Półfinał Pucharu Europy był na wyciągnięcie ręki. Po wygranej w Krakowie (2:1) piłkarze Wisły jechali do Malmö, żeby nie przegrać. Po pierwszej bezbarwnej połowie nic nie wskazywało na późniejszy dramat Białej Gwiazdy. Tym bardziej, gdy w 58. minucie mistrzowie Polski wyszli na prowadzenie po golu Kazimierza Kmiecika. Od tego momentu gospodarze, jakby podrażnieni tym faktem, wzięli się do pracy. I szybko przyniosło to efekty. Niestety przy wydatnej pomocy bramkarza krakowian Stanisława Goneta drużyna Malmö FF zdobyła trzy z czterech bramek. Wiślacy czuli po meczu – co zrozumiałe – ogromny niedosyt. Z czasem jednak mogli spojrzeć na ten mecz z nieco innej perspektywy – w końcu przegrali z późniejszym finalistą Pucharu Europy 1978/1979 (w finale Malmö przegrało z Nottingham Forest 0:1).
12
K. Jönsson
Najwięksi nawet sceptycy nie przewidywali takiego wyniku; musimy jednak obiektywnie stwierdzić, iż Wisła na tak wysoką porażkę nie zasłużyła. Dramat mistrza Polski trwał kilkanaście minut, a pech chciał, ze były to końcowe minuty rewanżowego spotkania ćwierćfinału PE.
Dwa gole piłkarze Białej Gwiazdy stracili po rzutach karnych. Obie jedenastki wykorzystał Anders Ljungberg. Drugą z nich bronił już jednak Marek Holocher, który zmienił słabo grającego Stanisława Goneta.
Wydaje się, że przy stanie 1:0 mistrz Polski powinien zdecydowanie zaatakować, a nie satysfakcjonować się prowadzeniem – w ogólnym bilansie – rezultatem 3:1. Cóż, w ostatniej minucie arbiter podyktował drugi rzut karny dla Szwedów. Naprzeciw Holochera ustawił się Ljungberg i… niestety – 4:1 dla Malmö FF.
To był świetny występ szwedzkiego pomocnika. Rzadko się zdarza, aby jeden zawodnik niemal w pojedynkę wygrał spotkanie. Anders Ljungberg dokonał tej sztuki, na nieszczęście dla mistrzów Polski. Dwa gole Szwed strzelił z rzutów karnych, a jednego głową, przy wydatnej pomocy słupka i… Stanisława Goneta, który poślizgnął się przy interwencji. Co ciekawe, dla zawodnika Malmö były to jedyne trafienia w Pucharze Europy w edycji 1978/1979. „To był mój wspaniały mecz” – krótko podsumował swój występ szczęśliwy… „Puskás”, bo taki pseudonim nosił pomocnik gospodarzy. Ljungberg dobrze czuł się w klubie z Malmö Stadium. Grał w nim najpierw w latach 1967-1968, a później 1972-1979. Z Malmö FF wywalczył 4 tytuły mistrza Szwecji i 3 krajowe puchary. Zagrał też 9-krotnie w reprezentacji Trzech Koron. Po zakończeniu kariery krótko pracował jako trener, potem został nauczycielem w jednej ze szkół średnich w Trelleborgu.
Bramkarz Wisły nie wspominał najlepiej tego meczu. To po jego błędach krakowianie stracili trzy gole. Najpierw wyjście z bramki skończyło się staranowaniem w polu karnym jednego z graczy gospodarzy, po którym arbiter wskazał na 11 metr. Następnie przy drugim golu wiślak poślizgnął się, a odbita od słupka piłka wpadła do siatki. Wreszcie przy trzecim trafieniu Gonet sparował futbolówkę tak niefortunnie, że Tore Cervin nie miał problemów z ulokowaniem jej w siatce. Tego dla trenera Oresta Lenczyka było już za wiele. Na końcówkę miejsce między słupkami zajął Marek Holocher. Gonet był na tyle rozczarowany swoją postawą, iż nosił się z zamiarem zakończenia kariery. Latem 1979 roku mówił, że czuje się już wypalony. Za namową trenera pograł jeszcze rok. Po zakończeniu kariery pracował jako trener. Zmarł 20 czerwca 1995 roku.
