, trzy dni wcześniej 1:2 przeciwko Słowacji
► 15. remis reprezentacji w ME U-21 (eliminacje + finały) na własnym boisku
► Pierwszy gol dla Polski był bramką nr 10 zdobytą przez reprezentację w finałach ME U-21
► Szósty mecz reprezentacji w ME U-21 (eliminacje + finały) przeciwko Szwecji na własnym boisku, szósty bez porażki i szósty ze strzeloną minimum 1 bramką
► Szósty mecz reprezentacji w finałach ME U-21 na własnym boisku i szósty ze strzelona minimum 1 bramką (strzelaliśmy albo 1 albo 2 bramki)
► W 6 meczach reprezentacji w ME U-21 (eliminacje + finały) przeciwko Szwecji na własnym boisku strzelaliśmy 2 razy więcej bramek niż traciliśmy (12-6)
► W żadnym z 6 meczów reprezentacji Polski w finałach ME U-21 na własnym boisku żaden z rywali nie strzelił więcej niż 2 bramki
► Drugi gol dla Szwecji był bramką nr 230 straconą przez reprezentację w ME U-21 (eliminacje + finały)
► Jubileuszowy, 10. mecz reprezentacji w finałach ME U-21
► Drugi gol dla Szwecji był bramką nr 25 straconą przez reprezentację w finałach ME U-21