14
M. Jałocha
16
W. Kowalczyk
Reprezentacja Polski do lat 21 przed meczem z rówieśnikami z Danii w Zabrzu. Od lewej: Ryszard Staniek, Dariusz Adamczuk, Andrzej Juskowiak. Grzegorz Mielcarski, Marek Koźmiński, Marek Bajor, Grzegorz Lewandowski, Dariusz Gęsior, Tomasz Wałdoch, Arkadiusz Onyszko, Jerzy Brzęczek.
Strzelec jedynej bramki dla biało-czerwonych w dwumeczu z Danią – Andrzej Juskowiak. Polskiego napastnika próbuje powstrzymać Jacob Laursen.
Dwumecz z Danią szczególnie niemiło wspomina dwóch polskich piłkarzy. W Aalborgu ciężkiej kontuzji, która na wiele tygodni wykluczyła go z gry, doznał Aleksander Kłak. W Zabrzu pecha miał właśnie Grzegorz Lewandowski. O ile bramkarz Igloopolu Dębica zdołał wrócić do zdrowia przed igrzyskami i potem świętował zdobycie srebrnego medalu, o tyle pomocnik krakowskiej Wisły obszedł się smakiem. Uraz kolana, którego doznał na początku drugiej połowy interweniując we własnym polu karnym, okazał się na tyle poważny, że Lewandowski nie pojechał do Barcelony. „Do dziś w sercu pozostaje olbrzymia zadra z tego powodu. Pamiętam jak oglądałem finał z Hiszpanią w telewizji i ryczałem jak dziecko” – wspominał po latach w rozmowie z Przemysławem Batorem dla „Przeglądu Sportowego”.
„W sporcie nie zawsze jest tak, jak się wymarzy. Bardzo chcieliśmy wygrać oba mecze. Przeżyliśmy chwile grozy. Ale ja ani przez moment nie straciłem w tym meczu wiary w to, że do Barcelony pojedziemy. Tak jak wierzę w to, że stać nas na znacznie lepszą grę i pokażemy to na olimpiadzie” – powiedział po spotkaniu z Danią pomocnik chorzowskiego Ruchu. Okazał się dobrym prorokiem. Kilka miesięcy później biało-czerwoni byli rewelacją piłkarskiego turnieju na igrzyskach, a Gęsior miał okazję zagrać na słynnym Camp Nou w wielkim finale z Hiszpanią. Na debiut w reprezentacji seniorów musiał jednak poczekać do późnej jesieni. Trener Andrzej Strejlau dał mu szansę w towarzyskim meczu z Urugwajem, który piłkarz Niebieskich okrasił bramką – pierwszą i jedyną w koszulce z orłem na piersi.
► 64. mecz w eliminacjach olimpijskich (reprezentacja A 1924-1972, reprezentacja olimpijska 1979-1988 i reprezentacja U-21 od 1990), liczone łącznie (eliminacje + finały)
► Trzeci remis w rozmiarze 1:1 w igrzyskach olimpijskich (eliminacje + finały)
► Dania to rywal, z którym rozegraliśmy zdecydowanie najwięcej meczów w igrzyskach olimpijskich (eliminacje + finały), ten miał nr 9
► 50. mecz w igrzyskach olimpijskich ze zdobytą bramką (eliminacje + finały)
► 120. gol zdobyty w igrzyskach olimpijskich (eliminacje + finały)
► 75. bramka stracona w igrzyskach olimpijskich (eliminacje + finały)
► Pierwszy w historii remis w eliminacjach olimpijskich reprezentacji U-21
► Pierwszy mecz w eliminacjach igrzysk olimpijskich rozegrany w Zabrzu
► 19. mecz ze zdobytą dokładnie jedną bramką i 19. mecz ze straconą dokładnie jedną bramką w igrzyskach olimpijskich (eliminacje + finały)
► Drugi remis w rozmiarze 1:1 w eliminacjach olimpijskich
► 15. mecz ze zdobytą dokładnie jedną bramką w eliminacjach olimpijskich