14
A. Ledwoń
18
M. Saganowski
Reprezentacja Polski przed meczem z Niemcami. Stoją od lewej: Jerzy Brzęczek, Ryszard Czerwiec, Krzysztof Warzycha, Grzegorz Lewandowski, Radosław Michalski, Marek Jóźwiak, Ryszard Staniek, Tomasz Hajto, Paweł Wojtala, Maciej Szczęsny i Jacek Zieliński.
Polakom nie można było odmówić ambicji w starciu z mistrzami Europy. Zabrakło umiejętności. O piłkę walczą (od lewej): Ryszard Czerwiec, Andreas Möller, Dieter Eilts (leży), Ryszard Staniek i Stefan Reuter.
Jeden z grona piłkarzy „spełnionych w klubie, ale niespełnionych w reprezentacji”. Największe sukcesy odniósł z Legią Warszawa. Ćwierćfinał Ligi Mistrzów, mistrzostwo Polski i krajowy Puchar – tego CV nie musi się wstydzić. Gorzej było w kadrze. Na igrzyska w Barcelonie (1992) nie pojechał. Miejsce w samolocie zabrała mu w ostatniej chwili kontuzja. W pierwszej reprezentacji był tylko epizodystą. Zaledwie pięć spotkań, ale aż u trzech selekcjonerów (Ćmikiewicza, Apostela i Piechniczka). Reprezentacyjną przygodę zakończył właśnie starciem z Niemcami. „Jako młody chłopak nie wyobrażałem sobie, że zostanę mistrzem Polski i zagram w Lidze Mistrzów. Uporem, pracą na treningach udało mi się to osiągnąć. Bo ja nie urodziłem się z takim talentem i techniką, jak Darek Dziekanowski czy Leszek Pisz. Braki nadrabiałem chęcią, zaangażowaniem i pracą” – powiedział w wywiadzie dla portalu „Łączy nas Piłka”.
Syn piekarza, który zamiast piec chleb wolał dopiec rywalom na boisku. Był dla nich za szybki, a jeśli do tego dodamy technikę, przebojowość oraz instynkt strzelecki, to otrzymamy napastnika niemal idealnego. Z drużyną narodową osiągnął szczyty: mistrzostwo świata (1990) i Europy (1996). Reprezentacyjną karierę zakończył z imponującymi statystykami: 108 meczów i 47 goli. Średnia niesamowita: prawie dwie bramki na mecz. Później został cenionym szkoleniowcem, który doprowadził m.in. reprezentację swojego kraju do trzeciego miejsca na świecie (2006), a Amerykanów do fazy pucharowej mundialu w Brazylii (2014). Polakom dał się we znaki nie tylko w 1996 roku, ale także dziesięć lat później. Prowadzona przez niego reprezentacja Niemiec wygrała na mundialu z kadrą Pawła Janasa po golu strzelonym w doliczonym czasie.
► Siódmy mecz reprezentacji rozegrany na stadionie Górnika w Zabrzu
► Piąty mecz reprezentacji rozegrany 4 września i czwarta kolejna porażka
► 14. mecz reprezentacji przeciwko reprezentacji Niemiec (w tym RFN), 14. bez wygranej, trzecia kolejna porażka i 10. porażka ogółem
► Zagrało 13 zawodników z 9 klubów
► Pobity niechlubny rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów bez zwycięstwa (12) w oficjalnych spotkaniach międzypaństwowych
► Po raz piąty wyrównany rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów bez zwycięstwa na własnym boisku (5)
► 10. występ Jacka Zielińskiego w reprezentacji
► 25. występ Jerzego Brzęczka w reprezentacji
► 40. porażka reprezentacji w meczu towarzyskim na własnym boisku
► Po raz pierwszy zagrał w reprezentacji zawodnik występujący na co dzień we francuskim klubie EA Guingamp (Marek Jóźwiak)
► Po raz pierwszy zagrał w reprezentacji zawodnik występujący na co dzień we francuskim klubie SM Caen (Grzegorz Lewandowski)