Cel zrealizowany, ale było nad czym pracować. Biało-czerwoni, od dwóch wygranych bez straty bramki, rozpoczęli walkę o awans do mistrzostw świata 2026 w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku. I choć styl zwycięstwa nad Maltą był lepszy od tego trzy dni wcześniej nad Litwą (1:0), a kibice nie musieli drżeć o wynik do samego końca, należało pamiętać, że drużyna pod wodzą Michała Probierza mierzyła się z rywalami z drugiej setki rankingu FIFA. Należało więc jak najszybciej wyciągnąć wnioski i przygotować się na starcia ze znacznie silniejszymi: Finlandią i przede wszystkim Holandią. Bo choć reprezentacja Oranje na papierze wydawała się być poza zasięgiem grupowych rywali, selekcjoner biało-czerwonych zapewniał, że interesuje go walka o 1. miejsce i bezpośredni awans na mundial.
4
M. Wieteska
2
M. Cash
17
B. Slisz
18
B. Bereszyński
9
R. Lewandowski
Reprezentacja Polski przed meczem z Maltą. W górnym rzędzie od lewej: Kamil Piątkowski, Jakub Kiwior, Łukasz Skorupski, Krzysztof Piątek, Karol Świderski, Jan Bednarek (kapitan). W dolnym rzędzie od lewej: Jakub Moder, Sebastian Szymański, Przemysław Frankowski, Mateusz Bogusz, Jakub Kamiński.
Zdaję sobie sprawę, że każdy liczył, że w meczach z Litwą i Maltą zwyciężymy pięć, sześć albo nawet osiem do zera. Naszym celem na te kwalifikacje jest pierwsze miejsce w grupie i zrobimy wszystko, by je osiągnąć. Mam świadomość, że zagramy także z Holandią, która wczoraj pokazała, jak jest silna. Nie jestem też zadowolony ze wszystkiego w naszej grze, byłym hipokrytą, gdybym mówił, że jest wspaniale, bo mamy sześć punktów. Krytyka to naturalna kolej rzeczy.
To było korzystne okno międzynarodowe, zebraliśmy cenne lekcje. Oczywiście nie jestem zadowolony z przegranej, ale powtarzam zawodnikom, żeby cały czas byli dumni z siebie. Chcemy grać swoje, przekładać na mecz to, co ćwiczymy na treningach. Zrobimy wszystko, żeby wszystko poukładać i wejść w następne mecze z podniesioną głową. W czerwcu zagramy z Litwą u siebie i chcemy zdobyć pierwsze punkty.
Pozytywnie oceniam ten mecz. Dobrze czułem się na boisku. Mogę jedynie żałować, że nie udało mi się zdobyć bramki, trzeba wyregulować celownik. Myślę, że brak regularnej gry w klubie wpływa na moją skuteczność. Zawodnicy mający minuty w nogach, lepiej czują piłkę. Mam nadzieję, że po dwóch meczach w kadrze moja sytuacja w Wolfsburgu się zmieni. W porównaniu do meczu z Litwą, mieliśmy pełną kontrolę. Byliśmy też lepiej zorganizowani. Na pewno musimy poprawić skuteczność, bo ten element akurat szwankował. Jeśli się w tej kwestii polepszymy, to w następnych spotkaniach nasze zwycięstwa powinny być bardziej okazałe. A przed nami spotkania z trudniejszymi rywalami, więc nie możemy pozwalać na kontry, tak jak w kilku przypadkach Maltańczykom.
Jeśli chciałoby się wskazać stadion, na którym Karol Świderski czuł się najbardziej komfortowo, wybór musiałby paść na PGE Narodowy. To właśnie na stołecznym obiekcie napastnik Panathinaikosu Ateny zdobył większość bramek w dotychczasowej karierze (7 z 13). Na listę strzelców wpisywał się z San Marino (5:0 w el. MŚ 2022), Węgrami (1:2 w el. MŚ), Albanią (1:0 w el. Euro 2024), Mołdawią (1:1 w el. Euro 2024) i Turcją (2:1 – towarzyski w 2024). Dwa kolejne trafienia dorzucił z Maltą. Pierwszego przyjazdu do Polski miło nie będzie wspominał z kolei Ilyas Chouaref. Urodzony we Francji piłkarz trzy dni po debiucie w drużynie narodowej został ukarany czerwoną kartką, za brutalny faul na Mateuszu Wietesce.
Cieszę się z tych dwóch goli, tym bardziej, że zagraliśmy inaczej niż z Litwą. Tamten mecz nie był udany w naszym wykonaniu, mimo zwycięstwa pozostał duży niesmak. Mam satysfakcję, że mogłem swoimi golami pomóc drużynie w kolejnej wygranej. Pewnie, że szkoda, że nie zaliczyłem hat-tricka, bo byłoby czymś wspaniałym dokonać tego na Stadionie Narodowym.
Dużo się mówi o stylu, w jakim wygraliśmy dwa pierwsze mecze, ale naszym głównym celem było sześć punktów. Koniec końców, zdobyliśmy pełną pulę i to jest najważniejsze. Myślę, że zagraliśmy lepiej niż z Litwą, przede wszystkim stworzyliśmy więcej sytuacji, częściej dośrodkowywaliśmy, więc na pewno mecz na plus dla nas. Co do minusów – tutaj głównie brak skuteczności. Z wielu dośrodkowań nic nie wyszło, ze względu na ich jakość. Wiem, że nie był to nasz idealny występ, niemniej w porównaniu z Litwą zrobiliśmy mały progres. Byliśmy inaczej nastawieni i lepiej przygotowaliśmy się mentalnie.
