12
A. Kłak
14
K. Węgrzyn
„Miejscowe szkoły i przedsiębiorstwa zwalniają uczniów i pracowników na mecz już o 11.00. Przepustki na mecz dostanie też grupa skazanych z miejscowego więzienia dla młodocianych (Zakład Karny w Iławie współpracuje z klubem Jeziorak). Więźniowie wiosną remontowali klubową przystań, a w nagrodę w czerwcu i we wrześniu Jeziorak fundował im spływy i rejsy żeglarskie” – informowała dzień przed meczem „Gazeta Wyborcza”. I rzeczywiście, na obiekcie Jezioraka pojawiło się ponad 12 tysięcy widzów, którzy żywiołowo dopingowali reprezentację Polski.
„Iława się bawi” – takim okrzykiem spiker zagrzewał kibiców zgromadzonych na obiekcie Jezioraka, kiedy w przerwie meczu dziewczęta z miejscowego zespołu „Flamenco” odtańczyły na stadionowej bieżni kankana. Sam selekcjoner Andrzej Strejlau przyznał po spotkaniu, że takiej atmosfery jak w Iławie dawno nie widział w żadnym innym polskim mieście.
Był to dopiero drugi mecz w kadrze świeżo upieczonego wicemistrza olimpijskiego z Barcelony. I chyba... najlepszy. Co więcej, okraszony golem, który okazał się... jedynym, jaki udało mu się strzelić w seniorskiej reprezentacji Polski. W drużynie narodowej Grzegorz Mielcarski nie pograł zbyt wiele. W składzie pojawiał się sporadycznie. Zaliczył w sumie 10 występów, w tym tylko jeden o punkty (z Izraelem w eliminacjach ME 1996). Lepiej radził sobie w rozgrywkach klubowych. Reprezentował barwy m.in. Olimpii Poznań, Górnika Zabrze, Widzewa Łódź, FC Porto i Pogoni Szczecin. Po zakończeniu kariery został ekspertem telewizyjnym – najpierw w TVP, potem w Canal+.
Drugi z wicemistrzów olimpijskich z Barcelony, dla którego mecz z Łotwą był pierwszym występem w dorosłej reprezentacji Polski. I podobnie do Mielcarskiego na poważnie nie zaistniał w drużynie narodowej. W jej barwach rozegrał zaledwie 6 spotkań (wszystkie towarzyskie). Nie zdobył żadnej bramki. W dniu meczu Andrzej Kobylański grał jeszcze w Siarce Tarnobrzeg. Później występował głównie na niemieckich boiskach (m.in. FC Köln, Hannover 96, Energie Cottbus), ale również w Widzewie Łódź i Wiśle Płock. Po zakończeniu kariery pracował przez krótki okres w Koronie Kielce w roli dyrektora sportowego. Jego syn Martin poszedł w ślady ojca i również został piłkarzem.
► Dziewiąty mecz reprezentacji przeciwko Łotwie (po 54 latach przerwy), bilans: 6-2-1, bramki: 29-12
► Drugi mecz reprezentacji rozegrany 18 listopada, 11 lat wcześniej porażka 2:3 z Hiszpanią w Łodzi
► Zagrało 13 zawodników z 11 polskich klubów (trzech z Górnika Zabrze) – po raz czwarty wyrównany rekord liczby klubów krajowych, które „dały” reprezentanta w jednym meczu
► 200. oficjalny mecz reprezentacji rozegrany na własnym boisku
► 150. mecz reprezentacji ze strzeloną dokładnie jedną bramką
► 150. występ w reprezentacji zawodnika o imieniu Piotr (Jegor)
► 200. występ w reprezentacji zawodnika o imieniu Kazimierz (Węgrzyn)
► 30. występ w reprezentacji zawodnika o nazwisku Jałocha (Marcin) – wcześniej grał Jan
► Po raz pierwszy w historii Iława gościła reprezentację Polski
► Debiut Andrzeja Kobylańskiego w reprezentacji
► Debiut Ryszarda Stańka w reprezentacji
► Debiut Aleksandra Kłaka w reprezentacji
► Po raz pierwszy w reprezentacji zagrał zawodnik występujący na co dzień w Siarce Tarnobrzeg (Andrzej Kobylański)
► Po raz pierwszy w reprezentacji zagrał zawodnik występujący na co dzień w Igloopolu Dębica (Aleksander Kłak)
► Debiutancki gol Grzegorza Mielcarskiego w drugim występie w reprezentacji