8
H. Kasperczak
18
Z. Boniek
Jak szachy, to szachy. Atak Polaków, atak piłkarzy RFN. Faul jednej strony, faul drugiej. Prawdę mówiąc, my bardziej liczyliśmy na obrońcę tytułu mistrzowskiego. To właśnie oni, chcąc powtórzyć sukces, powinni atakować, a tymczasem czekali na nas. I gdybyśmy wówczas nacisnęli, poszli do przodu z rozmachem i wiarą w powodzenie, chyba doskonale broniący i w tym meczu Maier wyjmowałby piłkę z siatki. Mecz nie był widowiskowy, ale stał na dobrym poziomie. Poznać się na nim mogli jednak fachowcy. Mistrzowskie, szachowe posunięcia taktyczne zbyt trudne są do odczytania dla przeciętnego kibica, stąd to niezadowolenie na trybunach, a potem opinie w prasie, że taki sposób gry to antyfutbol. Loża prasowa chwaliła jednak Polaków. Znów los był dla nas niełaskawy, bo będąc lepszym zespołem, nie udokumentowaliśmy tego bramkami.
Reprezentacja Polski przed meczem z RFN-em. Od lewej: Grzegorz Lato, Bohdan Masztaler, Adam Nawałka, Henryk Maculewicz, Andrzej Szarmach, Włodzimierz Lubański, Antoni Szymanowski, Władysław Żmuda, Jerzy Gorgoń, Jan Tomaszewski i Kazimierz Deyna (kapitan).
Obu panów wbrew pozorom więcej łączy niż dzieli, choć w MŚ Anno Domini 1978 startowali z różnych pułapów. Dla Adama Nawałki mundial w Argentynie był debiutanckim i zarazem... ostatnim. Berti Vogts wystąpił na MŚ 4 lata wcześniej. Na niemieckich boiskach sięgnął po złoty medal. Argentyński turniej także i dla niego był ostatnim. Dla Nawałki mundial w 1978 roku miał być początkiem pięknej reprezentacyjnej kariery. Został uznany objawieniem MŚ. Wybrano go nawet do „11” gwiazd (podobnie jak Vogtsa). Niestety, wszystko pokrzyżowała kontuzja. Występy w narodowych barwach Nawałka zakończył na liczbie 34. Vogts mógł się pochwalić 96 spotkaniami. Karierę rutyniarza także przerwała kontuzja. Obu panów łączy jeszcze praca trenerska. Niemiec najpierw był asystentem selekcjonera pierwszej reprezentacji (1986-90). Głównodowodzącym „Die Mannschaft” został w 1990 roku i wytrwał na stanowisku 8 lat. W 1996 roku wywalczył mistrzostwo Europy, ale 2 lata później na mundialu we Francji odpadł w ćwierćfinale i musiał pożegnać się z kadrą. Nawałka również zaczynał jako asystent – u Leo Beenhakkera (2007-08). Selekcjonerem został w 2013 roku. 5 lat później i zarazem po 40 latach od MŚ w Argentynie powrócił na mundial. Jednak rosyjskiego turnieju już tak miło nie będzie wspominał...
► Trzeci mecz reprezentacji rozegrany w Buenos Aires i trzeci bez wygranej
► Drugi mecz reprezentacji rozegrany w Dniu Dziecka i drugi bez wygranej
► 25. mecz reprezentacji na neutralnym boisku
► Zagrało 13 zawodników z 8 klubów
► Po raz czwarty wyrównany rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów bez straconej bramki (3)
► Wyrównany rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów bez porażki (8) w mistrzostwach świata (eliminacje + finały)
► Wyrównany rekord reprezentacji liczby kolejnych remisów (2) w mistrzostwach świata i Europy liczonych łącznie (eliminacje + finały)
► Wyrównany rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów bez porażki (8) w mistrzostwach świata i Europy liczonych łącznie (eliminacje + finały)
► 11. mecz reprezentacji z Niemcami, pierwszy na neutralnym boisku i 11. bez wygranej
► 20. mecz Jacka Gmocha w roli selekcjonera reprezentacji
► 60. mecz Grzegorza Laty w reprezentacji
► 70. mecz Włodzimierza Lubańskiego w reprezentacji
► 50. mecz Andrzeja Szarmacha w reprezentacji
► Pobity rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów bez porażki (7) w finałach mistrzostw świata na neutralnym boisku
► 20. mecz reprezentacji bez straconej bramki w mistrzostwach świata i Europy liczonych łącznie (eliminacje + finały)
► Po raz drugi wyrównany rekord reprezentacji liczby kolejnych remisów (2) w wielkich imprezach (MŚ + ME + IO) liczonych łącznie (eliminacje + finały)
► Pobity rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów bez straconej bramki (2) w finałach mistrzostw świata
► Pobity rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów bez straconej bramki (2) w finałach mistrzostw świata na neutralnym boisku