16
D. Skrzypczak
12
K. Sidorczuk
15
M. Rzepka
Jedyny moment radości w polskim zespole w meczu z Francją. W 17. minucie Jan Urban dał prowadzenie biało-czerwonym. Potem gole strzelali już tylko goście.
„Proszę państwa, gwizdy publiczności są gwizdami zasłużonymi. Inaczej tego nie można określić. (...) Nie mamy zespołu do eliminacji mistrzostw Europy. Co zrobić, aby ten zespół był? Po prostu nie wiem. Cudów się nie spodziewajmy. Jest mi ogromnie smutno, jest mi ogromnie przykro, że musiałem państwu przekazać takie widowisko, ale nie myśmy je stworzyli, tylko nasi piłkarze” – mówił po ostatnim gwizdku sędziego komentujący ten mecz dla TVP Marek Madej.
Raczej nie takiego debiutu w reprezentacji spodziewał się zawodnik poznańskiego Lecha, w dodatku na stadionie swojego klubu. Tego dnia polski zespół po prostu nie istniał na boisku. Marek Rzepka, będący nominalnie obrońcą, wystąpił w tym meczu w drugiej linii. Na murawie zameldował się w 63. minucie, ale niewiele wniósł do gry biało-czerwonych. „Na boisku byłem tylko kilkanaście minut, nie ma o czym mówić. (...) Cieszyłem się, że w ogóle jestem w kadrze, nie miałem żadnego wpływu na oblicze drużyny” – wspominał w lipcu 2019 roku na łamach dodatku „Historia” w „Przeglądzie Sportowym”. W sumie Rzepka wystąpił w reprezentacji w 15 spotkaniach, strzelił jednego gola (z Kuwejtem).
Rozegrał, podobnie jak i cały zespół Francji, bardzo dobre spotkanie. Bezpośrednio przyczynił się do zdobycia dwóch bramek. To on popisał się ostatnimi podaniami przy trafieniach Jean-Pierre'a Papina i Amary Simby. Jocelyn Angloma to bardzo ciekawa postać. W karierze występował w dwóch reprezentacjach – Francji i Gwadelupy (tam przyszedł na świat). Dla Trójkolorowych zagrał 37 razy i strzelił jednego gola. Dlaczego więc mógł reprezentować inny kraj, kiedy formalnie jest to zabronione? Gwadelupa nie była bowiem zrzeszona w FIFA i brała udział jedynie w regionalnych rozgrywkach CONCACAF. W latach 2006-07 zaliczył w jej barwach 14 spotkań i zdobył 4 bramki.
► Trzynasty, jak się okazało wyjątkowo pechowy, mecz reprezentacji rozegrany w Poznaniu
► Jedenasty mecz reprezentacji przeciwko Francji, bilans: 3-2-6, bramki: 15-24
► Trzecia porażka reprezentacji w rozmiarze 1:5
► Dziesiąte pudło z rzutu karnego dla reprezentacji Polski (Ryszard Tarasiewicz)
► 170. porażka reprezentacji Polski w historii meczów oficjalnych
► Czwarty gol dla Francji był bramką nr 60 straconą przez reprezentację w sierpniu
► 260. towarzyski mecz reprezentacji ze straconą bramką
► Trzeci gol dla Francji był bramką nr 200 straconą przez reprezentację w meczu towarzyskim na własnym boisku
► Po raz trzeci wyrównany rekord reprezentacji liczby kolejnych towarzyskich meczów bez zwycięstwa (5) na własnym boisku
► Po raz 270. zagrał w reprezentacji zawodnik o imieniu Józef (Wandzik)
► Po raz 90. zagrał w reprezentacji zawodnik o imieniu Jacek (Ziober)
► 40. występ Romana Koseckiego w reprezentacji
► 25. występ Piotra Soczyńskiego w reprezentacji
► Pierwszy w historii reprezentacji mecz rozegrany 14 sierpnia
► Debiut Marka Rzepki w reprezentacji
► Debiut Dariusza Skrzypczaka w reprezentacji
► Zagrało 14 zawodników z 12 klubów (trzech z Lecha Poznań)
► Po raz 20. zagrał w reprezentacji zawodnik Panathinaikosu Ateny (Józef Wandzik) – to w tamtym czasie jedyny klub grecki, który „dał” reprezentanta
► Po raz dziesiąty zagrał w reprezentacji zawodnik występujący na co dzień w klubie tureckim (jeden z trzech: Piotr Soczyński, Czesław Jakołcewicz i Roman Kosecki, wszyscy zagrali od początku meczu)
► 20. gol strzelony przez rywali z rzutu wolnego – Franck Sauzée