Lech i Legia spotkały się ze sobą po raz szósty w finale krajowego pucharu i zarazem po raz drugi z rzędu. Tak jak rok wcześniej górą w tym starciu okazała się drużyna z Warszawy. Zwycięstwo stołecznej ekipie zapewnił Aleksandar Prijović. Dla legionistów było to pierwsze trofeum wywalczone na 100-lecie klubu przez trenera Stanisława Czerczesowa. Kolejne – mistrzostwo Polski – Legia przypieczętowała niedługo później.
27
K. Kotorowski
3
V. Volkov
10
D. Jevtić
14
M. Gajos
21
K. Ceesay
26
M. Wilusz
29
K. Jóźwiak
Legia Warszawa przed meczem z Lechem Poznań w finale Pucharu Polski. W górnym rzędzie od lewej: Arkadiusz Malarz, Tomasz Jodłowiec, Igor Lewczuk, Adam Hloušek, Artur Jędrzejczyk, Aleksandar Prijović. W dolnym rzędzie od lewej: Michał Pazdan, Nemanja Nikolić, Michał Kucharczyk, Ondrej Duda, Ariel Borysiuk.
Jeszcze przed rozpoczęciem spotkania każdy kto w poniedziałek przebywał w Warszawie mógł przekonać się, że z prestiżem rozgrywek o Puchar Polski wszystko jest w porządku. Tysiące kibiców Legii przemaszerowało spod stadionu przy ulicy Łazienkowskiej na PGE Narodowy. Do stolicy przybyła też liczna grupa fanów Kolejorza. Wspaniałe widowisko na trybunach rozpoczęło się zanim sędzia gwizdnął po raz pierwszy. Efektowne oprawy (choć dym z rac unosił się nad stadionem jeszcze dobre kilkanaście minut), głośny doping, na trybunach m.in. prezydent Andrzej Duda, a na boisku dwie najlepsze drużyny poprzedniego sezonu... Dzięki takim finałom 2 maja spokojnie można było ogłosić świętem nie tylko polskiej flagi, ale też piłki nożnej.
Chyba największy pechowiec w ekipie poznaniaków. Kto wie, jak potoczyłyby się losy finału Pucharu Polski, gdyby w 5. minucie zamiast w słupek trafił do bramki Legii? Być może wówczas Lech zrewanżowałby się legionistom za porażkę sprzed roku i sięgnął po trofeum. Tego się jednak nie dowiemy. Szymonowi Pawłowskiemu, gdy reprezentował jeszcze barwy lubińskiego Zagłębia, wróżono sporą karierę. W 2013 roku trafił do Lecha i wydawało się, że jego przygoda z piłką nabierze przyspieszenia. Życie napisało nieco inny scenariusz. „Szymek” grał tylko w Polsce. Zawodnikiem Kolejorza był do 2018 roku (w międzyczasie wypożyczono go na rok do Bruk-Betu Termaliki Nieciecza), a następnie przeniósł się do Zagłębie Sosnowiec. W reprezentacji Polski zagrał 17 razy, ale jedynie w meczach towarzyskich.
To był mecz z gatunku tych, w których jeden gol może przesądzić o zwycięstwie jednej z drużyn. I tak też było. Bohaterem stołecznej jedenastki został Aleksandar Prijović. To właśnie jego bramka przesądziła o triumfie Legii i zdobyciu Pucharu Polski. Do stolicy Polski Szwajcar serbskiego pochodzenia trafił w 2015 roku z 2. ligi tureckiej. „Prijo” rozkręcał się w Warszawie powoli. Część osób powątpiewała w jego przydatność do zespołu, jednak potem okazał się on świetnym partnerem dla Nemanji Nikolicia. Prijović miał jedną wadę – był krnąbrny i pyskaty, przez co już na „dzień dobry” podpadł Stanisławowi Czerczesowowi. Zesłanie do rezerw utemperowało gracza z Bałkanów. Później odpłacił się za zaufanie kolejnymi strzelonymi golami.
► 62. finał Pucharu Polski
► To szósty finał PP z udziałem tych drużyn – bilans triumfów 4:2 dla Legii
► Jedenasty mecz tych drużyn w PP (bilans korzystny dla Legii: 6-3-2, bramki 17-9)
► Legia w meczach z Lechem w PP nigdy nie straciła więcej niż 2 bramki
► 18. finał PP Legii na neutralnym boisku
► 272. mecz Legii w PP
► 188. zwycięstwo Legii w PP
► Szósty kolejny triumf Legii w finale PP (w finałach, w których grała)
► 171. mecz Lecha w PP
► 55. porażka Lecha w PP
► 23. finał PP z udziałem Legii
► 18. triumf Legii w PP (absolutny rekord)
► 25. mecz Legii w finale PP (dwa razy grała w finale dwumecze)
► 19. mecz Legii w PP na neutralnym boisku (Legia rozegrała jeden mecz na neutralnym boisku w 1/8 finału, pozostałe to finały)
► Dziewiąty finał PP z udziałem Lecha (5 razy triumfował)
► Dziesiąty mecz Lecha w finale PP (raz grał w finale dwumecz)
► Dziesiąta bramka stracona przez Lecha w finałach PP na neutralnym boisku