
W samo południe Pasy kontra Pasy. Jesienią 2014 roku w 1/8 finału Pucharu Polski zmierzyły się dwie drużyny, których charakterystycznym znakiem jest biało-czerwona zebra na koszulkach. Zdecydowanym faworytem była ekstraklasowa Cracovia, która tym razem zagrała na czarno. Okazało się jednak, że występujący na co dzień w trzeciej lidze gospodarze potrafili stawić rutynowanym rywalom silny opór. Przyjezdni zapewnili sobie zwycięstwo dopiero w dogrywce, a bohaterem meczu okazał się 17-letni skrzydłowy Bartosz Kapustka, który strzelił gola i zaliczył asystę. Wówczas niewielu o nim słyszało. Dwa lata później znała go już cała piłkarska Europa. Warto zobaczyć, jak radził sobie u progu kariery na kameralnym stadionie w Ostrowie Wielkopolskim. Kilka jego akcji znamionowało naprawdę dużą klasę.
1
J. Reyer
18
D. Izydorski
11
K. Kucharski
15
G. Wachowiak
3
S. Sobczak
17
M. Sipurzyński
19
P. Perz
Powitanie trenerów obu drużyn, Piotra Konstanciaka (w białej bluzie) i Roberta Podolińskiego. 34-letni ostrowianin w roli szkoleniowca stawiał pierwsze kroki, ale zaszedł w tych rozgrywkach aż do 1/8 finału.
Dawid znowu miał ochotę pokonać Goliata. Gospodarze potrafili już bowiem wyeliminować Ruch Chorzów i mieli apetyty na sprawienie kolejnej sensacji. Początek spotkania toczył się jednak pod dyktando faworyzowanych gości. Cracovia potwierdzała różnicę trzech klas rozgrywkowych. Posiadanie piłki kształtowało się na poziomie 28%-72%.
To było znów wielkie święto futbolu w Ostrowie Wielkopolskim, tym razem jednak nie było euforii po końcowym gwizdku sędziego. Ze starcia dwóch biało-czerwonych ekip w 1/8 finału Pucharu Polski zwycięsko wyszli piłkarze Cracovii, choć to gospodarze z Ostrowa powinni po raz drugi z rzędu cieszyć się z sensacyjnego awansu w krajowych rozgrywkach. Zawodnicy Ostrovii 1909 przegrali w dogrywce, ale w niektórych fragmentach pierwszej połowy i przez całą drugą część meczu byli zdecydowanie lepsi. Grali pewniej, łatwiej konstruowali akcje i groźniej strzelali.
W doliczonym czasie miała jeszcze miejsce bardzo kontrowersyjna sytuacja. Kempiński trafił do siatki ładnym strzałem z 17 metrów, jednak sędzia Jarosław Przybył nie uznał gola, gdyż dopatrzył się faulu Błażeja Cyferta na Kapustce. Piłkarze Piotra Konstanciaka mogli się czuć pokrzywdzeni, bo do przewinienia nie doszło.
Co piłkarza trzecioligowego klubu z Polski łączy z Argentyńczykiem, królem strzelców mundialu 1978? Pseudonim, a właściwie nazwisko, bo na Tomasza Kempińskiego koledzy z drużyn, w których grał, mówili „Kempes”. Nie było tych klubów wiele. Przez piętnaście lat biegania po piłkarskim boisku wychowanek Ostrovii reprezentował barwy jeszcze tylko trzech ekip z Wielkopolski: LKS-u Czarnylas, Calisii Kalisz i Piasta Kobylin. „To legenda naszego klubu, zdobywca wielu bramek. Dobrze się prezentował zwłaszcza w meczach pucharowych. Szkoda, że borykał się z kontuzjami, bo tych goli i dobrych meczów byłoby jeszcze więcej” – tak ocenił go w rozmowie z Sebastianem Matyszczakiem z portalu wlkp24.info były trener ostrowian, Marcin Kałuża. W spotkaniu z Cracovią nie udało mu się wpisać na listę strzelców.
„Jeden z pozytywów jest taki, że jesteśmy w następnej rundzie Pucharu Polski. Drugi to na pewno postawa Bartosza Kapustki” – ocenił po meczu trener Cracovii, Robert Podoliński. 17-letni skrzydłowy tego dnia skradł show starszym kolegom. Tuż przed końcem pierwszej połowy efektownie kopnął bezpańską piłkę z linii pola karnego, a ta tuż przy słupku wylądowała w siatce gospodarzy. W dogrywce też zachował zimną krew i to po jego podaniu Dariusz Zjawiński strzelił zwycięskiego gola dla gości. Kapustka stawiał wówczas pierwsze kroki w seniorskim futbolu, ale miał już za sobą debiut w ekstraklasie (29 marca 2014 przeciw Widzewowi). Na bramkę w lidze musiał poczekać do listopada – zdobył ją w wyjazdowym spotkaniu z Bełchatowem.
► Drugi mecz tych drużyn w PP i druga porażka Ostrovii 1909 Ostrów Wlkp.
► 34. mecz Ostrovii 1909 Ostrów Wlkp. w PP
► Trzynasty kolejny mecz Ostrovii 1909 Ostrów Wlkp. w PP ze straconą bramką
► 10. porażka Ostrovii 1909 Ostrów Wlkp. w PP na własnym boisku
► 60. mecz Cracovii w PP ze straconą bramką
► 80. gol stracony przez Cracovię w meczach wyjazdowych PP
► 120. gol (drugi) strzelony przez Cracovię w PP
► Piąty wyjazdowy mecz Cracovii w 1/8 finału PP i pierwsza wygrana
► Drugi mecz Ostrovii 1909 Ostrów Wlkp. w 1/8 finału PP i druga porażka (obie na własnym boisku)
► 83. mecz Cracovii w PP
► Dziesiąty mecz z dogrywką Ostrovii 1909 Ostrów Wlkp. w PP i pierwsza w niej porażka