Taki wynik nie zdarza się często. Dość powiedzieć, że na 895 meczów reprezentacji Polski w historii, remis 3:3 padł dopiero… 13 raz. Poprzednio miało to miejsce w pierwszym spotkaniu eliminacji katarskich mistrzostw świata, kiedy to biało-czerwoni przywieźli punkt z Węgier. W meczu, którym w roli selekcjonera debiutował Paulo Sousa, Polacy również odrobili dwubramkową stratę (z tą różnicą, że ze stanu 0:2). Tym razem, w starciu z trzecią drużyną mundialu 2022 było podobnie, choć po pół godzinie gry i trzech szybkich ciosach gości, niewiele na to wskazywało. Podopieczni Michała Probierza wrócili jednak do gry i to oni – biorąc pod uwagę grę w przewadze w końcówce – po spotkaniu mogli czuć lekki niedosyt.
2
K. Piątkowski
17
M. Ameyaw
6
M. Oyedele
16
B. Kapustka
9
R. Lewandowski
Reprezentacja Polski przed meczem z Chorwacją. W górnym rzędzie od lewej: Paweł Dawidowicz, Marcin Bułka, Karol Świderski, Jakub Moder, Jakub Kiwior, Jan Bednarek. W dolnym rzędzie od lewej: Sebastian Szymański, Jakub Kamiński, Kacper Urbański, Piotr Zieliński (kapitan), Nicola Zalewski.
To był szalony mecz, co widać też po reakcji publiczności. To jest piłka. Ja mogę się cieszyć, że wróciliśmy do gry i pokazaliśmy, że potrafimy grać ofensywnie i stwarzać sytuacje. Coś kosztem czegoś. Jednak te dwie bramki straciliśmy zdecydowanie za łatwo.
Widziałem powtórki i to nie ma nic wspólnego z czerwoną kartką. Livaković wybił piłkę trzy metry przed Lewandowskim i trafił w rywala. Tak samo przed pierwszym golem dla Polski był faul na Matanoviciu. Sędzia popełnił dwa kardynalne błędy. Ale czy one pozbawiły nas zwycięstwa? Nie. Sami go siebie pozbawiliśmy.
Każdy bramkarz może zachować się lepiej przy straconych bramkach. Błędu nie zrobiłem, jednak jestem ambitny i wymagam od siebie więcej. Druga połowa to już inny obraz tego meczu. To pokazuje jak losy spotkania mogą się odwrócić, zaraz po drugiej bramce mogliśmy zdobyć trzecią. Po czerwonej kartce mogliśmy bardziej zaryzykować, lepiej wykorzystać tę przewagę. (…) Najtrudniejsza dla mnie była interwencja po strzale głową, po rożnym. Musiałem się zatrzymać i obronić to refleksem. Jeśli chodzi o rywalizację z Łukaszem Skorupskim to obaj straciliśmy trzy gole, ale ja nie przegrałem meczu.
Mecz na PGE Narodowym po raz kolejny udowodnił, że żeby być wyróżniającym się piłkarzem, nie trzeba koniecznie dysponować imponującymi warunkami fizycznymi. Nicola Zalewski i Martin Baturina nie przekroczyli bowiem 175 cm wzrostu, a pokazali się z bardzo dobrej strony. Polak, który po zmianie trenera w klubie, na początku października wrócił do gry w AS Roma, wyraźnie był głodny występów. W Warszawie był bardzo aktywny, a udany występ udokumentował kontaktową bramką przed przerwą. Polska stolica – mimo braku wygranej – zawsze powinna się już dobrze kojarzyć natomiast pomocnikowi gości. W siódmym występie w drużynie narodowej, właśnie przeciwko Polsce, gracz Dinama Zagrzeb zapisał na swoim koncie premierowego gola i asystę w kadrze.
Myślę, że mogliśmy wygrać to spotkanie, dobrze się czuliśmy na boisku. Wiadomo, że Chorwaci mieli swój moment, szczególnie na początku, kiedy strzelili nam trzy bramki, ale mówiliśmy sobie w szatni, że nie możemy się poddać, musimy iść do przodu, podchodzić wysoko, trzymać piłkę i te sytuacje przyjdą. Przyszły, strzeliliśmy na 2:3, 3:3 i myślę, że po tej czerwonej kartce jeszcze mieliśmy kilka okazji. No cóż, remis, głowy do góry, teraz jest następny mecz i musimy zbierać wnioski po każdym spotkaniu. (...) Ta reprezentacja ma duży potencjał, pokazaliśmy to na mistrzostwach Europy. Mieliśmy przestój we wcześniejszych meczach, ale dzisiaj pokazaliśmy, że mamy coś do udowodnienia. Musimy iść do przodu, zbierać minuty w klubach i myślę, że będą tego efekty w reprezentacji.
