POLpoland
Czerwono-granatowo-biała flaga w poziome pasy z herbem po lewej stronieSRB
28.03.202312:00
Polskapoland
Logo Mistrzostwa Europy do lat 19 2023Logo Mistrzostwa Europy do lat 19 2023Eliminacje ME do lat 19 2023
0:1 M. Petković wykorzystuje rzut karny
M. Petković fauluje i ogląda czerwoną kartkę (2. żółta)
0:2 O. Mimović podwyższa wynik, asysta J. Mijatovicia
Okazje J. Miloševicia, przy pierwszej górą O. Zych
1:2 Uderzenie I. Strzałka, samobój J.-C. Simicia
2:2 Główka W. Matyjewicza na wagę awansu, asystował J. Lewicki
A. da Graça Marques o włos od gola!
A. da Graça Marques znów nie trafia w bramkę!

Polska - Serbia 2:2, 28.03.2023

Aż 17 lat minęło od poprzedniego występu reprezentacji Polski do lat 19 w mistrzostwach Europy. W 2006 roku biało-czerwoni nie musieli się kwalifikować, gdyż nasz kraj był gospodarzem turnieju. Wybrańcy trenera Marcina Brosza, którzy wywalczyli awans w spotkaniu z Serbią, nie mogli pamiętać Euro 2006. Wielu z nich na świat przyszło w 2004, a niektórzy nawet rok później. Okazali się jednak godnymi następcami, choć mecz z Serbami nie układał się po ich myśli. Nie minęła godzina, a biało-czerwoni przegrywali 0:2. Dodatkowo w przerwie pogoda sprawiła psikusa. Choć mieliśmy już kalendarzową wiosnę, to nad Rączną rozpętała się śnieżyca. 2. połowa opóźniła się aż o 27 minut. Biały puch padał jeszcze w trakcie drugiej odsłony. Nie przeszkodził on na szczęście Polakom dążącym do zmiany niekorzystnego rezultatu. Walka się opłaciła. W 77. minucie udało się zdobyć kontaktową bramkę, a 10 minut później doprowadzić do remisu. Biało-czerwoni poszli za ciosem i byli nawet bliscy zwycięstwa, ale zabrakło skuteczności. Wynik 2:2 – przy jednoczesnym remisie Izraela z Łotwą – premiował naszych 19-latków awansem na upragnione Euro na Malcie.

Mateja Stjepanović
Sędzia kończy pierwszą połowę. Do przerwy wynik 0:1.
Lukijan Abadžija
Sędzia kończy mecz. Spotkanie zakończyło się wynikiem 2:2.
poland
2
2
Sędzia: John Brooks
Koszulka Polski z 2020 roku.Koszulka Polski z 2020 roku.

S. Mucha

Serbowie mieli wielkie problemy personalne, aż pięciu zawodników było zawieszonych za kartki, trzech innych miało kontuzje. W efekcie na ławce rezerwowych rywali usiadło tylko trzech graczy. Mimo tych okoliczności to Serbowie długo dyktowali warunki w meczu z Polską, nawet wtedy, gdy grali w dziesiątkę. Świadczy o tym nie tylko drugi gol, zdobyty przez Mimovicia, który ograł w polu karnym Matysika, ale i kolejna stuprocentowa okazja, której nie wykorzystał Petković. Z każdą minutą goście mieli jednak coraz mniej sił i Polacy uwierzyli, że można odrobić straty.

Krzysztof Kawa
sportowy24.pl z 28 marca 2023 r.
Polska - Serbia 2:2 U19 (28.03.2023)Polska - Serbia 2:2 U19 (28.03.2023)

Reprezentacja Polski do lat 19 przed meczem z Serbią w eliminacjach mistrzostw Europy. W górnym rzędzie od lewej: Igor Drapiński, Wiktor Matyjewicz, Jordan Majchrzak, Tomasz Pieńko, Miłosz Matysik, Oliwier Zych (kapitan). W dolnym rzędzie od lewej: Maximillian Oyedele, Miłosz Brzozowski, Antoni Kozubal, Dawid Bugaj, Kacper Urbański.

W tej kategorii wiekowej awans na Euro to rzecz niespotykana od 17 lat! Bardzo istotną sprawą jest, że drużyna Brosza eksponuje indywidualności, a jest ich w zespole wiele, w tym zawodnicy seniorskich ligowych zespołów w Polsce, a nawet w Serie A, bo przecież Jordan Majchrzak dostał szansę od José Mourinho w jednym z meczów Romy. Od swojego debiutu w towarzyskim meczu ze Szwajcarią szkoleniowiec sprawdził 70 (!) piłkarzy. Tylu pozostaje w kręgu jego zainteresowań i jak sam przyznaje nie zamyka się na dalszą selekcję, mimo że mistrzostwa Europy na Malcie odbędą się na początku lipca.

Awans
Marcin Brosz (trener Polska do lat 19, 2022)

To nasz ogromny sukces. Najpiękniejsze nie jest nawet to, że awansowaliśmy, ale ta radość chłopaków. Oni zaczynają swoją przygodę z futbolem i dosłownie wydarli ten sukces. Ja sam poczułem się młodziej, bo ten entuzjazm udzielił się także mnie, choć już swoje w piłce przeżyłem. Mam nadzieję, że te kwalifikacje nauczą moich zawodników kilku rzeczy. Po pierwsze, że zawsze trzeba grać do końca, że zawsze się to opłaca. Do tego, że każdy gol jest ważny, przecież my Izrael wyprzedziliśmy jedną bramką. To ważna nauka, oby zawsze tym chłopakom dopisywało takie szczęście jak dziś. Bardzo przeżywałem ten mecz, bo musiałem oglądać go z trybun i nie mogłem pomóc drużynie, tak jak dotychczas.

