Zagrali na swoich zasadach. W meczu otwierającym występ na Euro 2024 Polacy postawili się faworytom. I choć przegrali, trudno było znaleźć kogoś, kto krytykowałby postawę podopiecznych Michała Probierza. Biało-czerwoni, czego można się było spodziewać, oczywiście nie byli stroną dominującą, a z przebiegu gry to rywale bardziej zasłużyli na sukces. Jednak grający bez kontuzjowanego kapitana – Roberta Lewandowskiego, piłkarze znad Wisły, nie zamierzali się wyłącznie bronić i raz po raz odgryzali się jednemu z kandydatów do zwycięstwa w turnieju. Dość powiedzieć, że to Oranje musieli odrabiać straty, po tym jak wynik strzałem głową otworzył Adam Buksa, a w całym spotkaniu mimo, że to Pomarańczowi oddali blisko dwa razy więcej strzałów (20 do 11), to nasi piłkarze przeważali w uderzeniach celnych (7 do 4). Biorąc pod uwagę te fakty, jak również tradycyjnie już wysoką dyspozycję Wojciecha Szczęsnego, przed kolejnymi spotkaniami (z Austrią i Francją), można było być umiarkowanymi optymistami.
18
B. Bereszyński
24
B. Slisz
8
J. Moder
6
J. Piotrowski
7
K. Świderski
Reprezentacja Polski przed meczem z Holandią. W górnym rzędzie od lewej: Taras Romanczuk, Jakub Kiwior, Wojciech Szczęsny, Jan Bednarek, Bartosz Salamon, Adam Buksa. W dolnym rzędzie od lewej: Sebastian Szymański, Nicola Zalewski, Kacper Urbański, Piotr Zieliński (kapitan), Przemysław Frankowski.
Szkoda, że ta pierwsza bramka tak łatwo wpadła. Kwestia lepszego rozegrania i byłoby inaczej. Wyciągniemy wnioski i zrobimy wszystko, żeby w następnym meczu dalej prezentować się tak dobrze. Oglądaliśmy ostatnie mecze i chcieliśmy się dłużej utrzymywać przy piłce. Zabrakło nam trochę jakości w tych decydujących momentach. W szatni powiedzieliśmy zawodnikom, że w ten sposób chcemy grać i dalej będziemy podążać tą drogą.
Zagraliśmy bardzo dobrze przez godzinę. Byliśmy w stanie stworzyć sobie mnóstwo szans. To karygodne, że daliśmy się zaskoczyć. Polacy mieli przewagę wzrostu i ją wykorzystali. Do przerwy powinno być 3:1 lub 4:1, bo mieliśmy mnóstwo okazji. Niemcy zdobywają dwa gole z dwóch szans, a my mamy pięć okazji i wykorzystujemy tylko jedną. To było zwycięstwo po ciężkiej walce, ale w pełni na nie zasłużyliśmy.
Kadra reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy 2024. W górnym rzędzie od lewej: Bartosz Slisz (nr 24), Adam Buksa (16), Paweł Dawidowicz (3), Bartosz Salamon (2), Jan Bednarek (5), Jakub Kiwior (14), Sebastian Walukiewicz (4), Damian Szymański (17), Jakub Moder (8). W środkowym rzędzie od lewej: Michał Skóraś (25), Karol Świderski (7), Jakub Piotrowski (6), Marcin Bułka (22), Wojciech Szczęsny (1), Łukasz Skorupski (12), Mateusz Kochalski (bramkarz do treningów, niezgłoszony do turnieju), Bartosz Bereszyński (18), Krzysztof Piątek (23) i Taras Romanczuk (13). W dolnym rzędzie od lewej: Przemysław Frankowski (19), Sebastian Szymański (20), Kamil Grosicki (11), Robert Lewandowski (9), Michał Probierz (selekcjoner), Piotr Zieliński (10), Nicola Zalewski (21), Tymoteusz Puchacz (15), Kacper Urbański (26).
Na pewno taki wynik, w takich okolicznościach boli. Fakt, że prowadziliśmy 1:0, graliśmy z topowym rywalem, że był to mecz otwarcia, to zasłużyliśmy na coś więcej. Piłka nożna to gra detali i to dzisiaj zadecydowało. Nie chciałbym, żeby drużyna straciła pewność siebie. Czuję się winny utraty drugiej bramki. Jeśli spojrzę na moich kolegów, to każdy zagrał dobry mecz i myślę, że jako zespół będziemy jeszcze lepsi. (...) Przy bramce napastnik nadepnął mi na stopę i będę miał badania. Zobaczymy co z tego wyjdzie.
