0:1 A. Cabral dobija strzał N. Gonzáleza w słupek
1:1 Słupek po strzale J. Brekalo, po chwili gol K. Velde
1:2 N. González po dośrodkowaniu C. Biraghiego
1:3 Potężny strzał G. Bonaventury z linii pola karnego
1:4 Indywidualny rajd i precyzyjny strzał J. Ikoné

Lech Poznań - ACF Fiorentina 1:4, 13.04.2023

Blisko 30 lat kibice piłki nożnej nad Wisłą czekali na występ polskiej drużyny w ćwierćfinale europejskich rozgrywek (ostatnio w sezonie 1995/1996 w najlepszej ósemce Ligi Mistrzów zameldowała się Legia Warszawa). Tym razem nie były to jednak najbardziej prestiżowe zmagania na Starym Kontynencie, ani nawet druga w hierarchii Liga Europy, ale w kontekście występów naszych zespołów na międzynarodowej arenie w poprzednich latach i tak miejsce Lecha w gronie najlepszych ekip Ligi Konferencji Europy należało przyjąć z szacunkiem i uznaniem. I kiedy sympatykom Kolejorza, po serii bardzo dobrych występów w poprzednich rundach, wydawało się, że droga do finału stoi otworem… kubeł zimnej wody na ich rozgrzane głowy wylali piłkarze Fiorentiny. Dość powiedzieć, że zespół z Florencji strzelił poznaniakom na ich stadionie więcej goli, niż dziewięciu wcześniejszych rywali łącznie! W tej sytuacji rewanż we Włoszech wydawał się być już tylko formalnością.

16.03.2023

Spotkania Lecha Poznań w Lidze Konferencji Europy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Mecz z Villarrealem w fazie grupowej oglądało 30117 kibiców, starcie 1/16 finału z Bodø/Glimt 34017, a podczas meczu z Djurgårdens IF stadion był pełny. Na trybunach zasiadło wtedy 40 222 widzów i podobna liczba pojawi się na meczu z Fiorentiną. Pojemność Stadionu Poznań to 42 837 miejsc, ale organizatorzy muszą przygotować również sektory buforowe bez kibiców. Biletów na spotkanie nie ma już od trzech tygodni, a później kibice mogli liczyć jedynie na kupno wejściówek, które zwalniano z rezerwacji. Jedyną opcją wejścia na stadion jest obecnie kupienie biletu z drugiej ręki. Na jednym z popularnych portali aukcyjnych najtańsze bilety można nabyć za około 400 złotych. Nie brakuje także ogłoszeń kibiców, którzy kupią bilet. Niektórzy deklarują gotowość do zapłacenia nawet 500 złotych.

TOWAR DEFICYTOWY
FRAGMENT ARTYKUŁU KACPRA CIUKSZY NA SPORT.PL Z 13 KWIETNIA 2023 R.
Lech Poznań - ACF Fiorentina 1:4 (13.04.2023)Lech Poznań - ACF Fiorentina 1:4 (13.04.2023)
ŹRÓDŁO: twitter.com/@LechPoznan

Z każdym meczem i kolejnym rywalem, w Poznaniu wszyscy coraz bardziej zdawali sobie sprawę, że droga do finału na stadionie Slavii Praga staje się coraz krótsza.

Przed pierwszym gwizdkiem piłkarze i trener Lecha wyrazili solidarność z Bartoszem Salamonem. Obrońca Kolejorza w dniu meczu został zawieszony przez UEFA na 3 miesiące, po tym jak w jego organizmie wykryto niedozwoloną substancję. Sam zainteresowany nie przyznawał się do stosowania dopingu.

Nicolás González
Sędzia kończy pierwszą połowę. Do przerwy wynik 1:2.
Josip Brekalo
Sędzia kończy mecz. Spotkanie zakończyło się wynikiem 1:4.
Wybierz drużynę:
1
4
Sędzia: Irfan Peljto
Koszulka Lech Poznań (2022/2023)Koszulka Lech Poznań (2022/2023)

Lech Poznań - ACF Fiorentina 1:4 (13.04.2023) John van den Brom

Jeśli grasz w ćwierćfinale europejskich pucharów, to musisz być w topowej formie. Gdy nie grasz na swoim najwyższym poziomie, to może być niewystarczające do pokonania Fiorentiny. Oczekiwania były bardzo wysokie, nie mamy żadnych wytłumaczeń, teraz musimy się z tym zmierzyć. Wielokrotnie to mówiłem polskim dziennikarzom, dziś było to za dużo. Gratulacje dla naszych rywali.

POMECZOWA WYPOWIEDŹ TRENERA LECHA
Lech Poznań - ACF Fiorentina 1:4 (13.04.2023) Vincenzo Italiano

Fiorentina nikogo nie lekceważy, dla nas wszystkie mecze są ważne i trudne. Do każdego rywala podchodzimy tak samo, zawsze gramy o jak najlepszy wynik. Moi zawodnicy od dawna pokazują dużą dojrzałość w grze. Jestem z nich bardzo zadowolony.