Marcin Brosz, selekcjoner reprezentacji Polski do lat 19
laczynaspilka.pl z 28 marca 2023 r.
Alex Da Graça Marques (Polska - Serbia 2:2 U19, 28.03.2023)Alex Da Graça Marques (Polska - Serbia 2:2 U19, 28.03.2023)
Alex da Graça
Marques
W reprezentacji U19 od 08.02.2023

Napastnik wywodzący się z drużyn młodzieżowych HSV Hamburg na murawie pojawił się dopiero w 85. minucie. To jednak wystarczyło, aby mógł umieścić piłkę w bramce Serbów – i to nawet dwukrotnie. Niestety, próby zakończyły się niepowodzeniem. Przy pierwszej niezbyt dobrze trafił w futbolówkę zagraną przez Tomasza Pieńkę, a ta minęła słupek po zewnętrznej stronie. Chwilę później sam wpadł w pole karne, przymierzył… i znów zabrakło centymetrów. Na szczęście nie zemściło się to na biało-czerwonych, którym remis 2:2 dawał awans do ME. Alex da Graça Marques (mający też portugalski paszport) rozgrywał dopiero trzeci mecz w drużynie do lat 19. Debiutował w lutym 2023 roku w towarzyskim starciu z reprezentacją Czech (3:2), w którym strzelił gola.

Wiktor Matyjewicz (Polska - Serbia 2:2 U19, 28.03.2023)Wiktor Matyjewicz (Polska - Serbia 2:2 U19, 28.03.2023)
Wiktor
Matyjewicz
W reprezentacji U19 od 21.09.2022

Obrońca wyręczył w tym spotkaniu napastników. Jego pierwszy gol strzelony w reprezentacji był trafieniem na wagę złota. Biało-czerwoni nie dość, że odrobili dwubramkową stratę w 10 minut, to w dodatku zapewnili sobie powrót ma mistrzostwa Europy po 17 latach przerwy! Matyjewicz zapisał się więc na kartach historii polskiej drużyny. 19-latek to wychowanek Unii Tarnów, która w lipcu 2022 roku wypożyczyła go Hellasu Verona. Piłkarskie doświadczenie zdobywał w zespole 19-latków. „Powołanie do reprezentacji Polski było dla mnie całkowitym zaskoczeniem, ale i szansą na sportową promocję. Udaliśmy się na turniej do Słowenii i tam wypatrzyli mnie skauci klubu z Werony i zaproponowali grę w tamtejszej Primaverze. Oczywiście się zgodziłem” – opowiadał portalowi Łączy Nas Piłka.

Twitt ŁNP po meczu Polska - Serbia 2:2 U19 (28.03.2023)Twitt ŁNP po meczu Polska - Serbia 2:2 U19 (28.03.2023)
ŹRÓDŁO: twitter.com/@LaczyNasPilka
Tomasz Pieńko (Polska U19, 2023)

Obok mistrzostwa Polski juniorów z Zagłębiem Lubin ten awans jest dla mnie największym sukcesem sportowym. Po cichu marzyliśmy o tym, że uda się nam awansować, ale grupę mieliśmy bardzo trudną. Po ciężkim meczu z Izraelem i zwycięstwie nad Łotwą dziś chcieliśmy ograć Serbów. Gdy straciliśmy drugą bramkę było bardzo ciężko, bo przeciwnik zamknął się na własnej połowie. Atakowaliśmy do końca i to przyniosło efekt, choć nie spodziewaliśmy się, że Izrael nie wygra z Łotwą. Mamy bardzo ciekawą i waleczną reprezentację.

Tomasz Pieńko, napastnik reprezentacji Polski do lat 19
Kulisy spotkania
Prosimy nie regulować odbiorników, to tylko śnieżyca
Rafał Kędzior (2022)

Drodzy Państwo, nie przenieśliśmy się w inne miejsce. Nie zmieniliśmy tutaj też sposobu nadawania transmisji z tego spotkania. Nie chcemy kodować obrazu, bo w Łączy Nas Piłka wszystko dostępne, natomiast taka śnieżyca nam się tutaj w przerwie przydarzyła, że widzą Państwo, będzie zaraz problem pewnie z liniami (ich widocznością – przyp. red.).

Rafał Kędzior
KOMENTATOR ŁĄCZY NAS PIŁKA O TRUDNYCH WARUNKACH ATMOSFERYCZNYCH
Piłka Nożna po meczach U19 Polska - Serbia 2:2 i U17 Polska - Słowacja 5:0 (28.03.2023)Piłka Nożna po meczach U19 Polska - Serbia 2:2 i U17 Polska - Słowacja 5:0 (28.03.2023)

► Po 19 latach reprezentacja wywalczyła awans do finałów ME U-19 z eliminacji, a po 17 latach przerwy w nich zagra (w roku 2006 turniej finałowy był rozgrywany w Polsce i nie braliśmy udziału w eliminacjach)
► 287. mecz reprezentacji w ME U-19 (eliminacje + finały)

► Pierwszy gol dla reprezentacji Polski był jej bramką nr 260 strzeloną w eliminacjach ME U-19

► Trzeci mecz reprezentacji w ME U-19 z Serbią (wszystkie trzy w eliminacjach), trzeci ze strzeloną minimum 1 bramką i pierwszy remis, bilans: 1-1-1, bramki 4-6