10
N. Karczewska
21
K. Daleszczyk
2
M. Wiankowska
18
N. Kaletka
Reprezentacja Polski przed meczem z Brazylią w Kielcach. Stoją od lewej: Katarzyna Kiedrzynek, Patrycja Balcerzak, Sylwia Matysik, Małgorzata Mesjasz, Agnieszka Winczo. W dolnym rzędzie: Gabriela Grzywińska, Dominika Grabowska, Natalia Chudzik, Ewa Pajor, Ewelina Kamczyk, Joanna Olszewska.
Z Waldemarem, filarem męskiej reprezentacji, która zdobyła medal na mundialu w Hiszpanii, nie jest spokrewniona, ale wiele ich łączy. Nominalnie Sylwia Matysik gra bowiem na pozycji defensywnego pomocnika i podobnie jak były piłkarz zabrzańskiego Górnika jest specjalistką od tzw. czarnej roboty, słynącą z niesamowitej pracowitości i znakomitej kondycji. Pierwszy raz zrobiło się o niej głośno w 2013 roku, gdy z reprezentacją do lat 17 zdobyła tytuł mistrzyni Europy (w drużynie były wtedy też m.in. Ewa Pajor, Ewelina Kamczyk, Paulina Dudek i Gabriela Grzywińska). Potem w barwach Górnika Łęczna dwa razy sięgnęła po mistrzostwo i raz po Puchar Polski. W meczu z Brazylią to jej trener powierzył pilnowanie największej gwiazdy w drużynie rywalek. Spisała się na medal, bo Marta tym razem nie strzeliła gola.
Mówią o niej „kuzynka Pelégo”, choć w kobiecym futbolu bardziej jest odpowiedniczką Leo Messiego lub Cristiano Ronaldo. Seryjnie bowiem kolekcjonuje tytuły piłkarki roku FIFA: zdobyła to miano już sześć razy, w latach 2006, 2007, 2008, 2009, 2010 i 2018. Ze słynnym rodakiem łączy ją bajeczna technika i olbrzymia skuteczność pod bramką rywalek. Do maja 2020 roku w 154 występach w reprezentacji zdobyła 108 bramek, co daje średnią 0,7 gola na mecz. W tym czasie sięgnęła po wicemistrzostwo świata (2007) i dwukrotnie zdobyła srebrny medal olimpijski (na igrzyskach w Atenach i Pekinie). Jest jedyną kobietą, której odcisk buta został umieszczony w Alei Gwiazd na Maracanie. Co ciekawe, Marta ma również szwedzkie obywatelstwo. Uzyskała je w 2017 roku po latach gry w tamtejszych klubach (Umeå IK, Tyresö FF, FC Rosengård).