Być może wielu po tym spotkaniu oczekiwało więcej. Być może wygrana reprezentacji Polski, biorąc pod uwagę różnicę klas obu zespołów, powinna być wyższa. Być może gra biało-czerwonych nie wyglądała tak, jak oczekiwaliby tego kibice i komentatorzy. Ale w starciu z Andorą nasi piłkarze przede wszystkim zrealizowali cel – odnieśli pewne zwycięstwo i z „czystą głową” mogli szykować się do prestiżowego starcia na Wembley z Anglią. Paulo Sousa pierwszy tydzień pracy z polskim zespołem zakończył pierwszą wygraną, w pierwszym meczu w roli gospodarza. To spotkanie na zawsze zapamiętają też Kamil Piątkowski, Kacper Kozłowski i Karol Świderski, którzy tego wieczoru zadebiutowali w koszulce z orłem na piersi. Ostatni z nich zanotował również premierowe trafienie. Co ciekawe reprezentacja Polski po blisko 9 latach wróciła na Stadion Wojska Polskiego w Warszawie. Poprzednio na obiekcie Legii biało-czerwoni grali tuż przed Euro 2012, a ostatnim rywalem przed turniejem w Polsce i na Ukrainie była… Andora. Podopieczni Franciszka Smudy wygrali 4:0.
4
P. Dawidowicz
8
K. Kozłowski
14
K. Świderski
11
K. Grosicki
17
P. Płacheta
Reprezentacja Polski przed meczem z Andorą. W górnym rzędzie od lewej: Grzegorz Krychowiak, Krzysztof Piątek, Kamil Piątkowski, Kamil Glik, Wojciech Szczęsny, Arkadiusz Milik. W dolnym rzędzie od lewej: Bartosz Bereszyński, Piotr Zieliński, Maciej Rybus, Robert Lewandowski (kapitan), Kamil Jóźwiak.
Cieszę się nie tylko ze zwycięstwa. Mieliśmy coś do udowodnienia. Trudno gra się z drużynami, które skupiają się wyłącznie na obronie. Niektóre momenty były dobre, nad innymi trzeba jeszcze popracować. To proces. Gra trzema napastnikami? Od początku twierdziłem, że musimy wykorzystać ich potencjał. Kiedy wszyscy są na boisku, to na nich koncentruje się cała uwaga przeciwników i mamy wtedy więcej możliwości do strzelenia goli.
Po tym meczu czujemy się całkiem nieźle, choć musieliśmy cały czas próbować sprostać wymaganiom Polaków. Nieźle sobie radziliśmy, choć druga połowa była już w naszym wykonaniu zdecydowanie gorsza.
Zdawaliśmy sobie sprawę, że Andora przyjeżdża, żeby się dobrze bronić i było to widać od pierwszej minuty. Chcieli kraść czas i nie było łatwo ich sforsować. Zdawaliśmy sobie sprawę, że musimy szukać pojedynków na skrzydłach i dośrodkowywać. Taki był plan, tak te bramki zdobyliśmy i to nas cieszy.
Już w pierwszym okresie pracy z kadrą Paulo Sousa dał się poznać jako selekcjoner, który daje szansę piłkarzom, którzy wcześniej nie mieli okazji zaprezentować swoich umiejętności w drużynie narodowej. Na powołanie Świderski zapracował świetnymi występami w greckim PAOK-u Saloniki. W meczu z Andorą dostał pół godziny, zmieniając Roberta Lewandowskiego i w tym czasie zdobył premierową bramkę. Znacznie krócej od 24-letniego napastnika na swój debiut czekał Kozłowski. 17-latek został drugim (po Włodzimierzu Lubańskim) najmłodszym polskim piłkarzem w historii, który wystąpił w pierwszej reprezentacji.
Myślę, że gol w debiucie może cieszyć i to jest to, na co tak naprawdę cały czas od dziecka pracowałem. Cieszę się, że nadszedł ten moment, że dostałem szansę w reprezentacji i ta bramka zostanie ze mną do końca życia.
