16
W. Ciołek
17
S. Terlecki
Reprezentacja Polski przed meczem ze Szkocją. Stoją od lewej: Grzegorz Lato (kapitan), Piotr Mowlik, Władysław Żmuda, Paweł Janas, Zbigniew Boniek, Kazimierz Kmiecik, Hieronim Barczak, Marek Dziuba, Adam Nawałka, Leszek Lipka, Andrzej Pałasz.
Grzegorz Lato był najstarszym zawodnikiem w polskim zespole. W dniu meczu miał dokładnie 30 lat i 50 dni. Na zdjęciu obok Polaka reprezentant Szkocji Willie Miller.
Obrońca poznańskiego Lecha debiutował tym spotkaniem w koszulce z orzełkiem na piersi. Był to pierwszy z ośmiu meczów rozegranych przez tego zawodnika w reprezentacji Polski (wszystkie w drugim półroczu 1980 i wszystkie pod wodzą Ryszarda Kuleszy). Najlepsze lata kariery Hieronim Barczak spędził w ekipie Kolejorza. W barwach zespołu z ulicy Bułgarskiej występował przez 14 lat i zaliczył w sumie 435 spotkań. To absolutny rekord klubu. Z Lechem wywalczył mistrzostwo Polski (1983, 1984), a także krajowy puchar (1982), brał udział w pamiętnych bojach w europejskich pucharach m.in. z Liverpoolem, Borussią Mönchengladbach i Duisburgiem. Po zakończeniu gry w piłkę próbował sił w zawodzie trenera.
Tego pana przedstawiać nikomu nie trzeba. To prawdziwa legenda szkockiej piłki. I to zarówno jako zawodnik, jak i szkoleniowiec. Nominalny napastnik, ustawiany bywał też jako ofensywny pomocnik – tak jak w meczu z Polską. W latach 70. i 80. był jednym z najskuteczniejszych snajperów Liverpoolu. W tamtym czasie pięć razy sięgnął z tym klubem po tytuł mistrza Anglii, a trzykrotnie zdobywał Puchar Mistrzów. Jest rekordzistą reprezentacji Szkocji pod względem liczby rozegranych meczów i strzelonych goli (odpowiednio 102/30). Po zakończeniu kariery Kenny Dalglish został szkoleniowcem ukochanego Liverpoolu. W tej roli wywalczył z The Reds trzy tytuły mistrza Anglii. Jeden dorzucił jako manager Blackburn Rovers. „Król Kenny” – jak mawiają o Szkocie fani klubu z Anfield – w uznaniu zasług otrzymał oficjalnie w 2018 roku z rąk Królowej Elżbiety II tytuł szlachecki.
Nasza reprezentacja czekała na wygraną od października 1979 roku. Wówczas pokonała w Krakowie Islandię 2:0 w meczu eliminacji Euro 1980. O triumfie w towarzyskim spotkaniu ze Szkocją w Poznaniu przesądziło trafienie Zbigniewa Bońka.
► Jedenasty mecz reprezentacji w Poznaniu i dziesiąty na „nowym” stadionie Warty (pierwszy w historii, przed wojną, rozegrany został na starym, nieistniejącym już obiekcie tego klubu przy ul. Rolnej)
► Trzeci mecz reprezentacji rozegrany 28 maja i trzecie zwycięstwo
► Zagrało 13 zawodników z 7 klubów
► 150. mecz reprezentacji na własnym boisku
► 60. towarzyski mecz reprezentacji bez straconej bramki
► Gol nr 500 reprezentacji w meczu towarzyskim
► Pobity rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów bez porażki (15) na własnym boisku
► 10. mecz Piotra Mowlika w reprezentacji
► 30. mecz Kazimierza Kmiecika w reprezentacji
► Trzeci mecz ze Szkocją w Polsce i pierwsza wygrana
► Debiut Hieronima Barczaka w reprezentacji