► 899. oficjalny, międzypaństwowy mecz reprezentacji Polski
► Równo 20 lat wcześniej, 24 marca 2005 roku, Robert Lewandowski rozegrał swój pierwszy oficjalny mecz w karierze w barwach Delty Warszawa (domowa porażka 1:2 w meczu IV ligi z Narwią Ostrołęka)
► Poniedziałek to najrzadszy dzień tygodnia, w którym reprezentacja rozegrała oficjalny mecz międzypaństwowy – 36 spotkań
► Po raz 107. reprezentacja Polski zagrała o 20:45 czasu lokalnego, to najczęstsza godzina rozpoczęcia meczu biało-czerwonych i jedyna, która wystąpiła ponad 100 razy
► Ósmy mecz reprezentacji rozegrany 24 marca, bilans: 5-1-2, bramki 19-9, w każdym z nich biało-czerwoni strzelali minimum 1 gola
► 140. mecz reprezentacji na własnym boisku w MŚ, ME i LN liczonych łącznie (eliminacje + finały)
► 140. mecz reprezentacji na własnym boisku w eliminacjach MŚ, ME, LN i IO liczonych łącznie
► 1040. mecz selekcjonera reprezentacji Polski (w dawnych czasach drużynie prowadziło po kilku selekcjonerów stąd liczba ta jest większa od liczby rozegranych meczów)
► Po raz 760. mecz reprezentacji Polski sędziował sędzia z Europy
► 111. mecz reprezentacji bez straconej bramki w MŚ i ME liczonych łącznie (eliminacje + finały)
► 111. mecz reprezentacji na własnym boisku bez porażki w eliminacjach MŚ, ME i LN liczonych łącznie
► 111. mecz reprezentacji na własnym boisku ze zdobytą minimum 1 bramką w eliminacjach MŚ, ME i LN liczonych łącznie
► 190. mecz reprezentacji ze zdobytą minimum 1 bramką w eliminacjach MŚ i ME liczonych łącznie
► 210. mecz reprezentacji ze zdobytą minimum 1 bramką w eliminacjach MŚ, ME, LN i IO liczonych łącznie
► 50. mecz reprezentacji bez remisu w meczach eliminacji MŚ na własnym boisku
► 60. mecz reprezentacji bez straconej bramki na własnym boisku w eliminacjach MŚ i ME liczonych łącznie
► Piąty mecz reprezentacji przeciwko Malcie i piąta wygrana bez straconej bramki
► 970. mecz Polaka w roli selekcjonera reprezentacji
► Robert Lewandowski wyśrubował własny rekord liczby występów w reprezentacji Polski, zagrał w niej po raz 158.
► Wyśrubowany do 60 rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów w eliminacjach MŚ bez remisu 0:0
► Drugi gol był bramką nr 460 zdobytą przez reprezentację w meczach eliminacji MŚ i ME liczonych łącznie
► 130. wygrana reprezentacji w eliminacjach MŚ, ME i LN liczonych łącznie
► 160. wygrana reprezentacji w MŚ, ME, LN i IO liczonych łącznie (eliminacje + finały)
► Wyśrubowany do 18 rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów ze zdobytą minimum 1 bramką w eliminacjach MŚ na własnym boisku
► Wyśrubowany do 31 rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów bez remisu 0:0 w eliminacjach MŚ na własnym boisku
► 290. gol strzelony przez reprezentację na własnym boisku w meczach MŚ, ME i LN liczonych łącznie (eliminacje + finały)
► Po raz pierwszy w meczu reprezentacji Polski rozstrzygał Morten Krogh z Danii
► Po raz pierwszy kapitanem reprezentacji był Jan Bednarek, to 125. piłkarz wyprowadzający biało-czerwonych na boisko
► Dwa gole Karola Świderskiego to dublet nr 160 w historii reprezentacji Polski i jego pierwszy
► Po tym starciu bilans bramkowy meczów reprezentacji rozegranych w poniedziałek stał się dodatni: 51-50
► Po raz trzeci w historii reprezentacja rozpoczęła eliminacje MŚ od 2 wygranych i bez straconej bramki, poprzednio miało to miejsce w eliminacjach mundialu 1978 i 1982
► 490. I połowa reprezentacji bez straconej bramki
► Licząc obie połowy jako oddzielne mecze było to 960. stracie bez straconej bramki przez reprezentację
► Po raz 27. w meczu reprezentacji padła bramka w 27. minucie meczu
► W starciach z Maltą reprezentacja strzelała średnio 3 gole na mecz (15/5)
► Zagrało 16 zawodników z 16 różnych klubów, wyłącznie zagranicznych
► Po raz 120. zagrał w reprezentacji zawodnik o imieniu Karol (Świderski)
► Po raz 230. zagrał w reprezentacji zawodnik o nazwisku Lewandowski (Robert, wcześniej grali także Bolesław, Grzegorz i Mariusz)
► 999. występ bramkarza w reprezentacji Polski
► 20. występ Jakuba Kamińskiego w reprezentacji Polski
► 40. występ Karola Świderskiego w reprezentacji Polski
► Po raz 70. zagrał w reprezentacji zawodnik występujący na co dzień w greckim klubie Panathinaikos Ateny (Karol Świderski)
► Przemysław Frankowski i Bartosz Slisz obejrzeli po raz piąty żółte kartki w meczu reprezentacji Polski
► Ilyas Chouaref to trzeci piłkarz rywala reprezentacji Polski, ukarany bezpośrednią czerwoną kartką po wcześniejszym obejrzeniu kartki żółtej