POSTACIE MECZU
Lech Poznań - ACF Fiorentina 1:4 (13.04.2023) Kristoffer VeldeLech Poznań - ACF Fiorentina 1:4 (13.04.2023) Kristoffer Velde
0
Lech Poznań - ACF Fiorentina 1:4 (13.04.2023) Giacomo BonaventuraLech Poznań - ACF Fiorentina 1:4 (13.04.2023) Giacomo Bonaventura

PROMYK NADZIEI

Kiedy po słabym początku spotkania, w 20. minucie po ładnej akcji Lecha do siatki trafił norweski pomocnik gospodarzy, wśród ponad 40-tysięcznej publiczności odżyły nadzieje na dobry wynik i pozostanie w grze o półfinał Ligi Konferencji Europy. Niestety dla mistrzów Polski z każdą kolejną minutą, były one coraz mniejsze. Jeszcze przed przerwą do siatki trafił Nicolás González, a niespełna kwadrans po zmianie stron wynik podwyższył Giacomo Bonaventura. Doświadczony pomocnik, który wiele lat spędził w Atalancie Bergamo i AC Milan, w trzecim kolejnym sezonie był ważnym ogniwem ekipy Violi. W Poznaniu do trzech asyst (co ciekawe wszystkich w domowym meczu z SC Braga), dorzucił pierwsze trafienie w tej edycji Ligi Konferencji Europy.

Półka z pamiątkami
Lech Poznań - ACF Fiorentina 1:4 (13.04.2023)Lech Poznań - ACF Fiorentina 1:4 (13.04.2023)Lech Poznań - ACF Fiorentina 1:4 (13.04.2023)Lech Poznań - ACF Fiorentina 1:4 (13.04.2023)Lech Poznań - ACF Fiorentina 1:4 (13.04.2023)Lech Poznań - ACF Fiorentina 1:4 (13.04.2023)
Lech Poznań - ACF Fiorentina 1:4 (13.04.2023) Filip Marchwiński

Uważam, że w pierwszej połowie graliśmy inaczej, niż w poprzednich meczach w Europie. Raczej wybieraliśmy dalekie podania, mało było składnych akcji złożonych z podań po ziemi. Trzeba oddać Fiorentinie, że bardzo dobrze zamykała przestrzenie i ciężko było przetransportować piłkę wyżej. Rywal postawił nam poprzeczkę bardzo wysoko, mamy dużo aspektów do poprawy, nie wyglądało to jak we wcześniejszych spotkaniach. To był najmocniejszy przeciwnik, z jakim mierzyliśmy się w Lidze Konferencji, czuliśmy to i widzieliśmy.

Filip Marchwiński
POMECZOWA WYPOWIEDŹ NAPASTNIKA LECHA, ŹRÓDŁO: LECHPOZNAN.PL
Na starych szpaltach
Lech Poznań - ACF Fiorentina 1:4 (13.04.2023)Lech Poznań - ACF Fiorentina 1:4 (13.04.2023)Lech Poznań - ACF Fiorentina 1:4 (13.04.2023)Lech Poznań - ACF Fiorentina 1:4 (13.04.2023)Piłka Nożna po meczu Lech Poznań - Fiorentina 1:4 (13.04.2023)Piłka Nożna po meczu Lech Poznań - Fiorentina 1:4 (13.04.2023)
Lech Poznań - ACF Fiorentina 1:4 (13.04.2023) Joel Pereira

Nie graliśmy dziś swojej piłki. Podeszliśmy do Fiorentiny z aż za dużym szacunkiem. To drużyna, która na niego zasługuje, ale nie w takim stopniu. W pierwszej połowie odpowiedzieliśmy dobrą postawą na straconą bramkę, to było niezłe 10-15 minut w naszym wykonaniu. Po przerwie przyszedł trzeci i czwarty gol dla rywala, po których już się nie podnieśliśmy.

Joel Pereira
POMECZOWA WYPOWIEDŹ OBROŃCY LECHA, ŹRÓDŁO: LECHPOZNAN.PL

Już kilka dni przed meczem kibice Lecha, za pośrednictwem klubowych mediów, mobilizowali się do wspierania swojej drużyny w wyjątkowy sposób. Przypadek sprawił, że wybór 19 minuty i 22 sekundy (nawiązujących do daty powstania klubu) dla większości fanów miał swoje niespodziewane konsekwencje.

12 ZAWODNIK

Na słowa uznania zasłużyli tylko kibice Kolejorza. Przed pierwszym gwizdkiem rozwinęli imponującą oprawę z napisem „Forza Lech”, a doping nie ustawał ani na moment. Nie zelżał nawet wtedy, gdy do siatki już w czwartej minucie trafił Arthur Cabral. Gdyby ktoś nie patrzył się na boisko, nie dowiedziałby się o bramce gości na podstawie reakcji trybun. O słupku Josipa Brekalo z 20 minuty też nie.

Niewiele brakowało, żeby została przegapiona nawet bramka Kristoffera Velde. Gdy Norweg trafiał do siatki, właściwie wszyscy na trybunach byli zajęci robieniem „do the Poznań”. W swoim stylu odwrócili się do murawy, złapali za barki i zaczęli skakać. Kibice Lecha znani są z tego gestu w całej Europie. Pomogli w tym fani Manchesteru City, którzy zachwycili się z nim podczas dwumeczu z Kolejorzem w Lidze Europy w 2010 r.

FRAGMENT ARTYKUŁU DARIUSZA DOBKA NA PRZEGLADSPORTOWY.ONET.PL Z 13 KWIETNIA 2023 R.

► 25. mecz polskiego klubu w LKE ze straconą minimum 1 bramką
► 40. mecz polskiego klubu w ćwierćfinałowym europejskich pucharów bez wygranej (w tym mecze Pucharu Intertoto z lat 1995-2008)
► 20. mecz polskiego klubu w ćwierćfinałowym europejskich pucharów na własnym boisku bez remisu (w tym mecze Pucharu Intertoto z lat 1995-2008)