Raków miał patent na Lecha. W sezonie 2021/2022 zanotował z tym rywalem remis u siebie (2:2) i wygraną w Poznaniu (1:0) w PKO BP Ekstraklasie, a na deser dołożył zwycięstwo w finale Pucharu Polski (3:1). Dzięki temu częstochowianie obronili trofeum wywalczone rok wcześniej. Co ciekawe, jedną z pokonanych przeszkód na drodze do finału w Lublinie był... Lech, z którym w ćwierćfinale Raków zwyciężył przy Bułgarskiej 2:0. Przed startem kolejnego sezonu ligowego piłkarze z Częstochowy znów okazali się lepsi od Kolejorza – i to ponownie na jego stadionie. W starciu o Superpuchar Polski 2022 popularne Medaliki zasłużenie ograły mistrzów Polski, będąc przez całe spotkanie zespołem lepszym. Drużyna Marka Papszuna stawała się powoli specem od rozgrywek pucharowych w naszym kraju. Dla Rakowa było to czwarte trofeum wywalczone w latach 2021-2022. Rok wcześniej – oprócz triumfu w Pucharze Polski – zespół spod Jasnej Góry sięgnął jeszcze po Superpuchar, w którym po rzutach karnych ograł warszawską Legię.
23
K. Velde
20
M. Pingot
7
A. Sousa
21
M. Skóraś
10
D. Ramírez
Od początku było wiadomo, że John van den Brom oszczędzi wielu kluczowych piłkarzy, ponieważ priorytetem dla Kolejorza był rewanż z Qarabağiem. W pierwszej jedenastce na starcie z Rakowem szkoleniowiec Lecha wystawił tylko trzech piłkarzy, którzy zaczęli także pierwszy mecz z mistrzem Azerbejdżanu. Mowa o Antonio Miliciu, Radosławie Murawskim i Jesperze Karlströmie.
Lech Poznań przed meczem z Rakowem Częstochowa o Superpuchar Polski 2022. W górnym rzędzie od lewej: Antonio Milić, Nika Kwekweskiri, Artur Sobiech, Alan Czerwiński, Filip Bednarek, Filip Szymczak. W dolnym rzędzie od lewej: Adriel Ba Loua, Radosław Murawski (kapitan), Giorgi Citaiszwili, Barry Douglas, Jesper Karlström.
Jaki jest najbardziej utytułowany polski klub w ostatnich dwóch latach? Nie Legia Warszawa i Lech Poznań, ale Raków Częstochowa, który w tym czasie zdobył większość możliwych trofeów. Nie wywalczył co prawda tego najważniejszego, czyli za mistrzostwo, ale wszystkie pozostałe już tak. Klub, który jeszcze dwa lata temu nie miał na koncie triumfu w żadnych rozgrywkach, stał się głównym specjalistą od zdobywania trofeów.
Raków Częstochowa przed meczem z Lechem Poznań o Superpuchar Polski 2022. W górnym rzędzie od lewej: Vladan Kovačević, Vladislavs Gutkovskis, Bogdan Racovițan, Giannis Papanikolaou, Milan Rundić, Zoran Arsenić (kapitan). W dolnym rzędzie od lewej: Ivi López, Ben Lederman, Mateusz Wdowiak, Patryk Kun, Fran Tudor.
Nie udało się po raz kolejny pokonać Rakowa. Lechowi nie wyszło w zeszłym sezonie trzy razy. Mnie też to się nie udało. Jest kilka powodów. Po meczu z Qarabağiem zapowiadałem, że wyjdziemy w innym składzie z wiadomych powodów. Tak tez zrobiliśmy. Przed przerwą zdarzył nam się moment dekoncentracji. Wiadomo, jak bramka do szatni wpływa na zawodników. Na początku drugiej połowie Raków strzelił bramkę i trudno nam było odrobić straty. Jestem zadowolony z tych zawodników, którzy dostali szansę gry. Nigdy nie jest fajnie przegrywać finałów, ale musimy spojrzeć w przyszłość i przestać myśleć o tym co było.
Cieszymy się z trofeum i ze zwycięstwa. Każda drużyna walczy po to, aby wygrać. My byliśmy lepsi, gratuluję więc całej szatni zdobycia trofeum. Dobrze rozpoczęliśmy nowy sezon. Dobrze nas motywują kibice Lecha. Teraz też to tak wyglądało. Cieszymy się, że budzimy takie emocje i ja to odbieram jako szacunek oraz fakt, że jesteśmy godnym rywalem. Mobilizacja wśród kibiców Lecha oznacza, że emocjonują się oni naszymi meczami, więc jesteśmy dla nich godnym przeciwnikiem. Mamy bardzo udaną serię meczów z Lechem, ale pamiętamy, że na przestrzeni całego sezonu to jednak Lech był lepszy, mimo że my mieliśmy korzystniejszy bilans bezpośrednich spotkań.
