Polacy jechali do Dublina niemal jak na ścięcie. Zdecydowanym faworytem spotkania był zespół Irlandii – lider grupy 7. eliminacji Euro 1992 i jedna z ośmiu najlepszych drużyn świata. Kiedy poprzednio biało-czerwoni gościli na stadionie Lansdowne Road, przegrali w towarzyskim meczu 1:3. Także i teraz okazji do strzelenia goli nie brakowało. To był jednak dzień bramkarzy, którzy stanęli na wysokości zadania i nie dali się pokonać. Po ostatnim gwizdku sędziego bezbramkowy remis z większym zadowoleniem przyjęli nasi reprezentanci.
15
B. Slaven
13
T. Cascarino
Dariusz Wdowczyk stworzył najgroźniejszą sytuację pod bramką Irlandczyków. Jego mocny strzał z dystansu sprawił sporo problemów bramkarzowi gospodarzy Patowi Bonnerowi.
Nigdy w życiu bym nie przypuszczał, że Polacy będą zdolni do podjęcia walki. I to równorzędnej.
To był bardzo ciężki, ale dobry mecz w naszym wykonaniu. Zremisowaliśmy bezbramkowo, ale sytuacje strzeleckie były po obu stronach. Jechaliśmy tam nie przegrać i udało się nam zdobyć punkt na trudnym terenie.
Legenda Celtiku Glasgow i najlepszy bramkarz w historii irlandzkiej piłki nożnej. W barwach szkockiego klubu popularny „Pat” rozegrał 483 spotkania. W drużynie narodowej występował w latach 1981–96. W reprezentacji Irlandii zadebiutował, co ciekawe, w towarzyskim meczu z... Polską, przegranym przez jego zespół 0:3. Tym razem gola nie wpuścił. Był pewnym punktem drużyny. W najgroźniejszej sytuacji pod jego bramką poradził sobie z mocnym uderzeniem klubowego kolegi – Dariusza Wdowczyka.
Miał nieco więcej pracy od swojego odpowiednika w irlandzkiej bramce. Gdyby nie jego postawa, biało-czerwoni mogli wrócić do kraju z bagażem minimum dwóch goli – po strzałach Johna Aldridge'a i Raymonda Houghtona. Czasami Polakowi dopisywało szczęście, jak chociażby w sytuacji, po której niepilnowany Paul McGrath uderzył tuż obok słupka, czy w drugiej połowie, kiedy naszego golkipera wyręczył Dariusz Kubicki (wybił piłkę z linii bramkowej). W eliminacjach Euro 1992 Józef Wandzik wystąpił w 5 z 6 spotkań. Zabrakło go w meczu kończącym kwalifikacje – z Anglią w Poznaniu (1:1).
► W meczach Polski z Irlandią padło dotychczas 60 bramek
► Piąty mecz reprezentacji rozegrany 1 maja i trzeci bezbramkowy remis, tylko w jednym z nich strzelaliśmy bramki, a w dwóch traciliśmy
► 25. wyjazdowy mecz reprezentacji w eliminacjach mistrzostw Europy
► Zagrało 13 zawodników z 12 klubów (dwóch z Legii Warszawa)
► Dziesiąty mecz reprezentacji rozegrany w Dublinie i dziesiąty na terytorium Irlandii
► 20. remis reprezentacji w eliminacjach mistrzostw świata i Europy liczonych łącznie
► 30. mecz reprezentacji bez zdobytej bramki w eliminacjach wielkich turniejów (MŚ + ME + IO) liczonych łącznie
► 50. wyjazdowy mecz reprezentacji w eliminacjach mistrzostw świata i Europy liczonych łącznie (eliminacje + finały)
► 30. mecz Andrzeja Strejlaua w roli selekcjonera reprezentacji Polski
► 25. występ Piotra Czachowskiego w reprezentacji
► 20. jubileuszowy mecz przeciwko Irlandii, bilans: 9-6-5, bramki: 37-23
► Wyrównany rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów bez straconej bramki (3) w eliminacjach mistrzostw Europy
► Pobity rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów bez straconej bramki (2) w eliminacjach mistrzostw Europy na wyjeździe
► Wyrównany rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów bez straconej bramki (2) w eliminacjach mistrzostw świata i Europy liczonych łącznie na wyjazdach