Jeśli istnieje teoria, że „2:0 to najbardziej niebezpieczny wynik w futbolu”, to w starciu Pogoni z Zagłębiem znalazła ona potwierdzenie. Co więcej mecz w Szczecinie udowodnił, że równie groźny dla drużyny prowadzącej może być rezultat 3:1. Portowcy, którzy na własnym stadionie od początku przeważali, roztrwonili dwubramkową przewagę i dopiero w nerwowej końcówce zapewnili sobie awans do ćwierćfinału. Sukces podopiecznym Roberta Kolendowicza dał debiutancki gol przed własną publicznością zmiennika, 18-letniego Patryka Paryzka.
► W pierwszej rundzie Pucharu Polski Zagłębie Lubin pokonało na wyjeździe Podbeskidzie Bielsko-Biała po rzutach karnych (4:3). W 1/16 finału Pogoń Szczecin wygrała w Opolu z Odrą 1:0 po dogrywce.
77
V. Cojocaru
25
W. Lisowski
17
J. Lis
61
K. Smoliński
21
J. Gamboa
19
K. Łukasiak
27
O. Korczakowski
46
A. Klukowski
51
P. Paryzek
Osiągnęliśmy swój cel. Chcieliśmy awansować dalej i to zrobiliśmy. Ci, co nie przyszli niech żałują, bo mecz mógł się podobać. To było rollercoaster. Wydaje mi się, że byliśmy zespołem lepszym. Zwłaszcza w pierwszej połowie. Wtedy powinniśmy ten mecz zamknąć. Tak to jest, że gdy się przeciwnikowi daje nadzieje, to są potem problemy. Tak czy owak, najważniejszy jest awans.
Gratulacje dla Pogoni. Zwłaszcza za pierwszą połowę, gdzie wynik 2:1 był dla nas najniższą karą. W drugiej wyglądaliśmy dużo lepiej. Przy stanie 3:3 wydarzyło się jednak coś, co nie powinno się wydarzyć. Po wyrównaniu zamiast dalej atakować oddaliśmy pole, co wykorzystała Pogoń. Na koniec rywale mieli trochę szczęścia. Zawodnik próbował strzelać, a wyszło z tego podanie i gospodarze zdobyli po tej akcji bramkę.
Wprowadzanie na boisko rezerwowych zawsze ma na celu wzmocnienie drużyny i danie jej nowego impulsu w końcówce rywalizacji. Trzeba przyznać, że w Szczecinie zarówno Robert Kolendowicz, jak i Marcin Włodarski „trafili” ze zmianami. Rewelacyjną partię rozgrywał po przerwie Dawid Kurminowski. Napastnik Miedziowych dwukrotnie posłał piłkę do siatki, czym uczcił ważne wydarzenie w życiu rodzinnym. Awansu gościom z Lubina jednak nie zapewnił, bo premierowe trafienie przed własną publicznością zaliczył 18-letni Patryk Paryzek.
Nie mogłem sobie wymarzyć lepszego, debiutanckiego gola przy Twardowskiego. Mecz pełen emocji, dużo zwrotów akcji. Koniec końców wygrywamy i przechodzimy dalej, a to jest najważniejsze. Cieszy to, że nawet wtedy, gdy tracimy bramkę, to nie zmieniamy swoich założeń. Nadal atakujemy, stwarzamy sytuacje i strzelamy bramki. Dało nam to tyle energii, byśmy mogli wygrać ten mecz.
Wydaje mi się, że w pierwszej połowie na tyle dobrze kontrolowaliśmy przebieg spotkania, że Zagłębie miało problem ze stworzeniem jakiejś klarownej sytuacji, ze skutecznym utrzymaniem się przy piłce. Szkoda straconej bramki w samej końcówce, bo na pewno dała przeciwnikowi trochę wiatru w żagle. Wiedzieliśmy jednak, jaki mamy plan na drugą połowę. Chcieliśmy strzelić co najmniej jeszcze jedną bramkę, żeby spróbować mecz zamknąć. Pamiętamy, jak to się ostatecznie potoczyło. Tych bramek padło więcej, ale cieszę się, że my byliśmy o jedną lepsi i możemy w dobrych humorach myśleć o kolejnym spotkaniu.
► 180. mecz Pogoni w Pucharze Polski
► 60. mecz Pogoni w PP na własnym boisku
► 125. mecz Zagłębia w Pucharze Polski
► Drugi mecz tych rywali w Pucharze Polski i druga wygrana Pogoni (w każdym obaj rywale strzelali minimum 1 gola), poprzednio, na tym samym etapie rozgrywek, wygrana 3:1 w Lubinie w sezonie 1987/88
► 11. mecz Pogoni w 1/8 finału PP na własnym boisku bez porażki
► 44. mecz Pogoni w PP na własnym boisku bez porażki
► 22. mecz Pogoni w 1/8 finału PP bez porażki
► 10. wyjazdowy mecz Zagłębia w 1/8 finału PP ze straconą minimum 1 bramką
► 15. mecz Pogoni w 1/8 finału PP na własnym boisku i 15. bez remisu
► 20. mecz Zagłębia w 1/8 finału PP bez remisu
► Drugi wyjazdowy mecz Zagłębia w 1/8 finału PP ze zdobytymi dokładnie 3 bramkami i drugi z dokładnie 4 golami straconymi
► Drugi gol dla Pogoni był jej bramką nr 310 zdobytą w meczach PP
► 10. awans Pogoni do ćwierćfinału PP wywalczony na własnym boisku
► Trzeci gol dla Pogoni był jej bramką nr 30 zdobytą w meczach 1/8 finału PP na własnym boisku
► Pierwszy gol dla Zagłębia był jego bramką nr 30 zdobytą w meczach 1/8 finału PP
► 20. wygrana Pogoni w PP na własnym boisku różnicą 1 bramki
► Wyrównany rekord Zagłębia liczby straconych bramek w meczu PP, poprzednio 2:4 w Łodzi z Widzewem w 1/8 finału sezonu 2002/03
► Drugi gol dla Zagłębia był jego bramką nr 140 zdobytą w wyjazdowych meczach PP
► Trzecia kolejna porażka Zagłębia w wyjazdowym meczu 1/8 finału PP (pobity rekord klubowy)
► 13. kolejny wyjazdowy mecz Zagłębia w 1/8 finału PP ze zdobytą minimum 1 bramką (wyśrubowany rekord klubowy)
► Pierwsza wygrana Pogoni w PP w rozmiarze 4:3
► Pierwszy mecz Pogoni w 1/8 finału PP na własnym boisku ze straconymi dokładnie 3 bramkami
► Pierwsza porażka Zagłębia w PP w rozmiarze 3:4
► Trzeci gol dla Zagłębia był bramką nr 240 straconą przez Pogoń w meczach PP
► 11. mecz Pogoni w PP ze strzelonymi dokładnie 4 golami
► 11. wygrana Pogoni w 1/8 finału PP na własnym boisku
► 11. porażka Zagłębia w meczu 1/8 finału PP
► Po tym meczu bilans bramkowy Pogoni w meczach 1/8 finału PP stał się dodatni (59-58)
► 15. wyjazdowy mecz Zagłębia w 1/8 finału PP (na 16 wszystkich) bez remisu, jedyny remis to 2:2 w Ostrowcu Świętokrzyskim z KSZO w sezonie 2004/05 (w jedynej w historii fazie grupowej, która była 1/8 finału)
► Po tym meczu bilans bramkowy Zagłębia w wyjazdowych meczach 1/8 finału PP stał się równy (26-26)