Nowy nabytek Kolejorza dostał przed sezonem 2022/2023 dwie oferty z polskich klubów – jedną z Poznania, drugą z Częstochowy. Portugalczyk zdecydował się jednak na przenosiny do drużyny mistrza Polski. Do Lecha trafił z ekipy spadkowicza z ligi portugalskiej – Belenenses Lizbona. Afonso Sousa to wychowanek FC Porto i wnuk António Sousy – triumfatora Pucharu Mistrzów (1987) i Superpucharu Europy z 1984 roku z ekipą Smoków oraz uczestnika Euro’84 i MŚ’86 z reprezentacją Portugalii. W piłkę grał również ojciec Afonso – Riccardo. 22-letni utalentowany Portugalczyk był wyróżniająca się postacią w Belenenses. Interesowały się nim Vitória Guimarães i SC Braga, ale Sausa wolał przenieść się do Polski. Z Kolejorzem związał się 4-letnim kontraktem. Meczem z Rakowem zadebiutował w Lechu. Zaliczył udaną interwencję w obronie (blokując strzał Iviego Lópeza) oraz oddał strzał z dystansu, który obronił Vladan Kovačević.
O piłkarzu Rakowa można śmiało powiedzieć – specjalista od spotkań pucharowych. Tak było jeszcze w czasach, gdy grał w Cracovii. Jego gole decydowały o awansie Pasów do finału Pucharu Polski w 2020 roku (2 trafienia w ½ finału z Legią), czy o triumfie w całych rozgrywkach (bramka na 3:2 w dogrywce z Lechią Gdańsk). Po przenosinach do Częstochowy znów zwyciężył w krajowym Pucharze, ale wtedy oglądał finał z Arka Gdynia (2:1) z ławki rezerwowych. W Warszawie sięgnął z kolei po Superpuchar 2021 (wygrana Rakowa po karnych z Legią), a następnie po Puchar Polski w 2022 roku, gdy w finale Medaliki ograły Lecha Poznań (3:1). Wtedy już trafił do siatki Kolejorza, a wyczyn ten powtórzył 2 miesiące później w Superpucharze. Przy odrobinie szczęścia, mógł zakończyć to spotkanie z hat-trickiem, gdyby w 1. połowie jego strzału nie zatrzymał Filip Bednarek, a w 2. odsłonie piłka nie odbiła się od słupka.
To była taka zagrywka psychologiczna, żeby podbudować naszych zawodników. Mieliśmy dużo miejsca, to też wynikało z tego, że Lech musiał się otworzyć. Przy stanie 2:0 dla nas musieli zaatakować, tak że było bardzo dużo przestrzeni. Mogliśmy zdobyć kolejną bramkę, ale najważniejsze, że zachowaliśmy czyste konto.
► 31. Superpuchar Polski
► 10. triumf w Superpucharze drużyny grającej na stadionie rywala
► Po raz drugi w historii zwycięzca Superpucharu wygrywa mecz w rozmiarze 2:0, poprzednio 02.08.1987 Śląsk Wrocław – Górnik Zabrze 2:0 w drugiej edycji tych rozgrywek
► 19. wygrana w Superpucharze zdobywcy Pucharu Polski (raz, w sezonie 1993/94 wygrała Legia z finalistą PP ŁKS-em Łódź 6:4, Legia w tym sezonie ustrzeliła dublet, dlatego w finale zagrała z finalistą PP) – bez rozstrzygnięć w rzutach karnych
► Trzeci Superpuchar Polski rozegrany na stadionie Lecha w Poznaniu
► Drugi występ Rakowa w Superpucharze Polski i drugi kolejny triumf po pokonaniu mistrza Polski
► 7. kolejny triumf w Superpucharze zdobywcy bądź finalisty Pucharu Polski nad mistrzem Polski
► Jubileuszowy, 10. występ Lecha w Superpucharze Polski: 6 triumfów (w tym dwa po rzutach karnych) i 4 porażki
► Po raz pierwszy w historii mecz o Superpuchar Polski rozpoczął się o godzinie 20:10
► Po tym meczu w Superpucharze ciągle więcej triumfów (21) na koncie zdobywców Pucharu Polski (bądź finalistów) niż mistrzów Polski (10)
► Po raz drugi w historii mecz o Superpuchar Polski rozegrany został 9 lipca, poprzednio w roku 2014 w Warszawie Legia – Zawisza
► Raków Częstochowa czwartym klubem, który zdobywa Superpuchar rok po roku – wcześniej Amica, Lech i Arka
► Po tym meczu łączna liczba widzów wszystkich Superpucharów przekroczyła 300.000
► Piąta najwyższa frekwencja w meczu o Superpuchar Polski – 15898