Jeszcze kilka tygodni przed Euro z pewnością niewielu kibiców postawiłoby na obecność w linii ataku reprezentacji Polski w meczu z Holandią właśnie snajpera tureckiego Antalyasporu. Adam Buksa jednak swoją dyspozycją przekonał do siebie selekcjonera i przy urazach w zespole (na czele z problemami Roberta Lewandowskiego) wskoczył do wyjściowego składu. Za zaufanie Michałowi Probierzowi odpłacił się w najlepszy możliwy sposób, otwierając wynik spotkania. Radość biało-czerwonych nie trwała jednak zbyt długo, za sprawą wszędobylskiego Cody'ego Gakpo. Nie bez przyczyny napastnik Liverpoolu został uznany przez UEFA najbardziej wartościowym zawodnikiem meczu w Hamburgu.
Mam mieszane uczucia co do gola. Najpierw euforia, a teraz jest mi po prostu przykro, że nie udało się tego meczu wygrać. To była wyrównana walka z Virgilem van Dijkiem. Jest to kawał obrońcy. Nie przypadkowo gra w Liverpoolu i nie bez przyczyny jest nazywany topowym defensorem.
Gol strzelony Holandii był siódmym, w 16 występie Adama Buksy w narodowych barwach. Z całą pewnością najważniejszym.
Mamy na tyle zwariowanego trenera, który uważa, że możemy grać piłką z Holandią i faktycznie w to uwierzyliśmy. Nigdy na dużych turniejach nie potrafiliśmy grać w ten sposób. To jest coś, co na pewno pozwala wierzyć w reprezentację w kolejnych meczach. Jakość Holandii po prostu jest bardzo wysoka, ale mimo wszystko było bardzo blisko żeby wywieźć punkt. To, co młodzi dzisiaj pokazali robi nadzieję, że w przyszłości może wyglądać to dobrze. Może nawet już za trzy dni, kiedy jest kolejne spotkanie.
► 889. oficjalny, międzypaństwowy mecz reprezentacji Polski
► 20. mecz reprezentacji przeciwko Holandii, bilans: 3-7-10, bramki 20-30
► 50. porażka reprezentacji w meczu rozegranym w czerwcu
► 10. mecz reprezentacji w finałach ME rozegrany na neutralnym gruncie
► 50. mecz reprezentacji w finałach MŚ i ME liczonych łącznie rozegrany poza granicami kraju
► Licząc obie połowy jako całe mecze było to starcie nr 1130 reprezentacji bez wygranej i 1150 bez remisu
► To był 13. mecz kolejny reprezentacji przeciwko Holandii bez wygranej – w tej klasyfikacji gorszy wynik osiągaliśmy tylko z Anglią (18 kolejnych meczów bez zwycięstwa) i z Rumunią (15 kolejnych meczów bez wygranej)
► 99. czerwcowy mecz reprezentacji ze strzeloną minimum 1 bramką
► Siódmy mecz reprezentacji rozegrany 16 czerwca, w żadnym z nich biało-czerwoni nie strzelili więcej niż 1 gola
► 80. mecz reprezentacji w ME (eliminacje + finały) ze straconą minimum 1 bramką
► 220. mecz reprezentacji w ME i MŚ liczonych łącznie (eliminacje + finały) ze strzeloną minimum 1 bramką
► 40. mecz reprezentacji w finałach MŚ i ME liczonych łącznie bez remisu
► 170. mecz reprezentacji w MŚ, ME i LN liczonych łącznie (eliminacje + finały) bez wygranej
► 230. mecz reprezentacji w MŚ, ME i LN liczonych łącznie (eliminacje + finały) ze strzeloną minimum 1 bramką
► 180. mecz reprezentacji w wielkich turniejach (MŚ, ME, LN i IO) liczonych łącznie (eliminacje + finały) bez wygranej
► 220. mecz reprezentacji w wielkich turniejach (MŚ, ME, LN i IO) liczonych łącznie (eliminacje + finały) ze straconą minimum 1 bramką
► 50. mecz reprezentacji rozegrany na neutralnym boisku bez remisu w wielkich imprezach (MŚ, ME, LN i IO) liczonych łącznie (eliminacje + finały)
► 40. mecz reprezentacji rozegrany na neutralnym gruncie w finałach wielkich turniejów (MŚ, ME, LN i IO) liczonych łącznie (eliminacje + finały) ze strzeloną minimum 1 bramką
► 10. mecz w finałach ME rozegranym poza granicami kraju (wyjazd lub teren neutralny) bez wygranej
► 140. mecz reprezentacji rozegrany poza granicami kraju w MŚ i ME liczonych łącznie (eliminacje + finały) bez remisu
► 30. mecz reprezentacji w finałach MŚ i ME licznych łącznie (eliminacje + finały) rozegrany poza granicami kraju ze strzeloną minimum 1 bramką
► 500. oficjalny międzypaństwowy mecz reprezentacji Polski bez wygranej
► Wyrównany rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów bez wygranej w finałach ME – 6
