Rok 2005 dla piłkarskiej reprezentacji Polski zaczął się od niespodziewanej porażki. Niespełna dwa miesiące przed eliminacyjną potyczką z Azerbejdżanem zespół Pawła Janasa w silnym zestawieniu przegrał w Grodzisku Wielkopolskim z Białorusią 1:3. Przed kolejnym starciem w drodze do niemieckiego mundialu wśród kibiców biało-czerwonych panował więc niepokój. Tym bardziej, że Azerowie w tych eliminacjach potrafili wcześniej zremisować z ekipami Walii i Irlandii Północnej, a w starciu z Anglią przegrali nieznacznie. W Warszawie wszyscy przeżyli jednak miłą niespodziankę. Byli świadkami najwyższego zwycięstwa drużyny narodowej w meczu o punkty.
16
E. Smolarek
18
A. Niedzielan
17
M. Saganowski
Reprezentacja Polski przed meczem z Azerbejdżanem. W górnym rzędzie od lewej: Kamil Kosowski, Jerzy Dudek, Tomasz Kłos, Jacek Bąk, Mirosław Szymkowiak. W dolnym rzędzie od lewej: Tomasz Rząsa, Tomasz Frankowski, Maciej Żurawski, Radosław Sobolewski, Jacek Krzynówek, Marcin Baszczyński.
W eliminacjach niemieckiego mundialu snajper krakowskiej Wisły był jokerem w talii Pawła Janasa. W meczach z Austrią i Walią Frankowski udowadniał, że zasługuje na zaufanie od pierwszej minuty, będąc kluczowym graczem i zdobywając decydujące bramki. W spotkaniu z Azerbejdżanem to potwierdził. Pojawił się w wyjściowym składzie i skompletował hat-tricka. Kiedy chwilę po zdobyciu trzeciej bramki opuszczał boisko, kibice na trybunach w Warszawie żegnali go owacją na stojąco.
Blisko dziewięć lat czekał Marek Saganowski na bramkę w narodowych barwach. Napastnik zadebiutował w kadrze jeszcze w 1996 roku, ale dopiero w spotkaniu z Azerbejdżanem w ramach eliminacji mistrzostw świata 2006 trafił do siatki rywali. I mimo że tego wieczoru spędził na boisku zaledwie kwadrans, tej sztuki dokonał dwukrotnie. Radość napastnika Legii była tym większa, że skutecznością popisał się na stadionie właśnie stołecznego klubu.
► 90. mecz reprezentacji Polski rozegrany w Warszawie
► Trzeci mecz reprezentacji z Azerbejdżanem i trzeci bez straconej bramki
► Drugie w historii zwycięstwo reprezentacji w rozmiarze 8:0
► Dziewiąty samobójczy gol dla reprezentacji Polski strzelony przez rywali
► 110. mecz reprezentacji ze zdobytą bramką w eliminacjach mistrzostw świata i Europy liczonych łącznie
► 75. zwycięstwo reprezentacji w eliminacjach wielkich turniejów (MŚ + ME + IO) liczonych łącznie
► 40. mecz reprezentacji na własnym boisku w eliminacjach mistrzostw świata
► 20. mecz reprezentacji bez straconej bramki w eliminacjach mistrzostw świata na własnym boisku
► 60. mecz reprezentacji ze zdobytą bramką w eliminacjach wielkich turniejów (MŚ + ME + IO) liczonych łącznie na własnym boisku
► 30. mecz Pawła Janasa w roli selekcjonera reprezentacji
► 150. gol (czwarty) reprezentacji w eliminacjach mistrzostw świata
► Gol nr 300 (piąty) reprezentacji w mistrzostwach świata i Europy liczonych łącznie (eliminacje + finały)
► 350. bramka (siódma) reprezentacji w wielkich turniejach (MŚ + ME + IO) liczonych łącznie (eliminacje + finały)
► Pierwszy gol Marka Saganowskiego w 14. występie w reprezentacji i od razu dublet
► Hat-trick Tomasza Frankowskiego w dziewiątym występie w reprezentacji (26. hat-trick w historii reprezentacji, nie licząc strzelców 4 lub 5 bramek)
► Po raz pierwszy w reprezentacji zagrał zawodnik występujący na co dzień w tureckim klubie Trabzonspor (Mirosław Szymkowiak)
► Po raz pierwszy w reprezentacji zagrał zawodnik występujący na co dzień w niemieckim klubie Borussia Dortmund (Euzebiusz Smolarek)
► Najwyższa wygrana reprezentacji w grze o punkty
► Po tym meczu bilans marcowych potyczek stał się dodatni (13-12-12)
► Zagrało 14 zawodników z 10 klubów (pięciu z Wisły Kraków)
► Po tym spotkaniu marcowy bilans meczów ze zdobytą i ze straconą bramką jak również meczów bez zdobytej i bez straconej bramki był idealnie równy: odpowiednio 24-24 i 13-13