► 60. mecz reprezentacji rozegrany w marcu
► To był oficjalny mecz nr 848 reprezentacji, ale sędzia nr 850 (2 razy z powodu kontuzji sędziego głównego zastępował sędzia techniczny)
► Stadion Wojska Polskiego w Warszawie to obiekt, na którym reprezentacja rozegrała najwięcej oficjalnych meczów międzypaństwowych (73)
► 130. mecz reprezentacji rozegrany w Warszawie, w żadnym innym mieście reprezentacja nie rozegrała więcej oficjalnych meczów międzypaństwowych
► 100. mecz reprezentacji bez straconej bramki w MŚ i ME liczonych łącznie (eliminacje + finały)
► 220. mecz reprezentacji ze zdobytą bramką w wielkich imprezach (MŚ, ME, IO i LN) liczonych łącznie (eliminacje + finały)
► 50. mecz reprezentacji ze zdobytą bramką w eliminacjach MŚ na własnym boisku
► 70. zwycięstwo reprezentacji na własnym boisku w eliminacjach wielkich imprez (MŚ, ME, IO i LN) liczonych łącznie
► 10. mecz Roberta Lewandowskiego z dubletem (ze strzelonymi dokładnie 2 bramkami)
► Po raz 780 piłkarz rywala reprezentacji Polski obejrzał żółtą kartkę (Jordi Aláez)
► Robert Lewandowski wyrównał rekord reprezentacji Kazimierza Deyny liczby występów w roli kapitana drużyny (57)
► Drugi gol był bramką nr 1450 strzeloną przez reprezentację w oficjalnych meczach międzypaństwowych
► Drugi gol był bramką nr 100 strzeloną przez reprezentację w meczach marcowych
► Trzeci gol był bramką nr 280 strzeloną przez reprezentację w mistrzostwach świata (eliminacje + finały)
► Trzeci gol był bramką nr 440 strzeloną przez reprezentację w eliminacjach wielkich turniejów (MŚ, ME, IO i LN) liczonych łącznie
► Drugi gol był bramką nr 250 strzeloną przez reprezentację w MŚ i ME liczonych łącznie na własnym boisku (eliminacje + finały)
► Pobity rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów bez porażki (18) w eliminacjach MŚ i ME na własnym boisku liczonych łącznie
► Robert Lewandowski wyśrubował rekord Polski liczby występów w reprezentacji – 118
► Robert Lewandowski wyśrubował rekord Polski liczby bramek strzelonych w reprezentacji – 66
► 30. występ Bartosza Bereszyńskiego w reprezentacji
► 60. występ Maciej Rybusa w reprezentacji
► Po raz pierwszy Robert Lewandowski strzelił bramkę 28 marca (we wszystkich meczach oficjalnych, nie tylko w reprezentacji)
► Po raz pierwszy w historii w reprezentacji zagrał zawodnik o imieniu Kacper (Kozłowski)
► Po raz pierwszy zagrał w reprezentacji zawodnik o nazwisku Piątkowski (Kamil)
► Po raz pierwszy zagrał w reprezentacji zawodnik o nazwisku Kozłowski (Kacper)
► Po raz pierwszy zagrał w reprezentacji zawodnik o nazwisku Świderski (Karol)
► Debiut Kamila Piątkowskiego w reprezentacji
► Debiut Kacpra Kozłowskiego w reprezentacji – to drugi po Włodzimierzu Lubańskim (16 lat 188 dni), najmłodszy debiutant w historii reprezentacji Polski (17 lat 164 dni)
► Debiut Karola Świderskiego w reprezentacji – to 72. zawodnik z golem w debiucie
► Wszyscy trzej debiutanci mieli imiona zaczynające się na literę „K”
► Drugi mecz reprezentacji przeciwko Andorze i druga wygrana do zera (poprzednio 4:0 na tym samym stadionie 02.06.2012 w spotkaniu towarzyskim)
► Siódmy mecz reprezentacji rozegrany 28 marca, z czego 4 wygrane tylko z państwami, których nazwy rozpoczynają się na literę „A” (Armenia x 2, Arabia Saudyjska i Andora), w pozostałych 3 spotkaniach remis lub porażka
► Po raz 20 reprezentacja strzeliła bramkę w 88 minucie meczu
► Zagrało 16 zawodników z 15 klubów (dwóch z Lokomotiwu Moskwa)
► Po raz 230 wystąpił w reprezentacji zawodnik o imieniu Kamil (Grosicki)
► Po raz 190 zagrał w reprezentacji zawodnik o nazwisku Lewandowski (Robert, wcześniej grali też: Bolesław, Grzegorz i Mariusz)
► Po raz 20 angielski West Bromwich Albion „dał” reprezentanta Polski (Kamil Grosicki)
► Po raz 320 zagrał w reprezentacji zawodnik z ligi angielskiej (Kamil Grosicki lub Przemysław Płacheta, weszli na boisko jednocześnie)
► Trener rywala to selekcjoner z nr 888 (były mecze, w których drużynę przeciwnika naszej reprezentacji prowadziło 2 lub więcej trenerów, stąd liczba większa od liczby oficjalnych meczów reprezentacji Polski)