► Pobity rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów w finałach ME ze strzeloną minimum 1 bramką – 7
► Wyrównany rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów w finałach ME ze straconą minimum 1 bramką – 6
► Wyrównany rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów w finałach ME bez remisu 0:0 – 7
► 300. mecz reprezentacji w MŚ i ME liczonych łącznie (eliminacje + finały)
► Wyśrubowany do 5 rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów w finałach ME na neutralnym gruncie bez wygranej
► Wyśrubowany do 6 rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów w finałach ME na neutralnym gruncie ze strzeloną minimum 1 bramką
► Wyśrubowany do 5 rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów w finałach ME na neutralnym gruncie ze straconą minimum 1 bramką
► Wyśrubowany do 6 rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów w finałach ME na neutralnym gruncie bez remisu 0:0
► 10. gol strzelony przez reprezentację w finałach ME w meczach rozegranych poza granicami kraju
► Wyśrubowany do 6 rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów rozegranych poza granicami kraju w finałach ME bez wygranej
► Wyśrubowany do 7 rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów rozegranych poza granicami kraju w finałach ME ze strzeloną minimum 1 bramką
► Wyśrubowany do 6 rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów rozegranych poza granicami kraju w finałach ME ze straconą minimum 1 bramką
► Wyśrubowany do 7 rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów rozegranych poza granicami kraju w finałach ME bez remisu 0:0
► Adam Buksa autorem gola nr 200 dla reprezentacji strzelonego głową
► 10. porażka reprezentacji w meczu z Holandią (równo połowa wszystkich spotkań z tym rywalem)
► W starciach z Holandią reprezentacja Polski strzelała średnio dokładnie 1 bramkę na mecz (20/20)
► W meczach reprezentacji Polski przeciwko Holandii padło dotychczas 50 bramek
► Pierwszy gol dla Holandii był bramką nr 200 straconą przez reprezentację w meczach rozegranych w czerwcu
► Drugi gol dla Holandii był bramką nr 400 straconą przez reprezentację w wielkich turniejach (MŚ, ME, LN i IO) liczonych łącznie (eliminacje + finały)
► Drugi gol dla Holandii był bramką nr 80 straconą przez reprezentację w wielkich imprezach (MŚ, ME, LN i IO) liczonych łącznie (eliminacje + finały)
► Pierwszy gol dla Holandii był bramką nr 240 straconą przez reprezentację w meczach rozegranych poza granicami kraju w MŚ i ME liczonych łącznie (eliminacje + finały)
► 20. porażka reprezentacji w finałach MŚ i ME liczonych łącznie (eliminacje + finały) w meczach rozegranych poza granicami kraju
► 110. mecz reprezentacji rozegrany poza granicami kraju w MŚ, ME i LN liczonych łącznie (eliminacje + finały) bez wygranej
► Zagrało 16 zawodników z 16 różnych klubów (w tym dwóch polskich)
► Po raz 140. wystąpił w reprezentacji zawodnik o imieniu Bartosz – Salamon lub Bereszyński
► Po raz 90. wystąpił w reprezentacji zawodnik o nazwisku Szczęsny (wcześniej grał ojciec Wojciecha – Maciej)
► 10 występ w reprezentacji Bartosza Slisza
► Po raz 30. zagrał w reprezentacji zawodnik występujący na co dzień w Jagiellonii Białystok (Taras Romanczuk)
► Po raz 20. zagrał w reprezentacji zawodnik występujący na co dzień w bułgarskim klubie Łudogorec Razgrad (Jakub Piotrowski), jeśli w kadrze grał piłkarz z ligi bułgarskiej to zawsze był to klub Łudogorec Razgrad
► Po raz 1030. selekcjoner poprowadził reprezentację biało-czerwonych (wcześniej na ławce zasiadało kilku trenerów, stąd ta liczba jest większa od liczby meczów)
► Po raz 960. na ławce zasiadł polski selekcjoner (wcześniej na ławce zasiadało kilku trenerów, stąd ta liczba jest większa od liczby meczów)
► Wout Weghorst strzelił gola nr 30 dla Holandii w meczach przeciwko Polsce
► Portugalczyk Artur Dias to sędzia nr 750 z Europy, który rozstrzygał w meczu reprezentacji Polski