Już po pierwszym meczu mistrzostw Europy do lat 21 w 2017 roku reprezentacja Polski postawiła się w bardzo trudnej sytuacji. Na inauguracje zmagań grupowych biało-czerwoni ulegli w Lublinie drużynie Słowacji. I to pomimo tego, że rozpoczęli spotkanie od mocnego uderzenia. Już pierwsza akcja przyniosła Polakom gola. Strzelił go Patryk Lipski. Z każdą kolejną minutą było jednak gorzej. Piłkarze Marcina Dorny słabli, co skwapliwie wykorzystali rywale. Naszych młodzieżowców dobili Martin Valjent i rezerwowy Pavol Šafranko. Polaków czekały teraz boje ze znacznie wyżej notowanymi ekipami Szwecji i Anglii.
13
Ł. Moneta
18
J. Niezgoda
16
K. Piątek
Reprezentacja Polski do lat 21 przed meczem z rówieśnikami ze Słowacji. W górnym rzędzie od lewej: Jarosław Jach, Tomasz Kędziora, Jakub Wrąbel, Paweł Dawidowicz, Mariusz Stępiński, Jan Bednarek. W dolnym rzędzie od lewej: Przemysław Frankowski, Bartosz Kapustka, Karol Linetty, Paweł Jaroszyński, Patryk Lipski.
O obu piłkarzach można śmiało powiedzieć, że byli zarazem młodzi i doświadczeni. Patryk Lipski od 2013 roku trenował z pierwszą drużyną chorzowskiego Ruchu. Ekstraklasowy debiut w barwach „Niebieskich” zadebiutował 9 listopada 2014 w spotkaniu przeciwko Jagiellonii Białystok. To był jedyny występ młodego i obiecującego pomocnika. Od sezonu 2015/2016 stał się już podstawowym zawodnikiem chorzowian. Dobre występy w klubie zaowocowały powołaniem do kadry do lat 21, w której Lipski zadebiutował w towarzyskim spotkaniu z rówieśnikami z Norwegii. Na Euro 2017 przyjechał już jako gracz Lechii Gdańsk. Zaczął wyśmienicie – od gola dającego Polsce prowadzenie. Słowacka obrona na czele z Milanem Škriniarem nie zdołała zapobiec utracie bramki. Defensor gości podobnie jak Lipski mimo młodego wieku miał już spore boiskowe doświadczenie. W drużynie do lat 21 występował od 5 lat. Nieco ponad rok przed Euro 2017 zaliczył debiut reprezentacji seniorów. Był już wówczas podstawowym graczem Sampdorii Genua. W pierwszym sezonie gry w Serie A i Pucharze Włoch zaliczył 38 spotkań. Po Euro 2017 Škriniar zmienił barwy klubowe i przeniósł się do Interu Mediolan.
► 154. mecz reprezentacji w ME U-21 (eliminacje + finały)
► 9. mecz reprezentacji w finałach ME U-21
► Druga porażka reprezentacji w finałach ME U-21 w rozmiarze 1:2, poprzednio 1:2 z Anglią w Warszawie 17.03.1982 w ¼ finału
► 120. mecz reprezentacji w ME U-21 (eliminacje + finały) ze zdobytą bramką
► Trzeci mecz reprezentacji w ME U-21 (eliminacje + finały) przeciwko Słowacji, trzeci bez remisu (1-0-2) i trzeci ze zdobytą dokładnie 1 bramką
► 10. mecz reprezentacji w ME U-21 (eliminacje + finały) na własnym boisku ze straconymi dokładnie 2 bramkami
► Piąty mecz reprezentacji w finałach ME U-21 na własnym boisku i piąty ze zdobytą minimum 1 bramką (w 4 meczach 1 bramka i w jednym – 2)
► W żadnym z 5 meczów reprezentacji Polski w finałach ME U-21 na własnym boisku żaden z rywali nie zdobył więcej niż 2 bramki
► Pierwszy mecz reprezentacji w ME U-21 (eliminacje + finały) rozegrany w Lublinie
► Pierwszy mecz reprezentacji rozegrany w turnieju finałowym ME U-21 na terytorium Polski, poprzednio graliśmy kilka razy w ¼ finału (ten szczebel zalicza się także do finałów ME U-21 i był rozgrywany w formule mecz i rewanż)