To nie Szwedzi wygrali ten mecz, lecz moi zawodnicy przegrali. zbyt dużo błędów nagromadziło się w dwóch ostatnich kwadransach. Okazało się, że niektórzy zawodnicy krakowscy nie wytrzymali ogromnego obciążenia wysoką stawką meczu. Nie chciałbym w tej chwili wystawiać poszczególnym graczom cenzurek, ale jedno jest pewne, że druga połowa spotkania była naszym wielkim dramatem.
Jan Ciszewski wszedł do szatni po meczu i zapytał: „Co wyście chłopaki zrobili? Mieliście ich na kolanach i spartoliliście ten mecz. Jak można było tak rozegrać wygrane spotkanie? Ja tego nie zrozumiem nigdy. Tyle meczów komentowałem, a i tak nie zrozumiem”. Te słowa utkwiły mi w pamięci. Do końca życia nie wybaczę sobie, że wypuściliśmy taką szansę z rąk. W półfinale czekała na nas Austria Wiedeń, która była przez nas jak najbardziej do przejścia. I może czekałby na nas finał z Nottingham Forest, gdzie gralibyśmy na luzie i nie bylibyśmy bez szans.
► 231. mecz polskiego klubu w europejskich pucharach
► 84. mecz klubu z Polski w Pucharze Europy Mistrzów Krajowych
► Trzeci gol dla Malmö był bramką nr 20 straconą przez polskie kluby w wyjazdowych meczach ¼ finału europejskich pucharów
► Ostatni gol dla Malmö był bramką nr 10 straconą przez polskie kluby w wyjazdowych meczach ¼ finału PE
► Trzeci gol dla Malmö był bramką nr 20 straconą przez Wisłę w europejskich pucharach
► Trzeci gol dla Malmö był bramką nr 10 straconą przez Wisłę w Pucharze Europy
► 10. wyjazdowy mecz polskiego klubu w europejskich pucharach ze straconymi dokładnie 4 bramkami
► 10. kolejny, wyjazdowy (na 11 wszystkich) mecz polskiego klubu w ¼ finału europejskich pucharów ze straconą bramką
► Piąty, wyjazdowy mecz polskiego klubu w ¼ finału Pucharu Europy, we wszystkich traciliśmy minimum 1 bramkę
► We wszystkich 6 meczach Pucharu Europy Wisła strzelała i traciła minimum 1 bramkę
► We wszystkich 7, wyjazdowych meczach europejskich pucharów Wisła traciła minimum 1 bramkę
► Trzeci wyjazdowy mecz Wisły w Pucharze Europy i trzeci bez wygranej
► 25. mecz polskiego klubu w Pucharze Europy ze strzeloną dokładnie 1 bramką
► 350. gol strzelony przez polski klub w europejskich pucharach
► Trzeci gol dla Malmö był bramką nr 220 straconą przez polskie kluby w wyjazdowych meczach europejskich pucharów
► 40. potyczka (dwumecz lub trójmecz) polskiego klubu w Pucharze Europy
► Pierwsza porażka polskiego klubu w ¼ finału europejskich pucharów w rozmiarze 1:4
► Pierwszy mecz polskiego klubu w ¼ finału Pucharu Europy ze straconymi dokładnie 4 bramkami
► Pierwszy, wyjazdowy mecz polskiego klubu w ¼ finału europejskich pucharów ze straconymi dokładnie 4 bramkami
► Pierwsza porażka Wisły w europejskich pucharach w rozmiarze 1:4
► Pierwszy, wyjazdowy mecz Wisły w ¼ finału Pucharu Europy
► 10. mecz polskiego klubu w ¼ finału Pucharu Europy
► 14. mecz Wisły w europejskich pucharach
► Szósty mecz Wisły w Pucharze Europy
► 10. gol Wisły w Pucharze Europy
► 12. mecz Wisły w europejskich pucharach ze zdobytą i 12. ze straconą bramką