14
A. Pałasz
15
M. Okoński
Strzelec jedynej bramki we wrocławskim meczu Carlos Manuel (po prawej) w akcji na polską bramkę. Obok niego Nené, po lewej Włodzimierz Smolarek.
Jedyny polski piłkarz, który w meczu kończącym dla nas eliminacje Euro 1984 zasłużył na słowa pochwały. Pod koniec pierwszej połowy był blisko zdobycia wyrównującej bramki, a po zmianie stron piłka po jego strzale trafiła w słupek. Jego dobra gra jest tym bardziej godna odnotowania, że miał za sobą trudny okres, w którym wiele czasu poświęcił na leczenie urazów. Wspomina o tym Antoni Piontek w swojej części „Raportu z mundialu” (Krajowa Agencja Wydawnicza, Warszawa 1984): „Siłowy styl gry, jaki reprezentuje, kryje też w sobie wiele niebezpieczeństw. Smolarek przekonał się o tym w sezonie 1982/83. Miał sporo udanych meczów, zwłaszcza w Pucharze Europy, i niemało kłopotów. Dwukrotnie w ostrych podejściach o piłkę złamał obojczyk i na kilka miesięcy był wyłączony z uprawiania sportu”.
Niekwestionowany lider reprezentacji Portugalii w latach 80. XX wieku. To właśnie jego bramki miały kluczowe znaczenie w walce o awans do dwóch wielkich imprez. Dzięki golowi strzelonemu we Wrocławiu zespół z Półwyspu Iberyjskiego przedłużył swoje szansę na grę w Euro 1984, na którym potem dotarł do półfinału. Dwa lata później Carlos Manuel trafił do siatki w wygranym 1:0 wyjazdowym meczu z RFN, co jego rodakom zapewniło awans na mundial w Meksyku. Mistrzostwa świata 1986 też zaczął imponująco, zdobywając zwycięską bramkę w spotkaniu z Anglią, ale później wraz z drużyną doznał dwóch porażek (m.in. z Polską 0:1) i zakończył turniej w fazie grupowej. W piłkę grał do 1994 roku. Potem pracował jako trener, prowadził m.in. Sporting Lizbona, Bragę i reprezentację... Gwinei Bissau.
► Piąty mecz reprezentacji przeciwko reprezentacji Portugalii i trzecia z rzędu porażka, bilans: 1-1-3, bramki: 4-6
► Po tym meczu bilans bramkowy reprezentacji wynosił +150 (767-617)
► Czwarty mecz reprezentacji rozegrany 28 października (2 wygrane i 2 porażki, bramki 8-7)
► 20. gol stracony przez reprezentację w eliminacjach mistrzostw Europy na własnym boisku
► 40. występ w reprezentacji zawodnika o nazwisku Majewski (Stefan, wcześniej grał też Witold)
► Pobity rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów ze straconą bramką (7) w eliminacjach mistrzostw Europy
► Jubileuszowy 25. występ Antoniego Piechniczka w roli selekcjonera reprezentacji Polski
► Po raz 540. Górnik Zabrze „dał” reprezentanta Polski (Andrzej Pałasz)
► Po raz 140. Widzew Łódź „dał” reprezentanta Polski (to jeden z czwórki Józef Młynarczyk, Roman Wójcicki, Jerzy Wijas i Włodzimierz Smolarek – wszyscy zagrali od początku)
► Pobity rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów bez zwycięstwa (5) w eliminacjach mistrzostw Europy
► Pobity rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów ze straconą bramką (3) w eliminacjach mistrzostw Europy na własnym boisku
► Pobity rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów bez zwycięstwa (3) w eliminacjach mistrzostw Europy na własnym boisku
► Zagrało 13 zawodników z 8 klubów (czterech z Widzewa Łódź)
► Wyrównany rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów ze straconą bramką (8) w mistrzostwach świata i Europy liczonych łącznie (eliminacje + finały)