Reprezentacja Polski po raz pierwszy wzięła udział w turnieju o Puchar Króla Tajlandii, choć imprezę rozgrywano od 1968 roku. Premierowe było także starcie z Nową Zelandią. Egzotyczny rywal okazał się wymagającym przeciwnikiem. Nasza drużyna złożona z ligowców i z wieloma debiutantami zremisowała 0:0. Potem rozegrano serię rzutów karnych. Drużyna Janusza Wójcika wygrała 5:4 i zajęła trzecie miejsce w turnieju. Dla Polaków był to drugi mecz w Pucharze Króla, ale pierwszy – z rezerwami Brazylii (0:2) – uznaje się za nieoficjalny.
16
A. Jakubowski
14
I. Sypniewski
17
R. Szwed
Rafał Szwed spełnił marzenie o występie w reprezentacji. Obrońca Stomilu Olsztyn zadebiutował w spotkaniu z Nową Zelandią. Na boisko wszedł na ostatni kwadrans. Był to jego jedyny mecz w drużynie narodowej.
Mało znaczący mecz z Nową Zelandią okazał się początkiem jego pięknej reprezentacyjnej przygody. W biało-czerwonych barwach wystąpił 102 razy i przez długi czas dzierżył palmę pierwszeństwa w liczbie rozegranych spotkań. Debiutancki występ Michała Żewłakowa w koszulce z orzełkiem na piersi trwał 75 minut. Piłkarza belgijskiego KSK Beveren zaczęły łapać skurcze i trener Janusz Wójcik wolał nie ryzykować urazu. Czy popularny „Żewłak” myślał wówczas, że w przeciwieństwie do wielu uczestników tajlandzkiej wyprawy zostanie kiedyś kapitanem kadry, a także trafi do elitarnego Klubu Wybitnego Reprezentanta? To wie chyba tylko on sam.
Syn sławnego ojca – Stanisława, 29-krotnego reprezentanta Polski. Gdy debiutował w drużynie narodowej w spotkaniu z Nową Zelandią (wcześniej zagrał w pierwszym meczu Pucharu Króla Tajlandii z Brazylią, ale spotkanie zostało uznane za nieoficjalne), na pewno marzył o zrobieniu przynajmniej podobnej kariery jak jego ojciec. Tak się jednak nie stało. Maciej Terlecki, choć określany mianem wielkiego talentu, nie wystąpił więcej w dorosłej reprezentacji. Ale w młodzieżowych kadrach zagrał aż w 70 spotkaniach. W 1993 roku zdobył mistrzostwo Europy z zespołem do lat 16, a z drużyną o rok starszą zajął czwarte miejsce w mistrzostwach świata.
► 20. mecz reprezentacji na neutralnym boisku rozegrany w czerwcu
► Szósty mecz reprezentacji rozegrany 19 czerwca, połowa z nich to remisy i drugi kolejny bezbramkowy remis w tym dniu
► Zagrało 14 zawodników z 8 klubów (tylko dwóch zagranicznych)
► 140. remis reprezentacji w historii (po meczu strzelano nieoficjalną serię rzutów karnych dla ustalenia kolejności w turnieju, wygraną przez biało-czerwonych 5:4)
► 170. mecz reprezentacji bez straconej bramki
► 80. towarzyski mecz reprezentacji bez zdobytej bramki
► 45. bezbramkowy remis reprezentacji w meczu oficjalnym
► Po raz trzeci wyrównany rekord reprezentacji liczby kolejnych remisów (2) na neutralnym boisku
► Po raz pierwszy reprezentacja rozegrała mecz na terytorium Tajlandii
► Pierwszy w historii mecz przeciwko Nowej Zelandii, to również pierwszy rywal z Konfederacji Piłkarskiej Oceanii
► Zadebiutowało aż 9 piłkarzy: Grzegorz Tomala, Maciej Terlecki, Krzysztof Piskuła, Jacek Chańko, Mariusz Nosal, Rafał Szwed, Ariel Jakubowski, Michał Żewłakow i Igor Sypniewski; dla pierwszych siedmiu był to zarazem ostatni występ w biało-czerwonych barwach
► Po raz pierwszy w reprezentacji zagrał zawodnik o imieniu Ariel (Jakubowski)
► Po raz pierwszy w reprezentacji zagrał zawodnik o imieniu Igor (Sypniewski)
► Po raz pierwszy w historii rozjemcą w meczu biało-czerwonych był sędzia z Tajlandii