15
J. Ziober
13
R. Komornicki
Reprezentacja Polski przed meczem z Albanią. Stoją od lewej: Włodzimierz Smolarek, Jan Furtok, Krzysztof Warzycha, Andrzej Rudy, Robert Warzycha, Waldemar Matysik, Dariusz Wdowczyk, Damian Łukasik, Roman Wójcicki i Józef Wandzik. Na zdjęciu brakuje kapitana zespołu Jana Urbana.
Akcja Krzysztofa Warzychy (trzeci od lewej) tym razem nie zakończyła się powodzeniem, ale w drugiej połowie to on został bohaterem meczu. Tej sytuacji przyglądają się między innymi jego koledzy z drużyny: Waldemar Matysik (pierwszy z lewej) i Andrzej Rudy (pierwszy z prawej).
Znaleźć się w odpowiednim miejscu i czasie. Czy nie to charakteryzuje świetnego napastnika? Takim był bez wątpienia Krzysztof Warzycha. Niestety, w reprezentacji grał głównie w drugiej linii, bo kolejni selekcjonerzy widzieli go tylko w tej roli. Tak też został ustawiony przez Wojciecha Łazarka w starciu z Albanią. Instynkt napastnika przydał się Warzysze w 78. minucie. To dzięki jego debiutanckiemu trafieniu biało-czerwoni uniknęli wpadki, jaką byłby remis ze znacznie niżej notowanym rywalem. Już z tego powodu, z goli, jakie popularny „Gucio” strzelił w drużynie narodowej, ten jest najcenniejszy.
Zadebiutował w kadrze w tym samym roku co Warzycha, a ich dorobek bramkowy także jest podobny (dziesięć Furtoka przy dziewięciu Warzychy). W meczu z Albanią Furtok zmarnował kilka wyśmienitych szans na gole, ale nie tylko to było denerwujące. Próbował także w kilku sytuacjach wymusić na arbitrze „jedenastkę” po efektownych upadkach w polu karnym. Sędzia nie dał się nabrać na „jaskółki Furtoka”, ale był łaskawy w inny sposób. Nie ukarał Polaka żółtą kartką za symulowanie faulu.
► Ósmy mecz reprezentacji przeciwko Albanii, bilans: 4-3-1, bramki: 10-6
► Drugi w historii mecz reprezentacji rozegrany 19 października, poprzednio porażka 1:7 z Jugosławią w Belgradzie w roku 1947
► Debiutancki gol Krzysztofa Warzychy w 12. występie w reprezentacji
► Zagrało 13 zawodników z 9 klubów (czterech z Górnika Zabrze)
► Pobity rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów bez porażki (21) w eliminacjach mistrzostw świata na własnym boisku (tylko pierwszy mecz z Czechosłowacją rozegrany w roku 1933 w Warszawie zakończył się naszą porażką 1:2)
► Pobity rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów bez straconej bramki (3) w eliminacjach mistrzostw świata
► Rozpoczęta druga setka strzelonych bramek przez reprezentację w eliminacjach mistrzostw świata i Europy liczonych łącznie na własnym boisku
► 20. mecz reprezentacji bez straconej bramki w eliminacjach mistrzostw świata i Europy liczonych łącznie na własnym boisku
► 20. mecz reprezentacji ze zdobytą bramką w eliminacjach mistrzostw świata na własnym boisku
► 20. występ Ryszarda Komornickiego w reprezentacji
► 25. występ Wojciecha Łazarka w roli selekcjonera reprezentacji Polski
► 30. mecz reprezentacji bez straconej bramki w eliminacjach mistrzostw świata i Europy liczonych łącznie
► Po raz 50. zagrał w reprezentacji zawodnik o nazwisku Rudy (tym razem Andrzej, wcześniej grał Wojciech)
► 60. występ Romana Wójcickiego w reprezentacji