Było wiele dobrych rzeczy, ale były też momenty, wynikające może ze spadku koncentracji, których powinniśmy uniknąć. Musimy lepiej reagować w niektórych sytuacjach. Szkoda, że straciliśmy bramkę w końcówce pierwszej połowy. Przy 3:1 ten mecz wyglądałby inaczej. Mimo wszystko widzę wiele pozytywów. Dobrze pokazało się kilku nowych zawodników, sam mecz był bardzo ciekawy. Pierwsze gole w kadrze strzelili Petar Sučić i Martin Baturina. Szkoda gry w osłabieniu przez 20 minut. Czerwona kartka miała wpływ na końcówkę spotkania. (…) Myślę, że Livaković był w kontakcie z Lewandowskim, ale był pierwszym, który dotknął piłkę. Nie lubię mówić o sędziach, ale uważam, że w tej sytuacji powinien obejrzeć to na VAR-ze. Dla mnie nie była to czerwona kartka. Było wiele sytuacji, w których sędzia powinien się lepiej zachować. Znam go z Hiszpanii, zdążyłem się przyzwyczaić.
► 895. oficjalny, międzypaństwowy mecz reprezentacji Polski
► 104. oficjalny mecz reprezentacji rozpoczęty o godzinie 20:45 czasu lokalnego – to najczęstsza pora rozgrywania meczu biało-czerwonych
► Po raz siódmy rywalem reprezentacji Polski była Chorwacja, bilans: 1-2-4, bramki 6:11
► 220. remis reprezentacji Polski w oficjalnym meczu międzypaństwowym
► 610. mecz reprezentacji Polski bez porażki
► 20. mecz reprezentacji w Lidze Narodów UEFA
► 99. remis reprezentacji w oficjalnym meczu międzypaństwowym na własnym boisku
► 140. mecz reprezentacji na własnym boisku w wielkich turniejach (MŚ, ME, IO i LN) liczonych łącznie (eliminacje + finały)
► 120. mecz reprezentacji ze strzelonymi dokładnie 3 golami
► 10. mecz reprezentacji w LN bez porażki
► Przerwana rekordowa seria reprezentacji sześciu kolejnych meczów w LN bez remisu
► 220. mecz reprezentacji bez porażki w MŚ, ME i LN liczonych łącznie (eliminacje + finały)
► 210. mecz reprezentacji ze straconą minimum 1 bramką w MŚ, ME i LN liczonych łącznie (eliminacje + finały)
► 190. mecz reprezentacji bez porażki w eliminacjach wielkich turniejów (MŚ, ME, IO i LN) liczonych łącznie
► Przerwana rekordowa seria reprezentacji 6 kolejnych meczów w LN na własnym boisku bez remisu
► 111. mecz reprezentacji bez porażki na własnym boisku w MŚ, ME i LN liczonych łącznie (eliminacje + finały)
► 110. mecz reprezentacji na własnym boisku ze zdobytą minimum 1 bramką w MŚ, ME i LN liczonych łącznie (eliminacje + finały)
► 60. mecz reprezentacji na własnym boisku bez wygranej w eliminacjach wielkich turniejów (MŚ, ME, IO i LN) liczonych łącznie
► 111. mecz reprezentacji na własnym boisku bez porażki w eliminacjach wielkich turniejów (MŚ, ME, IO i LN) liczonych łącznie
► 110. mecz reprezentacji na własnym boisku ze zdobytą minimum 1 bramką w eliminacjach wielkich turniejów (MŚ, ME, IO i LN) liczonych łącznie
► 580. II połowa oficjalnego meczu reprezentacji bez remisu
► Robert Lewandowski wyśrubował własny rekord liczby występów w reprezentacji Polski, zagrał w niej po raz 156.
