18
M. Kusto
17
A. Szarmach
Reprezentacja Polski przed meczem z Kamerunem. Od lewej stoją: Władysław Żmuda (kapitan), Józef Młynarczyk, Stefan Majewski, Paweł Janas, Zbigniew Boniek, Andrzej Iwan, Jan Jałocha, Grzegorz Lato, Andrzej Buncol, Andrzej Pałasz i Włodzimierz Smolarek.
Pierwsze dwa mecze mundialu 1982, również ten z Kamerunem, rozegrał w roli pomocnika. Miał być liderem drużyny, jej mózgiem, nowym Kazimierzem Deyną, ale mimo że bardzo się starał, nie poprowadził biało-czerwonych do zwycięstw. Po spotkaniu z ekipą z Afryki to jego najbardziej krytykowano. Wypominano Bońkowi, że przed turniejem podpisał intratny kontrakt z Juventusem Turyn i oszczędza siły przed trudnym sezonem we Włoszech. Zarzuty, jakie stawiali mu dziennikarze „Trybuny Robotniczej” i „Trybuny Ludu”, okazały się bezzasadne. Wystarczyła zmiana boiskowej pozycji, aby Zibi znów stał się sobą. Od meczu z Peru grał już na prawym skrzydle, a jak się to skończyło, doskonale pamiętamy.
Zdaniem wielu: najlepszy w historii bramkarz pochodzący z Afryki. Przed mundialem 1982 jego nazwisko nie było znane szerszej publiczności. Wystarczyły jednak dwa znakomite występy przeciwko Peru i Polsce, a potem seria kapitalnych interwencji w spotkaniu z Włochami, aby N'Kono stał się gwiazdą światowego formatu. Na boisku zawsze pojawiał się w charakterystycznych spodniach dresowych. Imponował niesamowitym refleksem oraz świetną grą na przedpolu. Co ciekawe, Kameruńczyk zainspirował też inną wielką postać ze świata futbolu. Oglądając jego mecze podczas mistrzostw świata 1990, 12-letni wówczas Gianluigi Buffon postanowił, że zostanie bramkarzem.
.
.
► Estadio Riazor to 140. obiekt goszczący reprezentację Polski
► Piąty mecz reprezentacji rozegrany 19 czerwca i pierwszy bezbramkowy remis w tym dniu
► 15. mecz reprezentacji w mistrzostwach świata (eliminacje + finały) na neutralnym boisku
► 30. mecz reprezentacji w wielkich turniejach (MŚ + IO) liczonych łącznie (eliminacje + finały) na neutralnym boisku
► Wyrównany rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów bez zdobytej bramki (2) na neutralnym boisku
► 20. mecz reprezentacji bez straconej bramki w mistrzostwach świata (eliminacje + finały)
► Wyrównany rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów bez straconej bramki (3) w mistrzostwach świata (eliminacje + finały)
► Po raz drugi wyrównany rekord reprezentacji liczby kolejnych remisów (2) w mistrzostwach świata i Europy liczonych łącznie (eliminacje + finały)
► Wyrównany rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów bez straconej bramki (3) w mistrzostwach świata i Europy liczonych łącznie (eliminacje + finały)
► Po raz drugi wyrównany rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów bez straconej bramki (2) w finałach wielkich turniejów (MŚ + IO) liczonych łącznie
► Pobity rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów bez zdobytej bramki (2) w mistrzostwach świata (eliminacje + finały)
► Pobity rekord reprezentacji liczby kolejnych remisów (2) w finałach mistrzostw świata
► Pobity rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów bez zwycięstwa (3) w finałach mistrzostw świata
► 10. mecz Jana Jałochy w reprezentacji
► 60. mecz Andrzeja Szarmacha w reprezentacji
► Pierwszy mecz reprezentacji rozegrany w hiszpańskim mieście La Coruña
► Pierwszy w historii mecz reprezentacji z Kamerunem
► Zagrało 13 zawodników z 6 klubów
► Pobity rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów bez zdobytej bramki (2) w finałach mistrzostw świata
► Pobity rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów bez porażki (11) w mistrzostwach świata i Europy liczonych łącznie (eliminacje + finały)
► Pobity rekord reprezentacji liczby kolejnych remisów (2) na neutralnym boisku
► Po raz drugi wyrównany rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów bez straconej bramki (2) na neutralnym boisku