► Wyśrubowany do 13 rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów w LN bez remisu 0:0
► Wyśrubowny do 4 rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów bez wygranej w LN na własnym boisku
► Wyśrubowany do 6 rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów ze straconą minimum jedną bramką w LN na własnym boisku
► Wyśrubowany do 7 rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów bez remisu 0:0 w LN na własnym boisku
► Po raz trzeci wyrównany rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów ze straconą minimum 1 bramką (5) na własnym boisku w MŚ, ME i LN liczonych łącznie (eliminacje + finały)
► Po raz drugi wyrównany rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów na własnym boisku ze straconą minimum 1 bramką (5) w eliminacjach MŚ, ME i LN liczonych łącznie
► Po raz trzeci wyrównany rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów ze straconą minimum 1 bramką (5) na własnym boisku w eliminacjach wielkich turniejów (MŚ, ME, IO i LN liczonych łącznie)
► 25. występ w reprezentacji Nicoli Zalewskiego
► 40. występ w reprezentacji Sebastiana Szymańskiego
► 30. występ w reprezentacji Jakuba Modera
► Piąty gol Sebastian Szymańskiego w 40. występie w reprezentacji
► Po raz pierwszy reprezentacja zagrała przeciwko Chorwacji na własnym boisku
► Pierwszy gol dla Chorwacji był bramką nr 1200 straconą przez reprezentację Polski w całej historii
► Drugi gol dla reprezentacji Polski był jej bramką nr 260 zdobytą w meczach październikowych
► Pierwszy gol dla Chorwacji był bramką nr 380 straconą przez reprezentację w meczach MŚ, ME i LN liczonych łącznie (eliminacje + finały)
► Trzeci gol dla reprezentacji był jej bramką nr 480 zdobytą w eliminacjach MŚ, ME i LN liczonych łącznie
► Pierwszy gol dla Chorwacji był bramką nr 310 straconą przez reprezentację w meczach eliminacyjnych MŚ, ME i LN liczonych łącznie
► Drugi gol dla reprezentacji był jej bramką nr 590 zdobytą w wielkich turniejach (MŚ, ME, IO i LN) liczonych łącznie (eliminacje + finały)
► Trzeci gol dla Chorwacji był bramką nr 320 straconą przez reprezentację w eliminacjach wielkich turniejów (MŚ, ME, IO i LN) liczonych łącznie
► Pierwszy gol dla Chorwacji był bramką nr 420 straconą przez reprezentację w meczach na własnym boisku
► Trzeci gol dla Chorwacji był bramką nr 120 straconą przez reprezentację na własnym boisku w meczach MŚ, ME i LN liczonych łącznie (eliminacje + finały)
► Trzeci gol dla Chorwacji był bramką nr 120 straconą przez reprezentację na własnym boisku w eliminacjach wielkich turniejów (MŚ, ME, IO i LN) liczonych łącznie
► 260. porażka reprezentacji w I połowie oficjalnego meczu międzypaństwowego
► Drugi gol dla reprezentacji był jej bramką nr 690 zdobytą w I połowach meczów oficjalnych
► Trzeci gol dla Chorwacji był bramką nr 570 straconą przez reprezentację w I połowach meczów oficjalnych
► Zagrało 16 zawodników z 15 różnych klubów (dwóch z Legii Warszawa)
► Po raz 270. wystąpił w reprezentacji zawodnik o imieniu Jakub: jeden z trójki Kamiński, Kiwior, Moder – wszyscy trzej zagrali od początku meczu
► Po raz 25. wystąpił w reprezentacji zawodnik o imieniu Nicola (Zalewski)
► Po raz 110. wystąpił w reprezentacji zawodnik o imieniu Sebastian (Szymański)
► Po raz 390. wystąpił w reprezentacji zawodnik o imieniu Piotr (Zieliński)
► Po raz 110. zagrał w reprezentacji zawodnik występujący na co dzień w angielskim klubie Southampton (Jan Bednarek)
► Po raz 60. zagrał w reprezentacji zawodnik występujący na co dzień w angielskim klubie Arsenal (Jakub Kiwior)
► Po raz 20. zagrał w reprezentacji zawodnik występujący na co dzień we włoskim klubie Bologna – Kacper Urbański
► Po raz 25. zagrał w reprezentacji zawodnik występujący na co dzień w angielskim klubie Brighton & Hove Albion (Jakub Moder)
► Po raz 111. zagrał w reprezentacji zawodnik występujący na co dzień w lidze austriackiej (Kamil Piątkowski)
► Po raz 630. zagrał w reprezentacji zawodnik występujący na co dzień w lidze włoskiej: jeden z czwórki: Dawidowicz, Zalewski, Zieliński i Urbański – wszyscy czterej zagrali od początku meczu
► Po raz 50. zagrał w reprezentacji zawodnik występujący na co dzień w klubie amerykańskim (Karol Świderski)
► Chorwat Borna Sosa strzelcem gola nr 1200 straconego przez reprezentację Polski w całej historii meczów oficjalnych
► Petar Sučić strzelcem gola nr 10 dla Chorwacji w meczach przeciwko reprezentacji Polski
► Martin Baturina 10. reprezentantem Chorwacji, który strzelił gola reprezentacji Polski
► Chorwacja to 27. kraj, którego reprezentant obejrzał czerwoną kartkę nr 35 w meczu przeciwko Polsce
► Po raz 33. mecz reprezentacji Polski rozstrzygał sędzia z Hiszpanii – Alejandro José Hernández Hernández